Kai Kaljo vanadust käsitlev projekt Vabaduse galeriis

Olete oodatud  Kai Kaljo näituse “Vanadus@vabadus” avamisele reedel, 25. augustil kell 18 Vabaduse galeriis.
Näitus on lahti 25. VIII – 13. IX 2017.

Kai Kaljo (1959) on rahvusvaheliselt tunnustatud videokunstnik. Selline määratlus võib kõlada suurustlevalt, aga tema puhul vastab see igati tõele. Kai Kaljo esimesest, 1997. aastal valminud videoteosest “Luuser” sai lausa mööda suuri näitusi käiv hitt. 2011. aastal tegi Anna-Stina Treumund sellele remake’i.
Kai Kaljo töid iseloomustab emotsionaalsus, isegi poeetilisus, mis toob vaatajani läbitunnetatud sõnumi. Ta on vaieldamatult väga terane vaatleja: suur osa tema tööde ainestikust on elust enesest, kunstnik on osanud olla õigel ajal õiges kohas, pööranud tähelepanu millelegi, mida enamik möödujaid, kas üldse ei ole märganud või siis on kustutanud järgmisel hetkel mälust. Ta on jäädvustanud selle videolindile ning seetõttu äratanud uuele elule.
Kai Kaljo kunstihariduslik taust on aga maalikunst, õlimaali kõrval on ta viljelenud ka vitraazhi ja teisi tehnikaid.
Kakskümmend aastat tagasi tundis kunstnik, et maalikunst on ammendanud; nüüd, eelkõige Vabaduse galerii profiilist tingituna, otsustas ta pöörduda tagasi maalikunsti juurde, et vaadata tagasi, mõtiskleda möödumise ja vanaduse üle. Sellel on veel üks konks: nimelt 1997. aastal, kui Kai Kaljo oli 37-aastane, eksponeeris ta samas galeriis maalikunstnikku kappi – 56 sahtliga kartoteegikappi, mille igale sahtlile oli maalitud mõne tuntud maalikunstniku teose fragment. Nüüd andis ta endale ülesandeks kuu jooksul maalida 56 pilve, et jälgida, kuipalju unustatud oskused selle aja jooksul taastuvad ja kas soov maalida kasvab või kaob.
Maaliinstallatsiooni kõrval on vaadata fotoseeria “Surma matemaatika” (2012), selle esimene pilt on tehtud kümme päeva enne kunstniku ema Mia Kaljo surma, teine tegelane kunstniku nimekaim Kai Kaljo (1877 -1906) elab edasi ka uues, spetsiaalselt selle näituse tarvis tehtud videos “Isegi nimi on mõnikord sama”, mis  valminud koostöös Tallinna Linnamuuseumi fotokoguga.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht