Joosepi jõulusõnum

Jõulupiltide keskse kujuna näidatakse meile muidugi Jeesus-last, vahel üksi sõimes, teinekord ema Maarja põlvedel. Isa Joosep seisab nagu vahipost nende kõrval või taga. On ju Jumal teda ära valinud, nagu me enamasti arvame, ainult selleks, et kaitsta ja kasvatada väikest Jumal-poega, kes on maailma tulles võtnud omaks kõik inimkonna nõrkused ja hädaohud.
Kuid jõuludel on meile järelemõtlemiseks mitmesuguseid teemasid esitada. Ja üks neist puudutab meie argilisi tegemisi.
Jumal oleks võinud valida Jeesuse juriidiliseks isaks mõne vürsti, kõrgema riigiametniku, kirjatarga või mõne muu tähtsa tegelase. Loogiliselt oleks pidanud tuleviku kuningas sündima kuninglikus keskkonnas. Seda arvasid ka nn. hommikumaa targad, kes läksid teda otsima Heroodese paleest. Kuid Jumal valis Joosepi, kes oli ameti poolest naggar, mis tähendab aramea keeles “puusepp, tisler, maja ehitaja”, niisiis lihtne käsitööline, kes pidi ka ise puid raiuma. Ja kuna selles piirkonnas leidub kõrbeliiva rohkem kui metsi, siis võib ette kujutada, et niisuguse tööga ei saanud eriti rikkaks.
See näitab aga, et Jumal ei hooli meie sotsiaalsetest suhetest. Ka meie ise peaksime need tõsiselt läbi mõtlema.
Mäletan lapsepõlvest, kui ranged olid meil seisuse piirid. Minu ema ja isa olid lihtsad taluinimesed ja kui me suvel maale vanaisale külla läksime, pandi nad kohe tööle. Kas heina tegema või peenraid kaevama. Kui ema vend, kes oli ülikoolis käinud, ka maale tuli, teeniti teda nagu suurt härrat ikka, et ta oma valgeid linnaisanda käsi ei määriks... Ei julge ette kujutada, kuidas püha Joosepit oleks vastu võetud, kui ta ühel ilusal päeval oleks meie taluõuele ilmunud.
Kõik hästi tehtud töö on Jumala ees väärtuslik, väidab ka hiljuti pühaks kuulutatud hispaania preester Josémaria Escriva. Nõnda võib öelda, et korralik kohusetruu tänavapühkija on jõudnud täiuse teel kaugemale kui tuntud ja lugupeetud seltskonnategelane, kes on oma karjääri ehitanud ebalojaalsete vahenditega.
Käsitööline Joosep kaalub vaimselt tuhat korda rohkem kui kõik Rooma impeeriumi valitsejad kokku.

FANNY DE SIVERS