Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursi võitis Jaanus Samma projekt

56. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursi võitis eesti kunstniku Jaanus Samma ja itaalia kuraatori Eugenio Viola projekt “NSFW. Ajaloo sügavikust”. Projekt on esteetiliselt ja dramaturgiliselt terviklik, erinevaid meediume ühendav installatsioon, mis ühe Nõukogude Eesti mehe isikliku ajaloo kaudu loob uue vaatenurga meie lähiajaloo sündmustele. Näitus “NSFW. Ajaloo sügavikust” püstitab küsimusi võimust, vägivallast, tagakiusamisest ja üksikisiku jõuetusest karmides inimõigusi piiravates poliitilistes režiimides.

Tänavune võiduprojekt arendab edasi Jaanus Samma 2013. aastal Köler Prize’i publiku- ja žüriipreemia pälvinud projekti “Esimees”. Samma on viimaste aastate jooksul uurinud nõukogude perioodil kriminaliseeritud geide elu ja seda mõjutanud ühiskondlikke olusid eesmärgiga mäletada ja pöörata tähelepanu probleemidele, mis pole senini ühest lahendust leidnud. Näituse keskne karakter on 1950. aastate edukas kolhoosiesimees, kes homoseksuaalse suhte eest pooleteiseks aastaks vangilaagrisse saadeti. Näitus on teatri elementidega fiktiivne installatsioon, mis tõukub kohtumaterjalidest ja Esimehe saatusest, kellest – kaotanud lisaks ühiskondlikule positsioonile ka perekonna ja töö – sai üks nõukogude Eesti nähtamatu geikogukonna legendaarseid figuure.

2015. aasta Eesti ekspositsiooni konkursile laekus kokku 11 projekti. Žüriisse kuulusid Veneetsia biennaali Eesti paviljoni komissar Maria Arusoo, Wales’i MOSTYN kunstikeskuse direktor Alfredo Cramerotti, KKEK nõukogu liikmed Rael Artel, Sirje Helme, Andres Kurg ja Kaido Ole, World Expo Milano 2015 Eesti esinduse projektijuht Andres Kask ning kultuuriministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre.  Žürii hindas lisaks projekti kõrgele kunstilisele tasemele äärmiselt intelligentset, päevakohast, diskreetset ja mitmekülgset teemapüstitust.

Jaanus Samma (1982) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat ja õpib hetkel EKA doktoriõppekaval Kunst ja disain. Ta on osalenud mitmetel grupinäitustel ja korraldanud isiknäitusi Eestis ja rahvusvaheliselt alates 2005. aastast. Jaanus Sammast saab lisaks teada ETV2 saatest „Meie aja kunst“ ja veebilehel http://www.jaanussamma.eu/.

Eugenio Viola (1975) on Napoli Madre muuseumi peakuraator, kes on töötanud teiste seas koos selliste maailmanimega kunstnikega nagu Marina Abramović, Teresa Margolles ja Tanja Bruguera ning tunneb hästi ka Eesti kunstielu, olles kureerinud Orlani näituse Tallinna Kunstihoones 2008. aastal ja 2013. aastal EKKM-is Mark Raidpere isiknäituse. Viola oli möödunud aastal ka Köler Prize’i rahvusvahelise žürii liige.

1895. aastast toimuv Veneetsia kunstibiennaal on vanim ning suurim rahvusvaheline kunstifoorum. Eesti osaleb oma paviljoniga Veneetsias alates 1997. aastast, seega on 2015. aasta paviljon järjekorras kümnes. 56. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal toimub 9.05-22.11.2015.
Eelmisel Veneetsia kunstibiennaalil esindas Eestit Dénes Farkas’i näitus „Dénes Farkas. Evident in Advance“ Palazzo Malipieros. Kuue kuu jooksul külastas biennaali 475 000 inimest, Eesti paviljoni enam kui 27 000 inimest, sealhulgas pressipäevadel 4000 kunstiprofessionaali. Näitust kajastati eranditult positiivselt suurtes rahvusvahelistest kunstiajakirjades nagu Art Agenda, Kunstforum, Modern Painters, Gallerist NY, Arterritory, eesti ajakirjanduses ja paljudes kunstiblogides. Biennaalil osalemise järel on tulnud kunstnikule mitmeid koostööettepanekuid rahvusvahelistelt galeriidelt.
Eesti osalemist Veneetsia rahvusvahelisel kunstibiennaalil korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja rahastab Kultuuriministeerium.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht