Operetivabariik tuleb siiski

Tosin aastat olen tahtnud, et ei peaks elama operetivabariigis. Olgu pealegi väike, aga et saaks tõsiselt võtta. Paistab, et läheb järjest raskemaks. Muidugi on paljudes riikides, kus hääled n.-ö. üle kanduvad, tavaks, et kuulsused, sportlased, näitlejad, teletähed jmt. kandideerivad mingites valimisnimekirjades. Mõne hääle nad ikka toovad. Ja mis selles halba on? Kui kuulsusele meeldib x partei, ja meile meeldib kuulsus, siis võiks meilegi x partei meeldida.
Aga kultuurmaades on siiski kokkulepitud mängureeglid, et need kuulsused ei lähe üldjuhul parlamenti istuma. Mitte et sportlane või laulja peaks tingimata nõme olema ega oskaks mõelda. Aga neil on enamasti elukutse, mis neid täielikult hõivab. Ja poliitikas kaasalöömine nõuab spetsiifilisi teadmisi ja isikuomadusi, muuhulgas igavust ja tõsidust.
Kui rahval võivad need mängureeglid meelest minna, siis on eliidi asi talle need meelde tuletada.
Nüüd läks riigikokku laulja Siiri Sisask. Kenasti laulab, aga kui laulu vahele räägib, siis, andke andeks, ma ei kujuta ette, mis tulu võiks sellest tõusta Eesti Vabariigi põhiseadusega tegelemisel.
Tõsi, erakondadel on reglement ja paremuselt järgmine häältekütt võib Toompeale kolida. Aga keegi ju ei kohusta! Kas tõesti pole olemas ühtegi inimest, kes hakkaks endas kahtlema, kas ma ikka olen tasemel? Ei kahtle keegi. Sellest järeldub, et Toompead ei võeta eriti tõsiselt. Toompea on peaaegu sama mis filharmoonia.
Muidugi on asi ka rahas, eriti kiratsevate kultuuriinimeste puhul. Kahju. Kui meil oleks mõtlevaid miljonäre, siis nad võiksid asutada fondi, millest maksta mõnele isikule parlamendiliikmega võrdset palka, tingimusel, et ta riigikokku ise ei läheks, vaid laseks mõne targema endast mööda.
Ilma naljata: kui praegune trend jätkub, ei välista miski, et näiteks Eesti Vabariigi välissuhtlusega tegelevad peagi Priskilla, Hillar Kohv, Pornukunn, Arnold Oksmaa ja teised arvamusliidrid. Kõik on muutunud kuidagi operetlikuks. Aga kui operett läheb moodi, siis tekib lauluõpetajate järele nõudmine.

MIHKEL MUTT