Emil Urbel

Emil Urbel.

Kaido Haagen

Emil Urbel on arhitekt.

Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?

Meil on tavaks, et poliitika elluviimise instrumendiks pole mitte autoriteet, jõud ega kõva hääl, vaid raha. Sellest vaatenurgast on Eesti kultuuripoliitika teatri ja etenduskunstide poole kreenis. Visuaalse ning ruumilise keskkonnaga tegelevad valdkonnad sörgivad sabas. Tõsi, kultuuriministeeriumis on arhitektuurinõuniku ametikoht, aga ministeeriumi valdusala ei hõlma kaugeltki kogu arhitektuuritemaatikat.  Arhitekti kompetentsiga inimesed peaksid töötama ka majandus-, rahandus- ja siseministeeriumis, keskkonnaametis, Riigi Kinnisvara ASis, Eesti Energias jm.

Igapäevaselt on arhitektuuriga seotud otsused pandud omavalitsuste õlgadele ehk pihustatud detailplaneeringu menetlemiseks ja ehitusloa väljastamiseks.  Õnnelik peab olema linn või alev, kus teotahteline inimene ametisse on sattunud. Valdades tavaliselt arhitekti pole. Ei ole kuulnud asutustest, kes tegeleksid meie riigi arhitektuuripoliitika kujundamisega.

Pikema tulevikuvaatega tegevused on õhinapõhiselt ja kultuurkapitali toetusel võtnud enda kanda arhitektide liit, kelle initsiatiivil 2002. aastal koostatud raamdokument „Eesti arhitektuuripoliitika“ on valitsus „võtnud teadmiseks“. EAL on läbi vaielnud ja dokumentideks vormistanud arhitektuurivaldkonna tegevuskava ja riigiarhitekti ameti teemad, viinud need kokku Euroopa seniste tavadega, kuid väga raske on viia seda otsustajateni. Otsustajat nagu polegi.

Tubli algatus on EALi kureeritud ja EV100 programmi raames korraldatud Eesti väikelinnade peaväljakute ja avaliku ruumi arhitektuurivõistlused. Kui kõik võistlused ei toonud ka loodetud tulemust, siis paljude inimeste ja ametnikeni viisid need teadmise arhitektide olemasolust. Ja ehk saadi ka aru, et millegi uue kavandamine ei algagi riigihankest, kus võidab madalaim hind.

Sirp keskendub sel aastal kultuuripoliitika põhialustele koondnimetusega „Kultuur 2030“. Praegune põhialuste dokument kehtib aastani 2020, seega on viimane aeg hakata koguma ideid järgmiseks.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht