Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum alustab graafilise disaini kogumisega
Eesti graafilise disaini ajalugu on suures osas läbi uurimata, selle talletamine on tänaseni olnud juhuslik ja ebasüsteemne. Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum peab oma ülesandeks see viga parandada ning alustada siinse graafilise disaini maastikku defineeriva materjali süsteemset kogumist.
Selleks on koostöös Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonna ekspertiisi kaasates plaanis esialgu materjali talletamise hetkeolukord Eesti mäluasutustes kaardistada, seda analüüsida, otsustada vajalike suundade fookus ning edaspidiseid planeeritavaid tegevusi koordineerida nii ajaloolise kui kaasaegse materjali koondamisel. Kuivõrd kaasaegse materjali kogumisega, piiritledes seda tinglikult perioodiga alates 1990. aastatest, süstemaatiliselt ei tegeleta, alustatakse selle ning graafilise disaini väljal tegutsenud autorite kaardistamisega eraldi, töötades välja põhiraamistiku, millest ettepanekutes ja valikutes materjali muuseumikogusse kaasamisel lähtuda.
Võib eeldada, et muuseumides ja kollektsioonides üle Eesti on graafilise disaini temaatikaga seotud materjale, nii juhuslikke kui süsteemsemaid kogumeid, mis on koondunud eelkõige mingil muul eesmärgil, näiteks piirkondlikku või mõnda temaatilist eripära silmas pidades, kui seda on graafilise disainiga seotud aspekt ja fookus.
Käesoleva projekti käigus on oluline tutvuda lähemalt nii suuremate muuseumide kogudega kui ka välja selgitada, millised on seni vähem teada või tundmatumad graafilise disaini kollektsioonid, mis laadi on materjali ja millisel eesmärgil kogutud, kuivõrd olemasolevate kogude täiendamisega tegeletakse või planeeritakse tegeleda.
Projekti on kaasatud Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakond, kus ekspertiis nii ajaloolise kui kaasaegse Eesti graafilise disaini osas on hetkel Eestis parim ja kus on ka otsene huvi eriala ajaloo talletamise ja uurimise vastu. Professor Ivar Sakk on graafilise disaini ajaloo parim ekspert Eestis, kes on graafilist disaini nii uurinud, sellest kirjutanud kui ka kaitsnud 2012. aastal doktoritöö monograafiaga “Aa kuni Zz. Tüpograafia ülevaatlik ajalugu”. Osakonda juhatav Indrek Sirkel on tänasel Eesti graafilise disaini väljal hästi orienteeruv ja rohkelt erinevaid temaatilisi algatusi initsieerinud praktik.
Kaardistusega tegeletakse keskendunult 2018. aasta teisel poolel, tulemused vormistatakse 2019. aasta alguseks.