MUUSIKAMAAILM 
  

Neeme Järvi ja DSO turnee jätkub 
Manchesterist 27. IV alanud Euroopa turneel on Detroidi SO peadirigent Neeme Järvi juhatusel esinenud juba Birminghami moodsas Symphony Hallis, Brightoni Dome Theatre'is ja 3. V Londoni Barbican Hallis, kus kava esipooles mängiti ameerika muusikat (Barber, Still, Copland), siis Prokofjevi III klaverikontserti (sol Leif Ove Andsnes) ning Raveli Süiti nr. 2 "Daphnis ja Chloë". 4. -- 5. V said teoks Hispaania kontserdid (Madridi Auditorio Nacional, Valencia Palau de la Musica), eile esimene kontsert Saksamaal Hamburgi Musikhallis (Copland, Prokofjev, Ravel ja Schumanni III sümfoonia). Täna on reisi  teine vaba päev, homme ülesastumine Luxembourg'is (Théâtre Municipal), pühapäevast neljapäevani toimub Saksamaal veel neli kontserti (Frankfurt, Berliin, Köln, Stuttgart). Telefonikõnes Tallinna on peadirigent hinnanud senised kontserdid kordaläinuks. 

Elliott Carteri aasta 
Ühendriikide vanimaid ja tuntumaid heliloojaid Elliott Carter saab 11. detsembril 90aastaseks. Paljud nimekad kollektiivid, solistid ja dirigendid on tänavu tema põnevat loomingut tutvustamas. Ka kirjastus Boosey & Hawkes (Carteri partituuride põhiväljaandjaid) on  enam kui 60 kontserdile kaasaorganiseerija üle kogu maailma. Sellesse aastasse on langenud Klarnetikontserdi (1997) esmaettekanne Inglismaal, Hollandis, Šveitsis, peamiselt Oliver Knusseni dirigeerimisel, aprillis veel Saksamaa ja USA esmaesitused David Robertsoni ja Pierre Boulezi juhatusel. 15. mail juhatab Robertson "Partitat" Soome Raadio SO ees. London Symphony Orchestraga on rea kontserte (London, Pariis, Madrid, Brüssel) teinud Pierre Boulez, kavades "Three Occasions" ja "Symphony for Three Orchestras". Kuulus Arditti Quartet Londonist on maestro V keelpillikvartetti mänginud Los Angeleses, Torontos ja Genuas, "Symphonia" sai tervikesiettekande Manchesteris äsjastel Maailma muusikapäevadel (ISCM) Oliver Knusseni käe all. Homme ja ülehomme toimub Zürichi Tonhalles kaks Carterile pühendatud sisukat kontserti, Heinz Holliger dirigeerimas ja oboesolistina, kaastegevad Ursula Holliger ja Thomas Demenga -- valitud teoseiks "A 6 Letter Letter", "Figment", "Trilogy", "Triple Duo" ja Klarnetikontsert. 

Gulbenkiani festival Lissabonis 
Kõrvuti maailmanäituse-eelse 100 päeva festivaliga algas 5. mail Lissabonis  22. korda ka iga-aastane nüüdismuusika pidu "Encontros Gulbenkian de Música Contemporânea", kestes  kuni 18. maini. Kolm hilisõhtut olid festivali avamas Mauricio Kageli suurteosega "Mare Nostrum", esitamas Ensemble Musikfabrik Düsseldorf helilooja Johannes Kalitzke juhatusel. Kagel saab Lissabonis endale kokku viis teostetsüklit, lõpetuseks sari "Der Stücke der Windrose", esitajaiks Schönberg Ensemble Reinbert de Leeuwi juhatusel ja meie viimase NYYDi külalisi hollandi bariton Lieuwe Visser. Viies sarjas tutvustatakse ka helilooja Emmanuel Nunesit, kes varemgi (1992) olnud Gulbenkiani Fondi festivali resideeriv autor ja silma paistnud kooriga teoste loojana. Esinejate hulgas on Saarbrüeckeni Raadio SO (dir. Mauricio Kagel), Coro Gulbenkian, Ensemble Vocal Soli-Tutti (Pariis), dirigendina ka helilooja Alain Bancquart, kellelt samuti teoseid kavades. Kõlasid ka teosed noortelt heliloojatelt Bancquart'i ja Nunesi kompositsiooniklassidest Pariisi Rahvuskonservatooriumis. 

Balletifestival Riias 
Riias toimus 22. -- 28. IV 3. rahvusvaheline Balti balletifestival "From Classical to Avant-garde". Osales balletitähti 9 maalt: sh. Rootsi Kuningliku Balletti, Soome Rahvusooperi, Pariisi Opéra, Moskva Suure Teatri ja Peterburi truppidest. Etenduste kõrval toimus kontsert R. Štšedrini loomingust, näitus Pierre Cardini Maia Plissetskajale tehtud balletikostüümidest, Stockholmi Tantsumuuseumi näitus Isadora Duncanist jm. Festivali kunstiliseks juhiks ja organisaatoriks on Läti Rahvusooperi priimabaleriin ja koreograaf Lita Beiris. 
                                                  Priit Kuusk