Gunnar Graps 27. XI 1951 ? 17. V 2004

IGOR GARðNEK

Lahkunud on Eesti rocki raudmees Gunnar Graps. ?Raudmees? oli küll üks ta lugu, ent see nimetus sai nii tema enda muusika kui ka tema isiksuse sünonüümiks. Pikk ja keeruline oli see tee, millel elas ning sai võitude (ja ka paratamatute kaotuste) osaliseks Gunnar. See pikk tee algas ju hoopis kuuekümnendatel, mil noor Graps tuli (muuseas kitarristina!) ansamblisse Satelliidid. Aastanumber oli siis 1965 ning Gunnari tollasele bändikarjäärile olevat korraks kriipsu peale tõmmanud hoopis Gunnari ema, kes olevat ilmunud proovi, võtnud pojal käest kinni ja teatanud siis teistele, et tänu halvale õppeedukusele koolis polevat Satelliitidel enam Gunnariga asja.

Ent aeg läks edasi ning uued väljakutsed olid ootamas. Kõigepealt ansambel Mikronid, kus Graps kuuekümnendate lõpul trummide taha istus. See kooslus tõmbas vaid veidi hiljem ligi ka sellised muusikud nagu Sven Grünberg klahvpillidel ja Tiit Kõrvits soolokitarril.

Aga aeg jõudis siis juba 1970. aastatesse, biitmuusika asendus rockiga ning Gunnar Graps köitis noori muusikahuvilisi ansambliga Ornament, kus trio-koosseisus peale Grapsi mängimas basskitarril veel Tõnu Tormis ja kitarrist Andres Põldroo. Eesti rock oli saanud selleks ajaks juba oma isikupärase näo ning Gunnar oli üks neist, kes seda eesti rocki portreed tegelikult välja maalisid. Ka ansamblis Ruja, kus ta Viljandi rockifestivalil (1976) trummimootorit leegitsemas hoidis.

Aeg läks edasi: 1970. aastate lõpus lõi laineid Magnetic Band, kus aastatepikku mänginud pea kõik eesti paremad rock-kitarristid (Riho Sibul, Heini Vaikmaa, Nevil Blumberg jpt.). Magnetic Band oli ka üks Eesti saadikuist tollase NSVLi rockimaastikul, keda respekteeriti, jäljendati ning ka kõige laiemas ringis fännati. Gunnar Graps ja tema bänd oli oma õitsengu tipul.

Ent ajad muutusid: Eesti taasiseseisvumisega seoses sai juba olemuslikult teise näo terve rockmuusika turg siin lähipiirkonnas ning Venemaa, mis oli muusikas korraks meie bändidele nii lähedal, muutus järsku nii kaugeks. Kontinent vahetus ning Gunnar Graps sattus figureerima hoopis USAsse.

Ent kodutuled näisid sellegipoolest kutsuvat ? Gunnar Graps tuli Eestimaale siiski tagasi. Tegi mitte ainult bändi, vaid ka DJna raadiosaateid ning oli muidu aktiivne tegija. Iseasi küll see, et kas tema loomeaktiivsuse väljund talle endale alati kõige paremini just sobis.

Aeg läks samas edasi: Gunnar Grapsi ansambel tärkas üheksakümnendate lõpus juba mitmendat korda ning mängimist jätkus mõistagi uude sajandisse-aastatuhandesse.

Raudmees sai plaadifirmadelt elutööpreemia, laskis välja ?Eesti kullafondi? plaadisarjas 3CD ning täiesti uue albumi ?Rajalt maas? (2004).

Ja siis sai aeg tema jaoks paratamatult otsa, õnneks mitte küll tema arvukate kuulajate jaoks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht