RAAMATUTUTVUSTUS

Andres Vanapa
PÄTI VILE
Lõbus jantimine. Vanapa on ise nii mõnus mees, et kui tema kaval nägu nende luuletekstide kohale kerkib, hakkavad need elama. Kuigi mõni absurdihaage jääb kuskile õhku rippesse, mõni sürrikatke vajaks veel vihasemat väljahuugamist. Kujundanud Andrus Rõuk. Varrak, 2003. 168 lk.
 


Arvo Valton
LIBLIKAS, ILUS JA PAKS
Ma arvan, et siin raamatus on sees ehk mõned paremad luuletused, mis Valton üldse kirjutanud. Samas on tekste liiga palju, igat sorti, oleks võinud olla vähem ja matsakamas kirjas. Praegu on tööpäeva lõpul raske oma silmi nii pisikest kirja mööda rändama sundida. Ise, 2003. 186 lk.


 
Ivar Sild
SINIVERI JA SURROGAAT
Viies raamat, luuletusi ja poeeme 2000. Mõneti on see nagu Silla kontsentraat, kuigi ainult ühe aasta tekstid: selline hoogne barokne tekstitank, mis haarab enesega kõik teemad ja kujundiliigid, mida Sild kaasas kandnud. Kujundanud Erni Kirss. LauaPealne, 2003.


 
VISNAPUU ARMASTUSEST
See on selline pisike kinkeraamatusari, isegi Kiviräha panid nad armastusest rääkima... Teisalt ei ole eesti luules olnud teist nii mõjusat, elusat ja vihast armulaulikut kui Visnapuu. Formaadilt ja olekult meenutab see veidike kunagist “Väikse luuleraamatu” sarja. Mõnus tasku pista, kaasas kanda; sees pea parimad tekstid, mis siin kandis kunagi kirjutatud. Ado Vabbe illustratsioonid, valinud ja järelsõnastanud Jaanus Vaiksoo, kujundanud Rein Seppius. Tänapäev, 2003. 110 lk.
 
Eha Lättemäe
ILTAKÄVELYLLÄ/ÕHTUNE JALUTUSKÄIK
Kakskeelne, impressionistlik, unelev, isegi konkreetsed asjad muutuvad neis miniatuurseis tekstides kuidagi üldiseks. Vahel lausa üleüldiseks, millega on raske miskit peale hakata. Kuid soomekeelsus/meelsus paigutabki selle raamatu teistsugusesse luulekultuurikonteksti, rahunenusse ja introvertsesse, kunsti endassehääbumise ilma. Kujundanud Mari Kaljuste. Eesti Keele Sihtasutus, 2003. 142 lk.
 

Tiit Lehtmets
KOLME OTSAGA KÖIS
Siit leiab väliseesti poeedi väga häid tekste, milles aja- ja kohahõngu, trahh-trahh tulistamist, silm selge ja vaim vinnas. Aga on ka uduseid pisitekste, sõnajanti, mis tööle ei hakka, ehk isegi rohkem. See-eest haarav järelsõna, mis pea kõige väärtuslikum osa kogust. Koostanud ja järelsõna kirjutanud Hellar Grabbi, kujundanud Mari Kaljuste. Eesti Keele Sihtasutus, 2003. 82 lk.


 
TEATER. MUUSIKA. KINO 2003 nr. 10
Küsimustele vastab Merle Jääger. Veiko Märka, Jaan J. Leppik, Ülo Tonts ja Tiia Sippol teevad ringi peale möödunud suveteatri hooajale. Linnar Priimägi paneb Sulev Keeduse “Somnambuuli” põhjal paika eesti filmiesteetika. Rein Maran ja tema loodusfilmide kangelased Indrek Rohtmetsa pilgu läbi. Heili Einasto hindab koreograafiat ja kehakasutust eesti operetis ja muusikalis. Kristina Kõrver mõtestab Eino Tambergi rolli kuuekümnendate aastate balletielus. Lisaks kõnelused Philip Glassi ja Steve Reichiga.