Haapsalu algab Tšaikovski festival

Läinud neljapäeval naelutati infotahvel Haapsalus majale aadressil Suur-Mere 11 –  paika, kus 1867. aastal suvel elas helilooja Pjotr Tšaikovski koos oma kaksikutest vendade Anatoli ja Modestiga. Haapsalu on esimeseks Tšaikovski festivaliks valmis!

* Kalle Randalu ja Esimene klaverikontsert lossihoovis.
* Moskva Novaja Opera ja Tšaikovski viimane ooper „Jolanta“.
* Eesti Rahvusballeti vabaõhuetendus „Luiged“ Väikese viigi veelaval.
* Esimesed kammerkontserdid on juba välja müüdud.

150 aastat tagasi kui Tšaikovski veetis oma tavapärast suvepuhkust Haapsalu kuurordis, ei taibanud keegi omistada sellele erilist tähtsust. Oli ju üsna igapäevane, et Venemaa ja eriti Peterburi koorekiht Eesti kuurortides suvitas. Täna oleme harjunud, et Haapsalu promenaadil on Tšaikovski pink, oleme uhked helilooja kuulsas kuuendas sümfoonias kõlava Eesti rahvaviisi katke üle, kuid alles nüüd saab Haapsalu endale suvise klassikalise muusika suursündmuse –  Haapsalu Tšaikovski festivali.

Festivali korraldava Eesti Kontserdi juhi Jüri Leiteni sõnul sai tänu Tšaikovski külaskäigule Haapsallu alguse ilus legend sellest, kuidas jõudis maailmakultuuri meie rahvaviis  „kallis Mari”.  „Meie eesmärk on elustada see legend läbi Tšaikovski võrratu muusika, kus peitub veel sadu legende.“, lisab Leiten.

Esimene festival on Teie ees alates homsest, hõlmates Tšaikovski loomingu kõige märgilisemaid teoseid. Esimene klaverikontsert, solistiks Kalle Randalu, Eesti seni ainus Tšaikovski konkursi laureaat. Kuues sümfoonia „Pateetiline“, kunstniku loominguline testament. Teos, mille üle Tšaikovski olevat kõige suuremat uhkust tundnud.
Vene tippteatri Moskva Novaja Opera klassikakontserdid Haapsalu lossihoovis ning ooperi „Jolanta“ lavastatud kontsertettekanne. Arvukad kammerkontserdid, teemakohased jalutuskäigud Tšaikovski radadel Jüri Kuuskemaa juhatusel, lastekontserdid ja muidugi Eesti Rahvusballeti suurejooneline vabaõhuetendus „Luiged“, Toomas Eduri lavastuses Haapsalu Väikesel viigil, ainulaadsel,  otse vette ehitatud laval.

HAAPSALU TŠAIKOVSKI FESTIVAL
28. juuni – 1. juuli 2017

28. juuni kell 20 Haapsalu kuursaal                                  VÄLJA MÜÜDUD!
„Vene romansid ja Puškini luule“
Elina Netšajeva (sopran), Johan Randvere (klaver)
Luulet loeb Christopher Rajaveer (Eesti Draamateater)
Vene romanss on imelise muusika ja kauni poeesia sulam. Õnnetu armastus, sisemine üksindus, unistused ja kauaoodatud kohtumise rõõm – vene romansis kehastub vene hing. See kaebleb ja kahetseb, juubeldab ja kannatab, valutab maailma pärast südant ja naudib põhjani oma hingevalu. Ometi ei mõju muusika sugugi ülepaisutatult ega ebausutavalt, vastupidi, see on erakordselt siiras ja sugestiivne. Romansside vahele kuuleme Puškini aegumatuid värsse.

29. juuni kell 20 Jaani kirik
„Muusikalised kirjad“
Iris Oja (metsosopran), Deniss Golubjov (oboe), Kirill Ogorodnikov (kitarr)
Moskva Barokksolistide eestvedaja ja oboesolist Deniss Golubjov on koos oma ansambliga teinud aastate jooksul koostööd Eesti muusikutega nii Moskvas kui Eestis. Sel kontserdil tuuakse publiku ette kimbuke Tšaikovski kaasaegsete muusikat. Iris Oja võrratu tämber kõlab vene muusikas justkui kodus.

30. juuni kell 16 Läänemaa ühisgümnaasiumi aula
Tšaikovski romansid, aariad ja duetid
Novaja Opera vokalistid: Jelizaveta Soina (sopran), Irina Romiševskaja (metsosopran), Mihhail Gubski (tenor), Ilja Kuzmin (bariton), Vladimir Kudašev (bass)
Dmitri Sibirtsev (klaver)
Meie õnneks tutvustavad Novaja Opera suurepärased lauljad oma kõrgetasemelist vokaalkunsti Haapsalu Tšaikovski festivalil enam kui vaid ooperi „Jolanta“ kontsertettekandes. Teatridirektorist pianist Dmitri Sibirtsev esitab koos Novaja Opera solistidega aariaid ja duette vene ooperitest Haapsalu ajaloolise Wiedemanni (tänane Läänemaa ühisgümnaasium) gümnaasiumi aulas, kus atmosfäär toetab täiuslikult kontserdi sisu.

30. juuni kell 20 Haapsalu piiskopilinnus
Moskva Novaja Opera sümfooniaorkester
Kalle Randalu (klaver)
Dirigent Jan Latham-Koenig (Suurbritannia)
Tšaikovski. Klaverikontsert nr 1,  sümfoonia nr 6 „Pateetiline“
Haapsalu Tšaikovski festivali esimene kõrghetk! Kalle Randalu, Eesti seni ainus Tšaikovski konkursi laureaat! Ja tema esituses Tšaikovski esimene klaverikontsert, mida ta pole aastaid mänginud. Kontserdi teises pooles kõlab helilooja tuntuim, kuues sümfoonia „Pateetiline“. Kunstniku loominguline testament, teos, mille üle Tšaikovski olevat kõige suuremat uhkust tundnud.

30. juuni kell 23 Haapsalu Väike viik
Vabaõhuetendus „Luiged“
Eesti Rahvusballett
Lavastaja Toomas Edur
Eesti Rahvusballett toob Haapsalu väikesel viigil publikuni läbikomponeeritud terviku Tšaikovski „Luikede järve“ kuulsatel teemadel. Toomas Edur on etenduse uusversiooni toonud Eesti Rahvusballetiga lavale vähem kui aasta eest. Haapsalu etendus toimub väikese viigi peale ehitatud veelaval. Etendus on publikule tasuta. Ootame kõiki vaatajaid oma tekkide-toolidega ja kindlasti ilmastikule vastavas riietuses. Vihma korral toimub etendus Haapsalu kultuurikeskuses.

1. juuli kell 12 Haapsalu kultuurikeskus
„Neli heldet haldjat“
Lastekontsert Tšaikovski “Aastaaegade” ainetel
Idee autor Diana Liiv (klaver)
Liina Olmaru (jutustaja), Helen Veidebaum (koreograafia)
Väikesed ja suured instrumentaalsolistid: Tallinna Muusikakeskkooli, Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakooli, Moskva Gnessinite nim. Muusikakeskkooli ja Tallinna Balletikooli õpilased
Kontsertetendus põhineb Diana Liivi 2005. aastal ilmunud, raamatust ja CD-plaadist koosneval komplektil “Klaverijutt. Neli heldet haldjat”. Komplekt tutvustab lastele orkestripille muinasjutu ja Pjotr Tšaikovski tsükli “Aastaajad” seadete kaudu. Raamatu on illustreerinud kunstnik Reti Saks ning see valiti 2005. aastal viie kauneima Eesti lasteraamatu hulka.
Kontsert on põnev kuulamine-vaatamine nii lastele kui nende vanematele.

1. juuli kell 16 Haapsalu toomkirik
Moskva Novaja Opera keelpilliorkester
Kalle Randalu (klaver)
Tšaikovski. „Mälestusi Haapsalust“, Serenaad keelpillidele op. 48
Kontserdi avab armastatud pianist Kalle Randalu Tšaikovski „Haapsalu suveniiriga“ – teosega, mis võiks olla festivali moto ja mis on tõepoolest tervikuna sündinud helilooja emotsioonist seoses viibimisega Haapsalus.
Keelpillimuusika kuldrepertuaari kuuluv Tšaikovski kõikvõimas serenaad keelpillidele kõlab just nii, nagu helilooja seda soovis – võimalikult suure keelpillikoosseisuga, võimsalt ja lugematutes nüanssides.

1. juuli kell 20 Haapsalu piiskopilinnus
Moskva Novaja Opera sümfooniaorkester ja solistid
Dirigent Jan Latham-Koenig
Tšaikovski. Ooper „Jolanta“
Harva esitatava ooperi „Jolanta“ ettekanne Haapsalu lossis on erakordne sündmus. Traagiline lugu noorest pimedast neiust sarnaneb veidi Valge Daami looga, mida on ajaloolise toomkiriku taustal aastakümneid etendatud.
“Suurepärane maitsemeel ja tervikutaju”, “vaimustav, hingematvalt ilus orkestrikõla”, “tõelised maailmaklassi professionaalid” – nii on iseloomustanud ajakirjandus Novaja Opera  orkestrit.

1. juuli kell 23 Haapsalu promenaadi kõlakoda
„Tchaikovsky in jazz“
Antti Sarpila (klarnet)
Sofia Rubina, Fjodor Vassiljev (vokaal)
Estonian Dream Big Band
Muusikat „Luikede järvest“, „Pähklipurejast“ ja „Uinuvast kaunitarist“
Tšaikovski meloodiad on kaunid ja meeldejäävad. Loodetavasti saadavad need kõrvus kumisedes meid veel kaua. Festivali lõpetab selle igihalja muusika tänapäevane džässilik käsitlus ühe maailma parima džässklarnetisti Antti Sarpila ja Eesti parima džässorkestri interpretatsioonis. Svingivale Tšaikovski õhtukontserdile imelises promenaadi kõlakojas pole liigne ilmuda kübarais ja kaabudes.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht