M U U S I K A M A A I L M


Claudio Abbado ja “Parsifal”
1989. aastast kuni tänavu augustini Berliini Filharmoonikute peadirigent Claudio Abbado alustas just siin oma aastaid jätkunud “Parsifali” projekti, tuues Wagneri ooperi alates 2000. a. välja nii kontsertkorras ja poollavalisena Berliini Filharmoonias kui ka laval tema juhitud Salzburgi lihavõttefestivalil. Wagneri-solistid on Abbadol olnud võimalust mööda samad: nimiosas Thomas Moser, veel Kurt Moll, Violeta Urmana, Albert Dohmen, Hans Tschammer, Eike Wilm Schulte jt., lavastajaks Salzburgi festivali endine draamajuht, praegu Itaalias tegutsev Peter Stein, valgusküllane lavakujundus Gianni Dessi’lt. Salzburgis lõpetaski Abbado “Parsifaliga” oma viimase festivali seal märtsikuus. Suvel käis maestro “Parsifaliga” mujal mitmel kuulsal festivalil, orkestriks tema asutatud, oma 15. aastapäeva tähistav Viinis resideeriv Gustav Mahler Jugendorchester, kellega ta varemgi ooperilavastusi esitanud. (Orkestris mängivad kuni 26aastased noored, ka Ukrainast, Leedust ja Kuubalt). Ta avas Peter Steini lavastusega (solistid, Viini Arnold Schönbergi koor ja Praha Filharmoonia koor) ja nädal kestnud etendustega Edinburgh’i festivali ooperitsükli, esitas Londoni Prom’il “Parsifali” katkendeid (samas ka GMJO ja Martha Argerichiga Bartóki ja Raveli kava) ning tõi selle väljamüüdud kontsertetendusena (27. VIII) Luzerni festivalile, kõikjal Kundry osas kuulus leedu sopran Violeta Urmana. Luzerni on maestro lubanud tulla kunstiliseks juhiks vähemalt aastaks ning võtta juhatada Luzerni Festivaliorkestri. Financial Times märgib, et Abbado süvenemine ja endastandmine on harukordne ja ta on kõiki võlunud Wagneri peene tõlgitsusega. Abbado Wagneri-huvi oli varem vähene, Viini Riigiooperiga oli ta “Parsifali” Jaapanisse viinud ning “Tristani ja Isoldega” Salzburgi ühe kevadfestivali avanud. “Pikaks lahkumiseks” nimetavad kriitikud Abbado viimatisi plaate Berliini Filharmoonikutega, kus Mahleri III, VII ja IX sümfoonia ning Brahmsi Viiulikontsert Gil Shahamiga, kõik Deutsche Grammophonile.
 
Sibeliuse festival Lahtis
Eile algas Lahti uues Sibelius-talos kolmas rahvusvaheline Sibeliuse festival, mille korraldajaks Sinfonia Lahti koos peadirigent Osmo Vänskäga. Kuni pühapäevani on ettekandel helilooja seitse sümfooniat, samas Viiulikontsert (sol. Joshua Bell, USA) ja kaks kammerkava. Toimuvad kontserdieelsed vestlused, sõidud Sibeliuse sünnilinna Hämeenlinna, tema kodusse Ainolasse jm. Homsel sümfooniakontserdil antakse üle ka kaalukas rahvusvaheline puitarhitektuuri aastapreemia “Spirit of Nature” (koostöös ühendusega Wood in Culture) selle värskele laureaadile Kengo Kumale Jaapanist (ülekanne MTV3). Sinfonia Lahti ja Osmo Vänskä on sümfooniate koguettekande varem teinud Helsingis, Tokyos ja siinsel festivalil 2000, samas leidnud rahvusvahelist tunnustust sümfooniate ning Viiulikontserdi (ka algversioonis) plaadistuste eest firmale BIS.
 
Rahupreemia Astuuriast
Hispaania ühe kaalukama kultuuripreemia, Oviedos väljaantava Astuuria printsi rahupreemia (50 000 eurot) pälvisid iisraeli dirigent ja pianist Daniel Barenboim ning USAs tegutsev palestiina kirjanik Edward Said nende kunstnikupanuse eest rahu edendamisse, eeskätt noorte muusikute kaudu. Mõlemad on 1990. aastate algusest peale koos korraldanud suviseid kokkusaamisi iisraeli ja araabia noortele muusikutele Saksamaal, USAs ja Hispaanias ning nende tähelepanu äratanud ühiskontserte.
 
EBU uus kontserdisari
Helsingis stardib sel nädalal Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) uus muusikasari. Sellesse valitud iga linn saab endale nädalase eetriaja, milles tutvustab oma ooperiteatrit, olulisemaid orkestreid, kontserdielu ja tuntumaid muusikategelasi. Helsingi järel saavad sel hooajal endale võimaluse Viin, London, Debrecen, Peterburi ja Madrid. Nädala “Helsinki – Euroradio City of Music” avas esmaspäeval Soome Raadio sümfooniaorkestri 75. aastapäeva kontserdi (14. IX) salvestus, kus kõlasid esiettekandes Esa-Pekka Saloneni “Fanfaar” ja Magnus Lindbergi Klarnetikontsert (sol. Kari Kriikku), samuti Sibeliuse “Kullervo sümfoonia”, dirigendiks Jukka-Pekka Saraste. Muusikanädala lõpusündmuseks on Mussorgski “Hovanštšina” otseülekanne Soome Rahvusooperist homme. 13. IX esietendunud uuslavastus läheb Mikko Francki dirigeerimisel, vürst Ivan Hovanski osas laulab Matti Salminen ning Golitsõni osas Raimo Sirkiä.

PRIIT KUUSK