Vilen Künnapu artist talk

Olete oodatud Vilen Künnapu artist talk’ile arhitektuuri- ja disainigaleriis neljapäeval, 22. III algusega kell 18.
Kunstnikku küsitlevad Raoul Kurvitz ja Enne Tegova ja üritus on näituse “Maagiline Tallinn” raames.

Näitus on avatud kuni 28. III 2018 ja kuulub Vabaduse galerii programmi.

Arhitekt Vilen Künnapu on viimastel aastatel pannud ennast järjest enam maksma ka maalikunstnikuna. Tema suurel ülevaatenäitusel arhitektuurimuuseumis 2016. aastal olid arhitektuuri – fotode, projektide, arhitektoonide – kõrval vaadata ka maalid. Tema maalide aines on peamiselt linn – majad, rütmid ja isegi hullumeelselt erksad värvid. Siiani on teda köitnud peamiselt Vahemere maad ehk siis Euroopa kultuuri häll, ta otsis sealsetes valgetes hoonetes arhetüüpsete ehitiste seaduspära ja poeesiat.

Seekordne näitus on pühendatud Tallinnale ja nagu kunstnik ise on öelnud, püüab ta oma Tallinna vaadetega anda edasi metafüüsilist jõudu, mida ta linna meeldejäävates sõlmkohtades näeb: “Mind huvitab see nähtamatu asi, mis tekitab joovastuse, kannab su läbi seinte ja annab vahel kokkupuute lõpmatusega. Elu on müsteerium, seletagu õpetlased palju jaksavad, ikkagi jääb suur saladus püsima. Usun, et kunsti abil on võimalik selle salakambri ust veidi paotada ja saada hetkeks osa suurest saladusest.” Sest ka vanadel aegadel ei jäetud ühtegi jälge ehk ei tehtud koopamaali niisama: maal oli pigem abivahend, sõiduk jõudmaks millegi

Villen Künnapu,

Arhitekt ja kunstnik, sündinud 1948 .a. Tallinnas. Lõpetanud 1971. a. Eesti Kunstiakadeemia (ERKI) arhitektina. Kuulus kunstirühmitustesse SOUP 69 ja Tallinna 10. On paljude huvitavate ehitiste autor, koos Ain Padrikuga võitnud auhindu rahvusvahelistel arhitektuurivõistlustel (Arktika keskus Rovaniemis, Soome, 1984, eripreemia; West Coast Gateway, Los Angeles, USA, 1988, II preemia, Marja-Vantaa planeering, Soome, 1992, I preemia jt.). Alates 1992.a. töötab arhitektuuribüroos Künnapu & Padrik (Metodisti kirik, 1994; hotell Radisson SAS 1999; Viru Keskus, 2004, Kolme Torni Maja Narva mnt-l, 2006 kõik Tallinnas ning Tigutorn ja teaduskeskus AHHAA Tartus, 2008). Tema sulest on ilmunud raamatud “Künnapu & Padrik. Valitud töid.” (1999), “Üle punase jõe” (2001), “Templid ja tornid” (2007) ja “Koht. Kujund. Energia” (2010).
Künnapu on osalenud mitmetel kunsti- ja arhitektuurinäitustel kodu- ja välismaal (sealhulgas “Taiwan Design Expo 2005”, Veneetsia biennaal 2006 ja 2008, Londoni arhitektuurifestival 2010). Ta on eksponeerinud näitustel väikesemõõdulisi skulptuure ja arhitektoone ning avalikus linnaruumis suuremõõtmelisi installatsioone. 2016. aastal oli suur isikunäitus arhitektuurimuuseumis. Künnapu on olnud külalisõppejõud ja -lektor mitmetes Skandinaavia, Suurbritannia ja Shveitsi ülikoolides. Oli 2006-2007 Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna vabade kunstide professor. Ta on õpetanud Tallinna Tehnikakõrgkoolis ning kompositsiooni TTÜ arhitektuuri- ja urbanistikainstituudis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht