50 Euroopa suuremat teadust rahastavat organisatsiooni kutsuvad riigijuhte üles kaitsma teadusuuringute ja innovatsiooni eelarvet kärbete eest

Euroopa teadust rahastavate organisatsioonide ühendus Science Europe avaldas täna oma seisukohavõtu Euroopa Liidu järgmise rahastusperioodi teadus-, arendustegevuse ja innovatsiooni raamprogrammi Horisont 2020 eelarve kohta ning kutsus Euroopa riigijuhte üles kaitsma teadusuuringute ja innovatsiooni eelarvet võimalike kärbete eest.

Science Europe ühendab 50 Euroopa suuremat ja mõjukamat teadustegevust korraldavat ja rahastavat organisatsiooni ning üheks asutajaliikmeks Eesti Teadusagentuur.

Science Europe liikmesorganisatsioonid peavad raamprogrammi Horisont 2020 erakordselt tähtsaks mehhanismiks, mis võimaldab parimatel Euroopa teadlastel arendada omavahelist koostööd ja koostööd kolleegidega väljaspool Euroopat. Rahvusvaheline teaduskoostöö loob aluse suurtele teaduslikele läbimurretele ja innovaatilistele ideedele, ainult ühiselt on  võimalik lahendada väga suuri sotsiaalmajanduslikke väljakutseid.

Teadusuuringute ja innovatsiooni riiklik rahastamine on osutunud Euroopa majandust soodustavaks teguriks – riigid, mis kasvatasid aastaid tagasi teadusuuringute rahastamist või mis ei vähendanud kriisi ajal teadus- ja arendustegevuse rahastamist, on suutnud finantskriisis paremini hakkama saada. Praegune teadus- ja arendustegevuse avalik rahastamine suurendab Euroopa võimekust toime tulla tulevikus esile kerkivate kriisidega. Euroopa Liidu keskse teadus- ja arendustegevuse rahastamise vähendamine mõjuks ajal, mil riikide teaduseelarved on surve all, väära signaalina.

Väikeriigi teadustegevuse edendamisel on rahvusvaheliste kontaktide laienemine eluliselt tähtis. Eelmistes Euroopa Liidu teadus- ja arendustegevuse raamprogrammides osalemise mõju Eesti teaduse arengule on olnud väga suur. Eesti on osutunud raamprogrammides osalemisel väga edukaks, meie teadlaste konkurentsivõime on pidevalt kasvanud.

Euroopa Komisjoni kavandatud 80 miljardit eurot teadus- ja arendustegevuse tarbeks uues finantsperspektiivis on väga hoolikalt ja põhjalikult kaalutletud eelarve. Science Europe liikmesorganisatsioonid peavad sellist eelarvet minimaalseks, et saavutada teaduse ja innovatsioonitegevuse kui Euroopa kasvu ja konkurentsivõime aluseks seatud ambitsioonikaid eesmärke.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht