Järvid dirigeerivad Pariisis, Ankaras, Singapuris, Edinburghis ja Glasgow’s ning Hamburgis

Priit Kuusk, ERP uudised

Aprillikuu esimesel poolel võib dirigente Järvisid kohata orkestrite ees vähemasati viies riigis Euroopas ja Aasias.

Märtsikuu lõpul tuli Kristjan Järvi tagasi Jaapanist, nüüd on aga sinna kanti peatselt jõudmas Neeme Järvi. Ta juhatas algul 3. aprillil Türgis Ankaras populaarset kava vene muusikast – kõlasid Sergei Rahmaninovi armastatuim Klaverikontsert nr 2 c-moll op. 18 ning Pjotr Tšaikovski Süit muusikast balletile „Luikede järv“. Kontsert toimus Ankaras alles 1993. aastal asutatud Bilkenti Sümfooniaorkestriga Bilkenti 800-kohalises kontserdihallis, Rahmaninovi solistiks oli Ankaras, Pariisis ja Hannoveris õppinud nimekamaid türgi pianiste Gülsin Onay.

12. aprillil seisis maestro Järvi Singapuri Sümfooniaorkestri ees unikaalses ja paljude muusikute ihaldatud enam kui 1800-kohalises mereäärses Esplanaadi kontserdihallis. Neeme Järvi on ka varem Singapuris dirigeerinud, ja alles üsna hiljuti.

Singapuri järel on Neeme Järvi teel Jaapanisse, kus teda ootab alates 18. aprillist neli kontserti NHK Sümfooniaorkestriga, kelle peadirigendiks saab 2015. aastal ka tema vanem poeg Paavo Järvi. 

Paavo ja Kristjan Järvi dirigeerisid mõlemad 3. aprillil Pariisis(!): Kristjanil oli vaid üks külaliskontsert Prantsuse Rahvusorkestri ees Châtelet’ teatris, Paavol olid taas oma Orchestre de Paris’ga õhtud 2. ja 3. aprillil Salle Pleyelis. Paavo solist oli legendaarne rumeenia päritolu pianist Radu Lupu, ja ka kava oli omalaadne: Anton Weberni „Langsamer Satz“, Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert nr 1 ning Gustav Mahleri Sümfoonia nr 4, kus solistiks oli rootsi metsosopran Katija Dragojevic. Omapärane tühi nädal on käesolev Paavo tööplaanis(!), 16. aprillil annab ta vaid ühe kontserdi Deutsche Kammerphilharmonie’ga Hamburgi esindussaalis Laeiszhalles. Nüüd hakkavad Paavo Järvi kavadesse tulema Johannes Brahmsi teosed: Hamburgis esitatakse „Traagiline avamäng“ ning Sümfoonia nr 4, nende vahel on Wolfgang Amadeus Mozarti Klaverikontsert nr 23, solistiks kuulus türgi pianist Fazil Say. Mitu Brahmsi teost hakkavad peatselt kõlama ka Orchestre de Paris’ kavades.

Kristjan Järvi teeb sel kuul aga koguni kuus ettekannet Arvo Pärdi teostest. Pariisis olid tal kavas Pärdi „Fratres“, Edvard Griegi Klaverikontsert, solistiks läänes populaarne ukrainlanna Valentina Lissitsja, ning Griegi süit „Peer Gynt“, samuti Carl Nielseni süit „Aladdin“. 11. ja 12. aprillil esineb Kristjan koos oma isa Neeme Järvi kunagise orkestri, Šoti Kuningliku Rahvusorkestriga Edinburghi Usher Hallis ja Glasgow Kuninglikus kontserdimajas. Mõlemal õhtul mängitakse sama omapärast kava, kus kõrvuti Arvo Pärt ja Ravi Shankar: Pärdi „Fratres“ ja tema Kolmas sümfoonia ning siis Ravi Shankari neljaosaline Sitarikontsert nr 2 „Raga-Mala“, mille solistiks on nüüd juba lahkunud helilooja ja sitarikunstniku tütar Anoushka Shankar. Muuseas, mõlemas mainekas saalis saavad alla 16 aasta vanused kuulajad kontserdile tasuta. Kuu lõpul viib Kristjan Järvi Arvo Pärdi Kolmanda sümfoonia ka Londonisse, kui dirigeerib taas kuulsat Londoni Sümfooniaorkestrit.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht