Eesti kunstnikud rahvusvahelisel näitusel “CDH 2013. Protsess” Moskvas

Eesti Kunstnike Liit

1. märtsil 2013 avati Moskvas, Kunstnike Keskmajas Krõmski valil rahvusvaheline noorte kunstnike näitus “Protsess”.

Juba traditsiooniliseks saanud näitusetsükli “Salong” egiidi all toimuvad iga-aastased näitused koondavad eelkõige end nõukogude liidu liiduvabariikide kunsti, eraldi ekspositsioonidega esinevad vene muuseumid, kunstigaleriid, kunstnike ühendused, Balti riikidest on külalistena kutsutud sealsed kunstnike liidud oma ekspositsioonidega. Messitüüpi suurnäituse peakorraldaja on Moskvas asuv Rahvusvaheline Kunstnike Liitude Konföderatsioon. Sel aastal oli lisaks Eesti näituseboksis (mis pindalalt oli ligi pool Tallinna Kunstihoone suurest saalist) üleval kuue kunstniku maalid ja installatsioonid – Nelly Drell (1979) omandas maalialase kõrghariduse New Yorgi kunstikõrgkoolis. Drelli realismi -ja akademismilembus on  ebatraditsiooniline tänapäeva noore eesti maali kontekstis. Carmen Lansberg (1981) esindab eesti kunsti praegust mainstreami, kus maal on teostatud kavakindla „maaliplaani“ alusel, siin avaldub autori põlvkondlik veelahe vanema generatsiooniga. Tartu Ülikooli semiootika ja kulturoloogia doktorant Rauno Thomas Moss (1977) on kunstnik-teoreetik, tema akadeemilist maali ja graffitit sünteesiv laad äratas Moskva näitusel suurt tähelepanu. Pusalt (1979; Piret Bergmann) olid väljas new age´i meelsusega maalitud pattern paintingu laadsed maalid. Laura Põld (1984) sünteesib oma viimastes töödes maalitud objekti ja ruumiinstallatsiooni. Peale 2010. aasta cum laude Tartu Ülikooli maali eriala lõpetamist ja stažeerimist Viinis on kunstnik lülitumas rahvusvahelisse kunstiellu. Rait Rosina (1981) kunst omab sarnasusi ekspressiivsete ja transavangardsete suundadega saksa ja itaalia maalikunstis 1980-1990-ndatel, kunstnik räägib keeruliste metafooride keeles elu ängidest ja vaevadest.

Näituse ajaloolises osas on üleval ka Ando Keskküla (1950-2008) Moskva kogudesse kuuluv maal “Valgus ehitusel”, 1975.

Näituse pressikonverentsil tõsteti esile Eesti ekspositsiooni terviklikkust ja kvaliteeti.

Moskva mitmetahulises, ülirikkalikus kunstielus esindab “Salong” pigem konservatiivset poolt – maailma üheks kunstimetropoliks ka ärilises mõttes tõusnud Moskval on mõndagi pakkuda ka teistele regioonidele. Nii tõotavad muutused maailma kunstiturgudel (kus Hiina osakaal on tõusnud 40%) ja Aasia maade kapitali sissevool soodsaid tulevikuväljavaateid just heale käsitööle ning traditsioonidele toetuvale maalikunstile.

Rahvusvaheline Kunstnike Liitude Konföderatsioon sõlmis hiljuti pikaajalise koostöölepingu Sotheby`ga, esimeseks koostööprojektiks on 4. märtsil Londonis avatav suuremahuline näitus “At the Crossroads” Sotheby Bond Streeti näitusesaalides, näitus koosneb valdavalt traditsioonilisest maalikunstist, riikidest on esindatud Armeenia, Azerbadzhaan, Georgia, Kasahstan, Kirgiisia, Tadzhikistan ja Usbekistan. Sünteesides nõukogude realistlikku maalikooli rahvuslike mõjutuste ja uute kunstipraktikatega pakub nende maade nüüdiskunst suurt huvi plahvatuslikult laieneval Aasia ja rahvusvahelisel kunstiturul.

Lisafotod Eesti Kunstnike Liidu kodulehel: http://www.eaa.ee/10876

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht