Lemming Nagel. Dirham. Segatehnika. 1998.                                      

Eesti maalikunsti väljasuremist pole küll karta. Vaatamata sellele, kas institutsioonid soosivad või mitte, kas esindusgaleriid annavad näitusepinda või mitte, leiab Eesti Maalikunstnike Liit ikka võimaluse eksponeerida ennast ja oma uudisloomingut. Ning mitte lihtsalt ülevaatenäituse vormis, vaid ajaga kaasas käies, maalikunsti teiste kunstiliikidega ühendades. Eile alustati seinamaali konkursiga Tallinna Kunstihoone hoovis. Täna avatakse kolm näitust: kell 15 Raatuse galeriis, kus ka pealinlased saavad näha Kursi koolkonna uudisloomingut, kell 16 Rotermanni soolalaos Ants Juske kureeritud “Uus ja vana narratsioon” ning kell 17 Kunstihoones Eha Komissarovi kureeritud “Maal ‘99”. Kell 18 jätkub Kunstihoone hoovis kunstnike liidu suvepidu.
Eha Komissarovi kureeritud näituse põhiekspositsioon lähtub märksõnadest “identiteet” ja “uued identiteedid” ning seab eesmärgiks esile tuua praegu maalikunstis valitsevad mõjutused ja jõugrupid. Kuraator võtab arvesse asjaolu, et traditsioonilisi kunstiliike eksponeerivad näitused on alati seotud publiku rollide ja nende stereotüüpsete ootustega. Ülevaatenäituse traditsiooni aktsepteeritakse sedavõrd, et kõigil on võimalik konkureerida, kuid pääsu näitusele tagab siiski teose huvitavus, aktuaalsus või käsitluslaadi põhjendatus.
Ants Juske projekt ühendab maalilisuse, figuratiivsuse ja jutustuse eri kunstiliikides. Üha enam on märgata, et videokunstis taandub minimalism ning video tegeleb juba ammu “väikeste jutustustega”. Seejuures on suurenenud ka video visuaalne atraktiivsus, et mitte öelda maalilisus. Sama kehtib ka installatoorse kunsti, performanceite, samuti foto- ja kompuutrikunsti ja reklaami kohta. Kuna maalikunst on nende komponentide seisukohalt isalikus positsioonis, on maalil ekspositsioonis ka keskne koht. Nii võib soolalaos Jüri Palmi sotsiaalse ja Jüri Arraku mütoloogilise jutustuse kõrval näha kaadreid Grigori Kromanovi filmist “Mis juhtus Andres Lapeteusega” ning Anu Juuraku videoinstallatsiooni. Maalilise jutustuse ¯anrisse mahub ka avamisel ette kantav trio “Fragile” happening. Kuraator Ants Juske sõnul on väljapaneku võtmeks Lemming Nageli assamblaa¯id, mis ühendavad traditsioonilise maalilisuse figuratiivsuse ja jutustuslikuga.