Tristan Priimägi

Tristan Priimägi

Tristan Priimägi on Sirbi filmi­toimetaja.

Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?

Mulle tundub, et üks jätkuvalt keeruline teema filmivallas on rahvus­vahelistumine. Täna avaldas Euroopa Audiovisuaalne Laboratoorium uuringu, mille tulemuse kohaselt on Euroopas kaastoodetud filmid viimase aastakümne jooksul kogunud kolm korda rohkem vaatajaid kui üheainsa riigi tehtud filmid.

Ajal, mil ollakse ühel meelel, et filme toodetakse liiga palju (Euroopas tehakse 47% rohkem filme kui 10 aasta eest), pole asi mitte Euroopa kaastootmisfilmide suuremas populaarsuses, vaid sellises küsimuseasetuses. Kellele on selline uuring kasulik ning kes on selle ja millisel eesmärgil tellinud?

Kõik muutub järjest homogeensemaks: tele- ja kinoturg sulavad kokku, samuti seriaalid ja filmid. Euroopa riikidele surutakse peale ideed ringkaitse vajalikkusest: Euroopa ühisturgu tuleb kaitsta muu maailma eest. Selliste uuringute foonil, võttes arvesse meie enda filmituru karjuvat vajadust saada raha juurde kellegi teise taskust – meelitada teiste riikide tegijad  Eestisse filmima või partnerit otsima –, tahaks siiski täpsemalt aru saada, millises suunas tahetakse Euroopa Liidus liikmesriikide filmitoodangut lükata. Selles valguses tahaks näha meie kultuuripoliitikas just nimelt selle vastuolulise probleemi elegantset lahendust. Tuleb välja mõelda, kuidas püsida pildil rahvusvaheliselt ja leida lisaraha (kas või osaliselt) Eesti filmide tootmiseks ning ühtlasi luua oma rahvuslik filmiidentiteet, et nii meile kui ka välismaalastele oleks filmi­kunsti vahendusel selge: sellised me oleme. Me võiksime rääkida küll ka sellest, et toodame Euroopa filme ja Balti filme, aga kindlasti ka eesti filme, millel on oma nägu, iseloom, identiteet. Jalgratast ei peagi äkki leiutama? Minu meelest on see näiteks Islandil väga hästi õnnestunud.

Sirp keskendub sel aastal kultuuripoliitika põhialustele koondnimetusega „Kultuur 2030“. Praegune põhialuste dokument kehtib aastani 2020, seega on viimane aeg hakata koguma ideid järgmiseks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht