Kommentaar

Kreutzwald võrgus
Võrguavarustes ringi liikudes võib leida Kreutzwaldi ja tema teoste teemal mitmesuguseid lehekülgi. On lõbusaid-lapsikuid, nagu miksike.ee, kus näha ohtralt koolilaste “Kalevipoja” ümberjutustusi ja omatehtud eeposeteemalisi improvisatsioone. Tõsisemast poolest leiab hästi põhjalikke ja süstematiseeritud ülevaateid eluloost ja kirjandusest – näiteks kultuuriministeeriumi üles seatud leht Kreuztwaldi aasta tähistamiseks. Viimane on küll mõnevõrra kuiv illustratsioonide osas ega kutsu just eriti lugema. Laiast ilmast leiab veel hulga inglise-, prantsuse-, jaapani-, saksa-, soome- ja ungarikeelseid lugusid. Mõned on “Kalevipoja” teemal ääremärkusega Kreutzwaldile, teised kirjeldavad eelkõige kirjanikku ja viitavad ta teostele. Visuaalselt kutsuv oli prantsusekeelne “Kalevipoja” lugude illustreeritud lehekülg. Kirjanduslehekülgedel ei ole valdavalt mõeldud mõnusa kasutuse ja küljenduse peale, paremad paistsid selgelt silma.

HENRI LAUPMAA

http://kreutzwald.kul.ee
http://www.kalevipoeg.info/
http://www.raamatukoi.ee/cgi–bin/isik?271
http://www.nlib.ee/expo/kalevipoeg/sisse.html
http://www.miksike.ee/referaadid/lootus on visa.html
http://homepage2.nifty.com/kmatsum/kirjandus/Kreutzwald.html (jaapani keeles)

pilt
Kultuuriministeeriumi lehekülg
Kultuuriministeeriumi Kreutzwaldi lehekülg on küllalt infotihe, spartaliku kujundusega lihtne infokogu. Materjalipuuduse üle kurta ei saa, küll aga selle esitamise ja külgetõmbavaks tegemise üle: ajalugu on toodud illustreerimata sündmusjadana, millest midagi pole esile tõstetud. Ei mingeid illustratsioone, käsikirja lehti, fotosid, raamatute kaanepilte ega viiteid. Oleks heameelega näinud ka värskete sündmuste kava ja uudiseid esilehel. Suhteliselt ebaõnnestunud ja ebaühtlane värvigamma. Väikese tehnilise probleemina võib esile tuua, et Explorer ja Firebird lehitsejatega oli tekst mitmel leheküljel vale kooditabeliga, mistõttu täpitähti ei ole näha. 
Nagu loendur näitab, on seda kodulehekülge külastanud ligi 21 000 inimest, mis ei ole sellise lehe juures sugugi paha tulemus – tore oleks muidugi näha detailsemat statistikat viimase aasta kohta.

pilt
Kreutzwaldi raamatute lehekülg
Raamatukoi raamatupoe Kreutzwaldi leheküljelt leiab kirjaniku raamatute uusi ja vanu väljaandeid koos tutvustuste ja viidetega. Struktureeritud hästi ja süstemaatiliselt ristviidatud.

pilt
Literature Estonienne: Kreutzwald 
Prantsuskeelne eesti kirjanduse lehekülg ja kokkuvõtlik tutvustus, sealt leiab nii Kreutzwaldi kui tema teosed ja viited Faehlmannile.

pilt
Jaapanikeelne Kreutzwaldi tutvustus ja tema tuntumate teoste loetelu. Hästi lihtne üheleheline ülevaade neile, kes soovivad oma jaapanlastest tuttavatele esmast teavet anda.

pilt
Prantsuskeelne Kalevipoja ülevaade ja lühike info eepose kohta on vormistatud lihtsalt ja stiilipuhtalt. Illustratsioone on hästi kasutatud. Samas puuduvad viited teistele lehekülgedele.