EKA nahakunsti osakond toob huviliste ette tööd osakonna arhiivist ja põrgulikud köited

Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna asutamisajaks on kokkuleppeliselt määratud 1. märts 1917. Seega tähistatakse sel aastal osakonna 100. juubelit ning olulise tähtpäeva puhul tuuakse huviliste ette nahakunsti osakonna tudengite ja vilistlaste tööd nii lähiminevikust kui osakonna algusaastatest. Kolmel eriilmelisel näitusel saab tutvuda erinevate aksessuaarilahendustega, raamatuköitekunstiga ning valitud töödega osakonna arhiivist.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis avatakse 1. märtsil kell 17.00 väljapanek saja tegutsemisaasta jooksul nahakunsti osakonna arhiivis säilitatud töödest. Erinevatel aastakümnetel valmistatud nahkköited, -karbid, -kotid ja muud esemed peegeldavad ajastutruult erinevaid esteetilisi tõekspidamisi. Muuseumi trepigaleriis on tudengite tööd asunud sõbralikku dialoogi, demonstreerides loomingulist pühendumist ning alati eksaktset teostusoskust läbi osakonna pika ajaloo. EKA nahakunsti osakonna dotsendi Kadri Kruusi koostatud näitus jääb avatuks 16. aprillini.

1. veebruarist  on Tallinna Kaubamaja vaateakendel avatud näitus #EKANAHK100, mille raames saab tutvuda parimate näidetega EKA nahakunsti osakonna tudengite viimase viie aasta aksessuaariloomingust. Aknad on kujundanud nahakunsti osakonna magistrandid Marta Mooratsi juhendamisel ning näitus on avatud 19. aprillini.

Viru Keskuses asuv Rahva Raamat võõrustab EKA nahakunsti osakonna 100. sünnipäeva puhul 25. veebruarist kuni 1. aprillini raamatuköitekunsti tutvustavat ekspositsiooni “Põrgu”. Tudengid ja õppejõud on vorminud Dante Alighieri „Jumaliku komöödia“ esimese ja kõige enam hinnatud osa „Põrgu“ unikaalköitesse. Väljapaneku koostas ja kujundas nahakunsti osakonna juhataja professor Lennart Mänd.

EKA nahakunsti osakonnas on õppinud Kaalu Kirme, Endel Valk-Falk, Elin Kard, Elo Järv, Andres Lõo, Riina Õun, Anu Tera, Kerstin Raidma, Marika Jylhä, Karin Kallas, Jaana Jüris, Anu Purre, Minni Patune, Aino Lehis, Silvi Kalda, Naima Suude, Ivi Laas, Maarja Undusk, Pille Kivihall, Henry Laks, Tiina Talumees, Stella Soomlais, Kärt Põldmann, Kadri Kruus, Mirja Pitkäärt, Piret Loog, Inga Radikainen, Kadri Paloveer ja paljud teised.

Paljude nende ja mitmete teiste loomemaailmas tuntud inimeste kooliaegseid töid saab kolme näituse raames uudistada.

Rohkem infot EKA nahakunsti osakonna 100. juubelist leiad siit:
www.nahakunst100.ee

Nahakunst, aksessuaari- ja köitedisain

Kolmapäeval,  1. märtsil kell 17.00 esitletakse Eesti Tarbekunsti -ja Disainimuusemis Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna 100. Juubelile pühendatud raamatut „EKA NAHK 100“.
Raamatu koostasid Jaana Päeva, Lennart Mänd, Kadri Kruus, Marta Moorats, Eve Kaaret ja Anneli Filipov. Toimetaja Riina Kruus. Tõlkija Tiina Randviir. Kujundaja Andres Tali.
Raamat valmis koostöös Printon Trükikoda AS-ga.

“Nahakunsti osakonna asutamisajaks on kokkuleppeliselt 1. märts 1917.
Sel kolmapäeva hommikul oli erakordselt külm – kümme kraadi alla nulli, sadas tihedat lund ja algasid kuuekuulised köitekursused seitsmeteistkümnele sõjainvaliidile. Kursust juhendas Tallinna Kunsttööstuskooli juurde õppetöökoja asutanud Eduard Taska. Järgnenud saja aasta jooksul on – olenemata ilmast ja vahetuvatest riigikordadest – osakonda vedanud kuus juhti ning endast jälje jätnud 365 tudengit. Kool on alati oma aja nägu, osakond oma professori nägu ning tudengid nende peegelduseks. Sajanda sünnipäeva puhul on põhjust vaadata peeglisse.”
“EKA NAHK 100”, ”Inimesed, lood, faktid”, Jaana Päeva

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht