Eesti rahvusvähemuste nädala üritused Tallinna Linnamuuseumis ja filiaalides

Eesti rahvusvähemuste nädalal toimuvad Tallinna Linnamuuseumis ja filiaalides 25. septembrist 6. oktoobrini näitused, kontserdid, loengud ja õpitoad. Neitsitorni muuseumkohvikus pakutakse iga päev eri rahvusköögi roogi.
25.09–7.10:
Muuseumikohvik Neitsitorn, Lühike jalg 9a
Iga päev eri rahvusköögi roog! Pakume saksa, rootsi, vene, valgevene, ukraina, mustlas-, juudi ja armeenia kööki. NB! Esmaspäeval 24.09 ja 1.10 on Neitsitorni muuseumkohvik suletud.

Kolmapäev, 26.09. Muuseumikohvik Neitsitorn, Lühike jalg 9a
17.30 Loeng „Tallinna rootslaste kogukonna ajaloost ning tänapäevast”.
Kõneleb Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson, pakutakse rootsipäraseid suupisteid, kõlab rahvuslik muusika. Registreerimine SIIN või neitsitorn@linnamuuseum.ee või tel 6012751

Kolmapäev, 26.09. Tallinna Vene Muuseum, Pikk 29a
17.30 Udmurdi kunstniku Stanislav Antipovi maalinäituse „Mustrite kõla“ avamine ja kontsert
Näitus tutvustab Venemaal elavate soome-ugri rahvaste kultuuri, lisaks maalidele on eksponeeritud rahvariided, ehted, muusikariistad jm. Kontserdil esitab Eesti muusika ja teatriakadeemia doktorant Maria Korepanova udmurdi ja bessermanni rahva laule, Tartu Ülikooli doktorandid, mari lauljanna Anna Mišina ja viiulimängija Inga Pogonina iidseid mari viise ja autorilugusid.

Neljapäev, 27.09. Muuseumikohvik Neitsitorn, Lühike jalg 9a
17.30 Loeng „Liibanonlasena Tallinnas“
Kõneleb Liibanoni päritolu kunstnik ja filmiajaloolane Hannah Geara. Pakutakse liibanonipäraseid suupisteid, kõlab rahvuslik muusika. Registreerimine SIIN või neitsitorn@linnamuuseum.ee või tel 6012751

Reede, 28.09. Tallinna Linnamuuseum, Vene 17
18.00–20.00 Teadlaste Öö Tallinna Linnamuuseumis
18.00 Palverändudest tuna ja täna arutleb Lagle Parek. Registreerimine SIIN
18.00–19.30 Töötuba lastele ja teistele uudishimulikele.
Pirita kloostri reliikvia erinäitusel näeb väljakaevamistel leitud pühakusäilmeid, mis tegid kloostri keskajal Eesti alal üheks olulisemaks palverännupaigaks. Muuseumi püsiekspositsioonis näeb ka teisi Pirita kloostri väljakaevamistelt pärit esemeid.

Laupäev, 29.09. Kadrioru lastemuuseum Miiamilla, Koidula 21c
12.00 Perehommik: LÄTI 100. Laulud, mängud ja muinasjutt Lätist. Külas on lapsed Tallinna läti rahvuskoolist Taurenis. Mängud, lust ja tants koos läti lastega.

Kolmapäev, 3.10. Muuseumikohvik Neitsitorn, Lühike jalg 9a
17.30 Loeng „Aserbaidžaanlaste Tallinn“. Jelena Ahmedova räägib aserbaidžaani kogukonnast Tallinnas, pakutakse aserbaidžaanipäraseid suupisteid, kõlab rahvuslik muusika. Registreerimine SIIN või neitsitorn@linnamuuseum.ee või tel 6012751

Laupäev, 6.10. Tallinna Vene Muuseum, Pikk 29a
12.00 Eestikeelne loeng: Fenno-Ugria Asutuse nõunik, ajaloolane Jaak Prozes räägib Venemaal elavatest soome-ugri rahvastest.
14.00 Venekeelne loeng: Venemaal elavatest soome-ugri rahvastest räägib etnoloog, Tallinna vene muuseumi pedagoog, PhD Lyudmila Yamurzina.

Laupäev, 6.10 . Tšehhi lastekultuuri päev Kadrioru lastemuuseumis Koidula 21c
Tšehhi lastekultuurile pühendatud päev täis mänge, meisterdusi ja huvitavaid kohtumisi.

Näitus „Mustri kõla“ ehitab silda mütoloogia ja ajaloo, kunsti, kultuuride ja riikide vahel
26. septembril kell 17.30 avame Tallinna vene muuseumis Pikk 29a näituse „Mustri kõla“ Eestis elavatest Venemaa soome-ugri rahvastest.

Mis võiks ühendada mütoloogiat, ajalugu ja kaasaegset maalikunsti? Loomulikult muuseum! Tallinna vene muuseum seob näitusel „Mustri kõla“ kokku eri ajastud ning tunnetus- ja väljendusviisid.

Kas muster pakub kaitset? Kas vastab tõele, et mustri omanik on relvastatud? Millised Venemaal elavad rahvad on eestlaste sugulased ja kuidas? Vastused nendele küsimustele leiab näituselt.
Mütoloogial tuginev mustri pealekandmise kunst on leidnud väljenduse näitusel eksponeeritud rahvariietel, muusikariistadel ja tarbeesemetel. Kaasaegse kõla traditsioonilisele mustrile lisavad Tallinnas elava udmurdi kunstniku Stanislav Antipovi maalid.
Näitus esitleb esemeid erakollektsionääride kogudest ja mitme perekonna pärandvarast soome-ugri rahvaste esindajatelt, kelle põliseks elukohaks on Venemaa koosseisu kuuluvad alad.

Näituse avamine oli võimalik tänu kultuuripärandi väärtustajaile ja oma eriala meistritele nagu Stanislav Antipov ja Natalia Abrosimova, Anu Väliaho, Ljudmila Yamurzina, Ingrit Kala, Maria Korepanova.

Näitus on avatud 26.10.–31.12.2018, selle avamist toetasid Tallinna linn ja Tallinna Linnamuuseum.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht