Algasid Ardo Ran Varrese uue muusikalavastuse proovid

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

28. märtsil algasid Eesti teatri aastaauhinna vastse laureaadi helilooja Ardo Ran Varrese uue teose “Käidi ja külvati …” proovid. Eesti muusika päevade programmi kuuluva suurvormi maailmaesiettekanne tuleb 9. aprillil uhiuues kontserdipaigas Black Box Studios Viimsis.
Muusikalist valgusteatrit, nagu kirjeldab seda Varres ise, saab kuulata 9. ja 10. aprillil Viimsis mere ääres asuvas Black Box Studios (Rohuneeme tee 1/7). Tegemist on esimese avaliku üritusega selles kaasaegsete võimalustega ruumis.
Ardo Ran Varrese lavalise serenaadi „Käidi ja külvati varjude seemneid, sest valgus hakkas võrsuma“ ettekanne on EMPi üks oodatumaid sündmusi. Teose lavastab Berliinis elav Liis Kolle, valguslahenduse eest hoolitseb samuti Eesti teatri aastaauhinnaga pärjatud  Oliver Kulpsoo, helirežii tagab Tammo Sumera ning kostüümid on loonud Reili Evart. Autori sõnul on „Käidi ja külvati …“ teos, kus kohtuvad heli ja valgus:  „Kasutan muusikas Artur Alliksaare tekste, mis räägivad ööst ja sellega seonduvast. Kõik see vormub lavaliseks tervikuks suures blackbox tüüpi  ruumis, kuhu ehitatakse spetsiaalselt tribüün ja lava, valguspark ning helivõimendus”.
„Käidi ja külvati …“ on muusikaline valgusteater, mille inspiratsiooniallikas on öö. Painajad, nägemused, luulud, heiastused, varjud, värvid, hirmud, uneskõnd ja sonimine, uute maailmade avastamine, vanast loobumine, tung uue ja ärkamise poole. „Uni ühendab. Une ees oleme võrdsed. Võiks öelda, et öösel saab meist ühine kogukond: unekogukond. Päeval nähtu-kuuldu asub otsima teed alateadvuse lõpututes koridorides. On kaks kindlat asja meie elus: uni ja surm,” mõtiskleb Varres. Ehkki Varres ise teost ooperina ei defineeri, näevad festivali kunstilised juhid seda siiski ka nüüdisooperi esindajana. „Ooper on Eesti muusikamaastikul üsna harukordne sündmus, võib-olla seepärast on see sageli heliloojate unistuste objektiks. Kui alustasime paar aastat tagasi heliloojate unistuste kogumist Eesti muusika päevade „Unistuste panka“, siis üks suurejoonelisemaid ja põnevamaid oligi nende hulgas Ardo Ran Varrese unistus ooperist. Aga mitte sellisest tavalisest, nagu me neid ikka oopermajades näinud oleme, vaid hoopis millestki õrnemast, intiimsemast, salapärasemast,” selgitab festivali kunstiline juht Timo Steiner koostöö tagamaid. „Festivali poole pealt vaadates ei olnud Ardo Rani unistus sugugi liivale rajatud, pigem imestasime, et juba varem sellise autori sulest ooperilaadset muusikat, suurvormi kuuldud pole. On kauneid ballette, võimast filmi- ja kujundusmuusikat, kõik see loob justkui loomulikud ootused suurvormi õnnestumiseks.“
Muusikuid on laval üheksa, lauljad Jaanika Kilgi ja Taniel Kirikal ansamblist Vox Clamantis ning Eesti nüüdismuusika tippkollektiiv ansambel Yxus, mille koosseisu kuuluvad Mihkel Peäske (flööt/bassflööt), Meelis Vind (klarnet/bassklarnet), Peeter Sarapuu (fagott/kontrafagott), Harry Traksmann (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello, kunstiline juht), Madis Metsamart (löökpillid). Teos on kavandatud tunnise kontsert-etendusena, mille fookuses on heli ja valgus, varjud, varjundid, valgussähvatused. Valguskujundusest saab lahutamatu osa tervikteosest.

Ardo Ran Varrese ühevaatuselist lavaliste serenaadi (kestus 1 tund) esitatakse 9. IV kell 19 ja 10. IV kell 20 Black Box Studios (Rohuneeme tee 1/7). Festival tagab bussiühenduse Tallinna kesklinn – Black Box Studio – Tallinna kesklinn (täpsem bussiinfo hiljemalt www.eestimuusikapaevad.ee uudiste rubriigis).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht