Roland Kriit
31. V 1917 -- 2. VIII 1998

Ööl vastu möödunud pühapäeva lahkus Roland Kriit, meie 50. -- 60. aastate säravamaid klarnetiste-ansamblimängijaid. 
Sündinud Tallinnas Dvigateli sepa üheksast lapsest viimasena, lippas ta Lasnamäelt all-linna kooli, kodus aga tavatseti ema kõrval laulda ja mandoliini tinistada. Peagi puhkes huvi klarneti vastu -- klarnetist saigi telg kogu eluks. Varakult pääses ta mängima Tallinna Garnisoni orkestrisse, kust sai toeka aluse edasiseks praktikaks 1930. -- 40. aastatel. Ühtaegu õppis ta Õhtugümmnaasiumis ja peaaegu lõpetamiseni Tallinna Konservatooriumis (1934 -- 39). 1940. a. murdus rahulik noorpõlv rabedaiks sõja-aastaiks: Balti sõjaväeringkonna näidisorkester ja konservatoorium Riias, Jaroslavli kunstiansamblid, Moskva konservatoorium.
Elu küpsema poole pühendas ta eeskätt Estonia teatrile (1944 -- 73) klarnetirühma kontsertmeistrina (va. hooaeg 1946-47 ER Filharmoonia Estraadiorkestris).
Juba 1942 olid R. Kriit ja E. Saanpere koos teiste Riia orkestrantidega asutanud puhkpillikvinteti, kelle tegevus jätkus eestlaste  toel Jaroslavlis ja puhkes õide 1956. a. kunstidekaadist Moskvas. Peagi laienes kontserditegevus üle toonase Nõukogude Liidu välismailegi, rikastus repertuaar, edu tõstis vastutust -- kui vaja, polnud pilliharjutamisel päeva ega öö vahet. Solistina on R. Kriit mänginud  ERSOga mõlemat Weberi ja meelishelilooja Mozarti klarnetikontserti jm.
Pensionipõlves töötas ta Tallinna Tuletõrjes, 1983. a. oli puhkpilliorkestri Tallinn kontsertmeister. 
Otsa on saanud innukad ja töörohked aastakümned. "Elu on ilus!" hüüdis R. Kriit veel oma 70. sünnipäeval.
Kultuuriministeerium
Rahvusooper Estonia
Eesti Kontsert
R. Kriit sängitati eile Metsakalmistule.