Liisa-Helena Lumberg

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Ragnis Pärnmets

Liisa-Helena Lumberg

LIISA-HELENA LUMBERG
on EKA kunstiteaduse ja visuaal­kultuuri instituudi doktorant ja õppejõud. Tema peamine huviala on XIX sajandi kunst.

Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbi­kukkumine?
Vastan pigem küsimusele: mis on Eesti kultuuripoliitika suurim mõtte­koht? Kui öeldakse „mul pole aega“, ei ole see muud kui prioriteetide küsimus. Alati on aega. Küsimus on vaid, millele seda kulutada. Samasuguse eksistentsialistliku karmusega võiks jaotada kõiki ressursse.
Riigi kultuuripoliitika alusdokumendis „Kultuur 2020“ käsitletakse palju olulist. Kahjuks on vaid siin-seal üldsõnalisele „riik soodustab“, „arendab“ ja „väärtustab“ lisatud ka, kuidas täpsemalt, milliste meetmete abil. Ehkki kultuuripoliitika aastaaruannetes on täpseid kulutusi ja töövõite loetletud, võiks tulevases kultuuri alusdokumendis olla rohkem konkreetsust.
Sõnalistes hinnangutes kultuuri väärtustatakse, aga paraku taanduvad nii kultuuripoliitika suurimad õnnestumised kui ka läbikukkumised rahale. Aatelisest küljest meeldiks, kui see nii ei oleks, aga maine elu survestab. Kultuuri alarahastuse üle kurtmine on pidev, koguni klišeelik, aga prioriteetide tõestamiseks ja ühe või teise valdkonna väärtusse uskumiseks on vaja kindlat tuge. Näiteks annab kultuuritöötajate palgatõus ning kunstniku- ja kirjanikupalga sisseseadmine selge signaali, et nende tööd hinnatakse. Kui räägitakse teadusest või julgeolekust, siis julgeoleku tähtsus paistab riigieelarvest välja, teaduse väärtustamine mitte nii palju. Paraku on tõelised prioriteedid need, millele eelarves raha eraldatakse.
Inimese aeg on piiratud. Riigi raha on piiratud. Mõlemat võib püüda mingil moel juurde tekitada, piiratuks jäävad need alati. Seda rohkem tuleb kaaluda valikuid ja seda nähtavam on prioriteetide tegelik toestamine ressurssidega.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht