Andres Tali Hobusepea galeriis

Neljapäevast, 6.märtsist on Hobusepea galeriis võimalik osa saada Andres Tali isikunäitusest "Van Eyck´i talleke". Neljapäeval, 20.märtsil kell 17 toimub Hobusepea galeriis vestlusring kunstnikuga, vestlust juhib Kaido Ole.

The lamb has a wound on its breast

from which blood gushes into a golden chalice,

yet it shows no outward expression of pain…

http://en.wikipedia.org/wiki/Ghent_Altarpiece

Andres Tali: „Mäletan van Eycki altarilt Gentis ainult lammast. Lammas seisis rahvamassist ümbritsetud platvormil rahulikult ja tema veri purskus pühalikus ükskõiksuses kuldsesse karikasse. Ülim tänulikkus ja ülim andmine. Lõpuks ongi ju eesmärgiks võtta igaühest viimast… Ja enne seda, kui tilguti sind taevasse tõstab, jõuad ainult iseenese sees karjuda nagu hullunud astronaut alien-filmis: „Võtke see minust välja, võtke see minust välja, jumala pärast!“. Lõpuks on see kõik vaid kitš. Fragmentaarium. Halb uni. Ehk siis see, mis meile kõige rohkem meeldib. Mille juurde me ka vastu tahtmist alati tagasi pöördume.“

Tallinna Kunstihoones 2011. aastal toimunud isikunäitusel „Exit (Mittelineaarne narratiiv)“ koondas Andres Tali kokku mahuka etapi loomingus, eksponeerides lisaks uudisloomingule ka 2003-2004. aastal valminud seeriat „Iha ja igatsuse instrumendid“, 2009. aastal valminud liberaalse turumajandusega kaasnevat absurdsust käsitlevat seeriat „Das Kapital. Kritik der politischen Ökonomie“ kui ka 2010. aastal valminud kommunikatsiooniprobleeme käsitlevat seeriat „Nähtamatu mees“. Eelkõige tähendas seni valminud loomingust mahuka kogumi koostamine Tali loomingus alates 2006. aasta Vaal galerii näitusest „11 stilli“ läbivalt figureerinud marionetliku, andrestalilikke visuaalseid tunnuseid omava, kuid ideeliselt anonüümse ja üldistava enesekuvandiga peategelase võimalikku taandumist määramata ajaks eesriide taha. Aastal 2012 Draakoni galeriis toimunud isiknäitusel „Mu süda põleb igavesti! (visandeid St. Rita teemal)“ kasutas Tali teostes enam sümbolistlikku, davidlynchilikku krüptilist kujundikeelt, manipuleerides vaataja emotsioonidega läbi lõputult korduvate tegevuste ja kujundite. Tali paiskas pahaaimamatu näituse külastaja katkevate lausete rägastikku, kus visandlikus ja lõpetamatus olid halastamatult kalkuleeritud ning läbimõeldult ebamugavad, ning kõige taustal võis aimata purunevate illusioonide kergendusohkeid. Aastal 2012 loomingusse varasemast enam imbunud sümbolism, seotuna sügavalt isiklike ja intiimsete emotsioonidega, on kandvaks teemaks ja motiivivalikuks ka avaneval isiknäitusel, kus Tali osundab paratamatusele ja end ümbritsevale mõtetusele, viidates Genti Püha Bavo katedraalis asuvale, aastatel 1425-1429 Jan van Eyck´i poolt loodud altarimaalile „Talle kummardamine“.

Andres Tali on lõpetanud Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (praegune Eesti Kunstiakadeemia) 1980. aastal graafika erialal. Tali on olnud aastaid vabakutseline kunstnik ja raamatukujundaja ning on töötanud kirjastuse „Eesti Raamat“ kunstilise toimetajana, reklaamibüroos „Karlson & Ko“, samuti Eesti Kunstiakadeemias õppejõuna, meedia teaduskonna dekaanina ja akadeemilise prorektorina. Hetkel töötab ta Eesti Kunstiakadeemia õppeprorektori ja vabade kunstide teaduskonna dekaanina. Tali on aastate jooksul pälvinud mitmeid preemiaid Tallinna Graafikatriennaalil, Eesti Kultuurkapitalilt ja aastal 2006. auhinnati teda Balti Assamblee kunstipreemiaga. Tali osaleb näitustegevuses alates 1978. aastast ja on Eesti Vabagraafikute Ühenduse, Eesti Kujundusgraafikute Liidu ja Eesti Kunstnike Liidu liige.

Näitus jääb avatuks 24. märtsini 2014.

Hobusepea galerii

Draakoni galerii

http://www.eaa.ee/hobusepea

http://www.eaa.ee/draakon

Hobusepea 2, Tallinn 10133

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht