Kristo Matson

Foto Mari Aidla

Kristo Matson

Foto Mari Aidla

Kristo Matson
on helilooja, loovettevõtja ning Eesti teatri- ja muusikamuuseumi muusika­osakonna juhataja.

Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbi­kukkumine?
Heliloojana vaatan kultuuripoliitikat ja selle õnnestumisi peamiselt muusika­valdkonnas. Heameel on tõdeda, et Eesti helilooming on rahvusvaheliselt üha enam tuntud ja esitatud. Õnnestumiseks pean praegust olukorda, kus heliloomingu tellimiseks ja professionaalseks esitamiseks on meil jätkuvalt olemas Eesti Filharmoonia Kammerkoor,
Tallinna Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, ansambel U:, Vox Clamantis ja teised kollektiivid. Väga head interpreedid inspireerivad looma ning on esmatähtsad muusika rahvus­vahelisele areenile viijad. Loodan, et uue kultuuripoliitikaga hõlmatud perioodil, mil oleme üha jõukamad, ei plaani keegi tippkollektiivide tegevust ümber korraldada või neid kaotada. Pigem võiksime järgmisel kümnendil jõuda kultuuripoliitikas arusaamisele, et tippkollektiivid vajavad stabiilset eelarvet, mitte projektipõhist (lisa)rahastust, mis koormab tarbetult nende töökorraldust ega soodusta pikemaid plaane.
Õnnestumisena toon välja ka kaunite kunstide kooli asutamise ning Eesti muusika- ja teatriakadeemia uue saali ehitamise. Need on küll rohkem haridusvaldkonna võidud, kuid mõjutavad otseselt ka muusikakultuuri edasist käekäiku. Juba mõne aasta pärast kolib praegune Georg Otsa nimeline Tallinna muusikakool uude kaunite kunstide kooli majja ning Eesti teatri- ja muusikamuuseumil avaneb ajalooline võimalus laienemiseks. Muuseum ja Otsa kool tegutsevad ju ühes majas ning on eraldatud vaid lukustatud koridoriustega. Loodan, et kui kunagi vaatame tagasi „Kultuur 2030“ perioodile, siis on selle visioonidokumendi üks suuremaid õnnestumisi laienenud teatri- ja muusikamuuseum, kus on väärikalt eksponeeritud laulu- ja tantsupeod, rahvusvaheliselt tuntud eesti heliloojad ja dirigendid, interpreedid ja teatritegelased.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht