Armeenia-eesti ühisprojekt Linnagaleriis

Reet Varblane

SA Tallinna Kunstihoone Fond teatab, et kolmapäeval, 11. II kell 17 avatakse Tallinna Linnagaleriis armeenia-eesti ühisnäitus „thisPLACEd. Reaalne virtuaalne vahepealne”. Näitus on avatud 12. II – 1. III 2009.

Projekt uurib reaalsest geograafiast väljaspoole jäävaid identiteete ning ühendab välis-armeenia ning välis-eesti või õigemini Eestit kui geograafilist tervikut ja sellega seonduvat identiteeti(e) käsitlevaid kunstnikke. Projekti nimi viitab nii konkreetsele paigale (/this place /ehk see koht) ja samas ka kohatusele ehk /displacement/. Või koha ja mittekoha vahekorrale, millelegi vahepealsele.

Ühisprojektile eelnes 2006. aastal loodud Armeeniaga seotud kunstnike ühistegevus koondnimetuse „under_construction” all, mis algas veebikeskonnas peetud virtuaalsest dialoogist ja sellele järgnenud reaalsetest kohtumistest, aruteludest. Ühistegevuse esimene suurem avalik väljaastumine oli 2007. aastal Veneetsia biennaali pilootprojektina.

2007. aasta lõpul külastas „under_construction’i” eestvedaja Silvina Der-Meguerditchian Tallinnat ning siis pandi alus uuele koostööle, uue protsessi algusele. 2008. aasta algusest on „under_construction’i” kunstnikud Achot Achot (Pariis/Jerevan), Emily Artinian (Philidelphia / London), Silvina der-Meguerditchinian (Buenos Aires/Berliin), Archi Galentz (Moskva/Berliin) olnud visuaalses-virtuaalse dialoogis Eestiga seotud kunstnike Olga
Jürgensoni (Kohtla-Järve/London) ja Eléonore de Montesquiou’ga (Pariis/Berliin/Tallinn) (alguses olid potsessi haaratud ka Tanja Muravskaja ja Mare Tralla) ning kasutades blogi-formaati kui ideede vahetamise vahendit, arendanud välja ühise virtuaalse territooriumi, kohtumispaiga. Virtuaalsele kohtumis-, koostööprotsessile lisandus ka näost näkku kohtumine 2008. aasta mais Berliinis ning oma projekti tutvustamine „HACK. FEM. EAST” seminaril Bethanieni Kunstnike Majas.

Tallinna Linnagaleriis eksponeeritav „thisPLACEd” on üheksa kuud kestnud protessi tulemus (või loodetavasti siiski üks vahekokkuvõte, sest nii „under_construction’i” ehk välis-armeenia kunstnikud kui ka Eestiga seotud projektis osalevad kunstnikud on igati head „globaliseeritud rahvuse” näited ning sedalaadi ühistegevusel võiks olla tulevikku).

„thisPLACEd” püüab leida vastust küsimusele, kas virtuaalne ruum on võimeline ennast kehtestama „jätkusuutliku asustusena” ja pakkuma oma „elanikele” kindlustunnet? Mida annab suhtlemine üle maailma laiali pillutatud partneritega? Kas on võimalik leida ühiseid eesmärke ja tegelikku kommunikatsiooni, dialoogi või on see kõik ainult üks suur mäng, iseendas urgitsemine ja üksteisest mööda rääkimine?

Tallinna Linnagaleriis eksponeeritud töödes (mis meediumit autorid siis ka ei kasuta) ilmneb nii minoriteedi valulist marginaalse positsiooni tõdemist, nomaadluse ja migratsiooni probleematikat, aga ka oma juurte otsimist, ajaloolise päritolu tõlgendamist ja uue ühtekuuluvustunde, identiteedi leidmist.

Projekti kuraatorid on Silvina Der Meguerditchian ja Reet Varblane.

Protsessi käigu tekkinud uute tööde kõrval on väljas ka „under_construction’i” Veneetsia väljapaneku dokumentatsioon ning osalevate kunstnike enesetutvustused.

Väljapanekuga kaasneb kataloog ja identiteedi paljusust käsitlevad arutelud, kohtumised.

Neljapäeval, 12. veebruaril kell 17 kohtumine Tallinn 2011 juhi Mikko Fritze ja tema perekonnaga.

Reedel, 13. veebruaril kell 17 kõneleb ajakirjanik, fotokunstnik Ilja Sundelevitš multikultuurist ja identiteedi leidmisest.

Neljapäeval, 26. veebruaril kell 18 esitleb Eléonore de Montesquiou analoogse temaatikaga tegelevate kunstnike loomingut: Pelechiani „We”, 1974; Elise Florenty „Arriba! Desde abajo”; Maya Schweizeri „Passing down” ja Nora Martirosyani „1937”.

„thisPLACEd” kunstnikud on Tallinnas kuni pühapäeva, 15. veebruarini.
Projekti on toetanud Euroopa Kultuurifond, Eesti Kultuurkapital.

Koos Tallinna Kunstihoone galeriis eksponeeritud Eve Kase kureeritud „Eesti näo” projektiga moodustab „thisPLACEd” teineteist täiendava terviku ning loodetavasti tekitavad nad ka meie vaataja jaoks dialoogi: mõtiskluse reaalse ja virtuaalse geograafia, paikkonna suhte ja tähenduste üle.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht