Alfred Saldre 7. V 1923 – 17. VI 2008

 

Lahkus plakatist, šaržist, raamatuillustraator ja teatrikunstnik Alfred Saldre. Tema sihipärane pürgimus saada kunstnikuks avaldus noorelt, neljateistkümne-aastasena astus ta Riigi Kunsttööstuskooli ning lõpetas 1942. aastal Tallinna Kujutava ja Rakenduskunsti Kooli dekoratsioonimaali alal. Töö teatrikunstnikuna Väiketeatris (1942-43) ja Noorsooteatris (1944‑48) jäi suhteliselt lühiajaliseks ning keeruliste aegade tõttu ka vähenähtavaks. Uue lehekülje loomingus keeras kunstnik 1948. aastal, kui alustas raamatuillustratsiooniga. Selle ala viljakamaiks kujunesid aastad 1950–70, mil ilmus põhiosa tema poolt ilmekas ja hoogsas stiilis lahendatud illustratiivse saatega raamatuid. Alfred Saldre on loonud piltkaunistused paljude eesti (M. Kesamaa, F. Kotta, U. Leies, R. Parve, A. Rammo, J. Sütiste, A. Reinla jt) ning välismaa (O. Iosseliani, M. Kratochvil, S. Lagerlöf, E. Strittmatter, J. Verne jt) kirjanike laste- ja noorsooraamatuile. Kunstnik pälvis Kunstnike Liidu lasteraamatuillustratsioonide võistluse I preemia (1964). Ta on avaldanud autoriraamatud „Suured ja väikesed” (1959) ja „Kas tunned meid” (1968) ning pildisarjaraamatud „Fooriku vembud” ja „Remoste planeet” (M. Kivistiku tekst, mõlemad 1984).

1960. aastaist kuulus Alfred Saldre eesti šaržistide esiritta. Teinud karikatuure ja šarže ka varem, kujunes selleks ajaks aga välja tema isikupärane, ekspressiivne stiil. Ta avaldas 1980. aasta olümpiamängude purjeregatiga seotud šaržikogumikud „Head tuult!” (1980) ja „Impressions from Pirita” (1981). Kokkuvõtte oma šaržide paremikust (115 tööd aastaist 1960–2003) tegi kunstnik raamatus „Sajandist sajandisse” (2003).

Vahest kõige väljapaistvamaks Alfred Saldre mitmepalgelises loometöös sai plakat. Alustanud sel alal 1953. aastal, jõudis ta meistritasandile 1960. aastail, osales paljudel plakativõistlustel, sai kuus esimest preemiat (sealhulgas kunstnike liidu plakativõistlusel 1962. a ja Eesti Rahvarinde plakativõistlusel 1988) ja esines paljudel näitustel, sealhulgas kümnes välisriigis. Plakat oli aga valdkond, mille puhul Alfred Saldre ei piirdunud isikliku loominguga, vaid rakendus energiliselt selle ala propageerimisele ning plakatistide ühisürituste korraldamisele. Tema initsiatiivil sai 1964. aastal teoks Eesti, Läti ja Leedu plakatitriennaal. Viimasest võttis Alfred Saldre osa aastail 1981 (žürii eripreemia), 1984 ja 1987. Alfred Saldre pani aluse ka 1973. aastast korraldatud plakati ülevaatenäitustele „Eksperimentaalplakat” (hiljem „Autoriplakat”), mille tähtsus eesti plakati üldilme uuenemisel ja tänapäevastumisel osutus ülisuureks.

Kolleegide mälestusse jääb Alfred Saldre hoogsa loojana, aktiivse tegutsejana ning plakatikunsti kirgliku eestvõitlejana.

Alfred Saldre ärasaatmine on laupäeval, 21. juunil kell 14 Tallinna Rahumäe kalmistu kabelis.

 

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kujundusgraafikute Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht