Täna avatakse arhitektuurimuuseumis näitus „BUS:STOP. 7 bussipeatust, 7 arhitekti“

01 Sou Fujimoto (Jaapan). Brändeni bussipeatus. FOTO - © ADOLF BEREUTER

01 Sou Fujimoto (Jaapan). Brändeni bussipeatus. FOTO – © ADOLF BEREUTER

Täna, 15. aprillil kell 16 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumi galeriil näitus „BUS:STOP. 7 bussipeatust, 7 arhitekti“

Tegemist on unikaalse projektiga, kus seitse rahvusvaheliselt tuntud arhitektuuribürood tegid Austriasse väikesesse Krumbachi külla seitse bussipeatust. Kohalike meistrite ja kogukonna abiga pandi püsti väikesed, arhitektuurseid skulptuure meenutavad hooned, mis on kõike muud kui tavalised ootepaviljonid. Ehitised avati pidukult möödunud aasta kevadel ja küla on sellest alates nii meedias kui ka arhitektuurituristide seas kõvasti populaarsust kogunud.

Projekt algas 2012. aastal, kui tekkis vajadus uuendada Krumbachis ja selle ümbruses asuvaid bussipeatusi. Ebatavalisest koostööprojektist võttis osa 300 vabatahtlikku ning seitse üleilmselt tuntud arhitekti, kes tegid projektid „tasuks” nädalase puhkuse eest maalilises Bregenzenwaldi maakonnas. See on lugu seitsmest erakordselt toredast, väikeses mõõtkavas arhitektuursest objektist, veelgi enam on see aga lugu

Amateur-Architecture-Studio-Wang-Shu-Lu-Wenyu-Hiina.-Glatzeggi-bussipeatus.-FOTO-©-ADOLF-BEREUTER.jpg

Amateur-Architecture-Studio-Wang-Shu-Lu-Wenyu-Hiina.-Glatzeggi-bussipeatus.-FOTO-©-ADOLF-BEREUTER.jpg

ühistegevuses tugevusest, kogukonna toimimisest, vastutustundlikust suhtumisest avalikku ruumi ja heade ideede ellu viimise võimalikkuse imest. Eesti Arhitektuurimuuseumi juhi Triin Ojari sõnul on näitus suurepärane võimalus näha maailma tippnimede loomingut ootamatus kontekstis, ehitatuna väikesesse maakohta: „Nii selle näituse kui kogu bussipeatuste projekti idee taga on Viini Arhitektuurikeskuse karismaatiline juht Dietmar Steiner, kes oskas õigel ajal õigetele inimestele arhitekte soovitada. Materjalid saadi kohalike ettevõtjate abiga, ehitustöö tegid vabatahtlikud. Need väikesed objektid on suurepärane võimalus mängida ideede, materjalide ja ootamatute lahendustega, mis paneb argist ehitist täiesti teise pilguga vaatama.“ Kasutatud on traditsioonilise materjale ning ehitusvõtteid, mis põhinevad kohalikule väga kõrgetasemelisele ehituskultuurile, uudse nüansi ehitistele annab eelkõige tugev arhitektuurne idee.
Näitusel osalevad arhitektid on kõik maailma tippklass: Smiljan Radic Tšiilist, Ensamble

05-Alexander-Brodsky-Venemaa.-Oberkrumbachi-bussipeatus.-FOTO-©-ADOLF-BEREUTER.jpg

05-Alexander-Brodsky-Venemaa.-Oberkrumbachi-bussipeatus.-FOTO-©-ADOLF-BEREUTER.jpg

Studio Hispaaniast, Architecten De Vylder Vinck Taillieu Belgiast, Amateur Architecture Studio / Wang Shu Hiinast, Rintala Eggertsson Norrast, Alexander Brodski Venemaalt ja Sou Fujimoto Jaapanst. Krumbach on 1000 elanikuga külake Austrias Vorarlbergi liidumaal, mis erialainimeste seas on tuntud säästliku ja kauni puitarhitektuuri poolest, kõik uus põhineb siin kohalikul tugeval käsitöötraditsioonil.

Näitusel eksponeeritakse nii bussipeatuste makette, jooniseid kui ka filme autoritest ning ehitiste valmimisest. Näitust eksponeeriti esmakordselt möödunud aasta lõpul Viini Arhitektuurikeskuses, Eestis esitletaksegi seda järgmisena.

Viini Arhitektuurikeskuse (Az W) näitus valmis koostöös ühendusega kultur krumbach ja Vorarlbergi Arhitektuuriinstituut. Näituse Eestisse toomist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Austria Suursaatkond Eestis.

Näitus jääb avatuks 17. maini. Projekti kuraator: Dietmar Steiner, Az W Architekturzentrum Wien. Näituse kuraator: Verena Konrad, vai Vorarlbergi Arhitektuuriinstituut

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht