Eestit esindab 2016. Veneetsia arhitektuuribiennaalil Balti riikide ühisprojekt “Balti Atlas”

 Ülal David Grandorge Liepa savikaevandus all Jonas Zukauskas Balti antropotseen


Ülal David Grandorge Liepa savikaevandus all Jonas Zukauskas Balti antropotseen

22. oktoobril kuulutas Eesti Arhitektuurikeskus välja Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti väljapaneku kuraatorikonkursi võitja, milleks on võistlustöö nimega “Balti Atlas”. Meeskonna tuumiku moodustavad arhitekt Johan Tali Eestist, Niklāvs Paegle, Kārlis Bērziņš, Laila Zariņa ja Dagnija Smilga Lätist ning Jonas Žukauskas, Jurga Daubaraitė, Petras Išora ja Ona Lozuraitytė Leedust. Projekti Eesti-poolse osa ettevalmistamisega on seotud ka arhitektid Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi, Karin Tõugu arhitektuuribüroost b210 ning urbanistikateadlane Maroš Krivy.
“Balti Atlasega” esinevad kolm Balti riiki esmakordselt Veneetsia biennaalil koos. Ühispaviljoni eesmärk on minna tavapärastest, kurioosumi- või ülevaatenäituse kesksetest rahvuspaviljonidest kaugemale – “Balti Atlas” uurib, kuidas piirkonna geopoliitiline kontekst, energia, loodusvarad, transport, inim- ja intellektuaalresurss mõjutavad ehitatud reaalset ruumi meie ümber. Kuidas langetatakse meid ümbritsevat keskkonda puudutavaid otsuseid erinevas mõõtkavas regioonist riigini, linnast majani. Rahvuslikul arhitektuuril on riigi kultuurilises identiteedis oma koht, ent ühiskonna ja maastiku suuremad vormijad on projektid, mille jalajälg on riigipiiride ülene, olgu selleks siis Rail Baltic, Tallinn-Helsingi tunnel, gaasijuhtmed, elektrijaamad või põlevkivikaevandused, aga ka näiteks kunagine Sillamäe üleliiduline uraaniumi rikastamise tehas.
Eesti Arhitektuurikeskuse korraldatavale rahvusvahelisele konkursile esitati 22 võistlustööd nii Eestist kui ka mitmest välisriigist. Nendest valiti esimese vooru järel välja kolm võistlustööd, mis jätkasid konkureerimist võistluse II etapis.
Veneetsia 2016. aasta arhitektuuribiennaali peakuraatori, Tšiili arhitekti Alejandro Aravena teemapüstitus biennaalile on “Sõnumeid rindejoonelt” (Reporting from the Front). Aravena kutsub üles uurima, kus asub konkreetse riigi arhitektuurimaastiku n-ö rindejoon, kus peetakse kõige olulisemad lahingud ning millised on olnud julged, harjumustest läbi murdvad, positiivseid muutusi kaasa toonud lahendused.
Veneetsia XV arhitektuuribiennaali Eesti väljapaneku produtsent ja rahvusvahelise kuraatorivõistluse korraldaja on Eesti Arhitektuurikeskus, kaaskorraldajaks on Eesti Arhitektide Liit, koostööpartnerid kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital. Võistlustöid hindas žürii, kuhu kuulusid arhitektid Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja), Toomas Tammis (EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan), Siim Tuksam (2014 Eesti väljapaneku kaaskuraator), kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik Veronika Valk, Jan Skolimowski ning kunstiajaloolane ja kuraator Maria Arusoo (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse juhataja). Kuraatorivõistluse eesmärk oli leida parim ideekavand, mis tutvustab Eesti arhitektuuri ja linnaehitust ning muudab meie arhitektid ja arhitektuurimõtte maailmas nähtavamaks.
Eesti on Veneetsia arhitektuuribiennaalil osalenud alatas 2000. aastast, seni kokku seitsmel korral.
Täpsem ülevaade: http://www.arhitektuurikeskus.ee/veneetsia.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht