Teatri aastaauhindade nominendid

Sirp

Laureaadid kuulutatakse välja 27. märtsil teatripäeva peol Eesti Draamateatris.    SÕNALAVASTUSTE ALAL        Žürii: Ivika Sillar (esinaine), Boris Tuch, Madis Kolk, Meelis Oidsalu, Ene Paaver, Raivo Trass, Riina Vanhanen          Lavastaja auhind        Anu Lamp – lavastus „Keskööpäike” (Tallinna  Linnateater).        Urmas Lennuk – lavastus „Vargamäe varjus” (Albu valla projekt).  Andri Luup – lavastus „Piloot” (Ugala).    Ivar Põllu – lavastus „Ird, K.” (Tartu Uus teater).      Mari Abel, Riina Maidre, Tiina Tauraite, Taavi Eelmaa, Erki Laur, Juhan Ulfsak – lavastus „The End” (Von Krahli teater).   

Naisnäitleja auhind       

Ita Ever – Violet Weston lavastuses „Augustikuu” (Eesti Draamateater).       

Piret Kalda – osatäitmine lavastuses „Homme  näeme” (Tallinna Linnateater).       

Merle Palmiste – Ljubov Andrejevna Ranevskaja lavastuses „Kirsiaed” (Eesti Draamateater).         

Katrin Pärn – Kaidu, E., Raivo,O., Memm, Koristaja lavastuses „Ird, K.” (Tartu Uus teater).       

Katariina Unt – Abbie Putnam lavastuses „Iha jalakate all” (MTÜ Kell 10). 

Meesnäitleja auhind 

Risto Kübar – Johan Hølmgren lavastuses „(Untitled)”; Poppy Norton-Taylor lavastuses „Võtame uuesti!”; Preili Tau, Väike Prints lavastuses „Praht, linn ja surm” (teater NO99).   

Mait Malmsten – Panso lavastuses „Panso” (Eesti Draamateater).   

Lembit Peterson – César lavastuses „Tuulesaared” (Theatrum).     

Nero Urke – Ird, K. lavastuses „Ird, K.” (Tartu Uus teater).     

Andrus Vaarik – George lavastuses „Kes kardab  Virginia Woolfi” (Tallinna Linnateater).     

Naiskõrvalosa auhind       

Natalja Dõmtšenko – Maša lavastuses „Kajakas”, Berenice lavastuses „Frédérick ehk Kuritöö bulvar” (Vene teater).         

Kersti Heinloo – Julia Andrejevna ja Margareta lavastuses „Vassiljev ja Bubõr ta tegid siia …”, Varja lavastuses „Kirsiaed” (Eesti Draamateater).         

Kadri Lepp – Herta lavastuses „Piloot” (Ugala).       

Külli Teetamm – osatäitmine lavastuses „Keskööpäike”, Catherine lavastuses „Üsna maailma lõpus” (Tallinna Linnateater). 

Helene Vannari – osatäitmine lavastuses „Keskööpäike” (Tallinna Linnateater).   

Meeskõrvalosa auhind     

Guido Kangur – Gregory Solomon lavastuses „Hind” (Kuressaare Linnateater).       

Raimo Pass – Tereisias lavastuses „Antigone” (R.A.A.A.M); Enn lavastuses „Vassiljev ja Bubõr ta tegid siia …” (Eesti Draamateater).       

Jaak Prints – osatäitmised lavastuses „Ühtse Eesti suurkogu” ja valimiskoolides (teater NO99).         

Andres Mähar – osatäitmine lavastuses „Ühtse Eesti suurkogu” (teater NO99).       

Velvo Väli – Pearu lavastuses „Vargamäe varjus” (Albu valla projekt). 

Kunstniku auhind   

Mihkel Ehala (lavakujundus) ja Liisa Soolepp (kostüümid) – lavastus „Vargamäe varjus” (Albu valla projekt).   

Laura Pählapuu – lavakujundus lavastustele „Praht, linn ja surm” (teater NO99) ja „Piloot” (Ugala).     

Ene-Liis Semper – lavakujundus lavastustele  „Keskööpäike” (Tallinna Linnateater) ja „Ühtse Eesti suurkogu” (teater NO99).     

Jaak Vaus – lavakujundus lavastusele „Jürka” (Ugala).       

Ervin Õunapuu – lavakujundus lavastusele „Kirsiaed” (Eesti Draamateater).       

Sõnalavastuste eriauhind 

Tartu Uus teater – otsingulise ja vormitundliku teatri loomine. 

Teatri NO99 suurprojekt „Ühtse Eesti suurkogu” – teatri, meedia ja poliitika sünteesis sündinud suurejooneline ühiskondlik sündmus.   

Juhan Ulfsaki lavastus „Idioodid” Von Krahli teatris – kutse-eetiliste ja kunstiliste probleemide  pingevaba ja tänapäevane käsitlus.   

Teatri NO99 lavastus „Võtame uuesti!” – vitamiinisüst komöödiateatrile.     

Sõnalavastuste muusikalise kujunduse auhind       

Antakse mõjuva ja lavastuse ideed oluliselt toetava sõnalavastuse muusikalise kujunduse (ka selleks puhuks kirjutatud originaalmuusika) eest.       

Žürii: Olav Ehala (esimees), Kadri Hunt, Margo Kõlar, Helena Tulve       

Jaak Jürisson – originaalmuusika lavastusele 

„Jumala Narride Vennaskond” (Tallinna Linnateater).       

Hendrik Kaljujärv – originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastusele „(Untitled)” (teater NO99). 

Tarmo Kesküll – originaalmuusika lavastusele „Unenäokohvik” (Rakvere teater). 

Peeter Konovalov – originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastustele „Grace ja Glorie” ning „Isa talveuni” (Ugala).   

Taago Tubin ja Ruslan Trochynskyi – originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastustele „Maakad” (Ugala). Taago Tubin –  muusikaline kujundus lavastusele „Paanika” (Vanemuine).   

Ardo Ran Varres – originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastusele „Varastatud oranž jalgratas” (Eesti Draamateater).     

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind       

Alates 2009. aastast Eesti Teatriliidu välja antav ja Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali rahastatav iga-aastane teatriauhind. Valib teatriliidu juhatus.       

Madis Kolk – 2010. aastal ilmunud teatrikriitika eest       

Alvar Loog – 2010. aastal ilmunud teatrikriitika eest 

Meelis Oidsalu – 2010. aastal ilmunud teatrikriitika  eest 

 

TANTSU -, BALLETI – JA MUUSIKALAVASTUSTE ALAL   

Tantsulavastuste auhind     

Žürii: Mall Noormets (esinaine), Helena Ehrenbusch, Kristiina Garancis, Mart Kangro, Teet Kask       

Kaja Lindal ja Mari Mägi, „Kaks naist köögis, banaanist rääkimata”. Äratundmismugavus ja originaalsus käsikäes. Naist kui sotsiaalset nähtust, rolli ja bioloogilist organismi kestvalt uuriv, kujutav ja tantsiv tandem (Sõltumatu Tantsu Ühendus).       

Karl Saks, „Tšuud”. Šamanistlikku vaimu ja heli kandev graafilise joonega kehakunst. Nauditav maskuliinne lihtsus (Sõltumatu Tantsu Ühendus).       

SandraZ, „Autistid/artistid”. Sotsiaalselt ärritav, peavooluga, konformismiga vastanduv nähtus. Manifest: „Kunstnik joonistab vaid higi ja verega” (Kanuti gildi saal).       

ZUGA ühendatud tantsijad, „Kohe näha, et vanad sõbrad”. Soojas kodukohamurdes nostalgiliselt sõpruse vastuolulisusest kõnelev, tantsiv tervik.       

Balletilavastuste auhind       

Žürii: Tiiu Randviir (esinaine), Juta Lehiste, Jelena Poznjak-Kõlar, Anu Ruusmaa, Kalju Saareke Luana Georg – Dražeehaldjas ja Lumekuninganna lavastuses „Pähklipureja” (rahvusooper  Estonia).       

Colin Thomas Maggs – Mowgli lavastuses „Mowgli” (Vanemuine). 

Eesti Rahvusballeti trupp.   

Muusikalavastuste auhind     

Žürii: Raili Sule (esinaine), Kerri Kotta, Tiina  Mattisen, Reet Mikkel, Anne-Liis Poll     

Ran Arthur Braun. Puccini „Boheemi” dünaamiline ja värske lavastus rahvusooperis Estonia.       

Risto Joost. Võimeka ja laia haardega dirigendi aastaringne töö rahvusooperis Estonia.       

Rahvusooperi Estonia koor. Muusikaliselt ja lavastuslikult nõudliku partii professionaalne teostus Prokofjevi ooperi „Armastus kolme apelsini vastu” lavastuses.       

Atlan Karp. Muusikaliselt veenev nimiroll  Mozarti ooperi „Figaro pulm” lavastuses (Vanemuine).       

Mart Sander. Edukas debüüt klassikalise opereti stiilse lavastusega „Silva” (rahvusooper Estonia). 

Muusika-, balleti- ja tantsulavastuste žüriide eriauhind   

Tantsulavastus „Mowgli” (Vanemuine).     

Lavastus „Othello” (koreograaf Marina Kesler,  rahvusooper Estonia).     

Aivar Kallaste – osatäitmised tantsulavastustes „Mowgli” ning „Vanamees ja meri” (Vanemuine).       

„High School Musical’i” esitustrupp – hea ansambel ja ühtlaselt professionaalsel tasemel teostus (Eesti Nuku- ja Noorsooteater).        Hanna-Liina Võsa ja Birgit Õigemeel – emotsionaalse ja lavastust kandva esinemise eest „Heliseva muusika” peaosas (Vanemuine). 

Anne Türnpu – haarav, mänguline, lummav esitus muusikuna lavastuses „4 vaadet” (EMTA). 

Algupärase dramaturgia auhind   

Auhind vaadeldava aasta jooksul lavale jõudnud  algupärase teatriteksti eest.   

Žürii: Ülev Aaloe (esimees), Jaak Allik, Riina Oruaas, Kiti Põld, Peeter Raudsepp     

Mari Abel, Riina Maidre, Tiina Tauraite, Taavi Eelmaa, Erki Laur, Juhan Ulfsak, „The End”       

Ivar Põllu, „Ird, K.”       

Jaan Undusk, „Quevedo”. 

TEATRITÖÖTAJA AUHIND 

Žürii: Aime Unt (esinaine), Teet Ehala, Pille Jänes, Anu Konze, Külli Root, Jaak Viller   

Etendust ettevalmistavas kategoorias     

Sirli Bergström – silmapaistva tehnilise ja loomingulise panuse eest lavastuse „Keskööpäike” kujunduse teostamisse. Allahindluseta kõrgetasemelise töökultuuri kandja teatri igapäevatöös (Tallinna Linnateater).     

Gristina Krüger – grimmiala juhataja. Kogu hingega oma tööle pühendunud, on pidevalt huvitatud juurde õppima ja oma oskusi täiendama (teater NO99).     

Ahto Matt – lavameister, kes väiketeatri tingimustes  uuslavastuste ettevalmistamise eest vastutajana taotleb alati parimat tulemust ja ka kindlustab selle (Kuressaare Linnateater).     

Taimi Põlme – usaldusväärne ja teatrispetsiifikat hästi tundev kunstnik-dekoraator (Ugala).       

Etendust teenindavas kategoorias       

Gennadi Gorjajev – vanemlavameister, tõeline teatrimees, meeskonna looja ja hoidja (Ugala).       

Toivo Kaev – lavastusteenistuse juht. Oma töös kiire, resoluutne ja tulemuslik, jäädes seejuures rahulikuks, laitmatu vastutustundega töötajaks  (Eesti Draamateater).       

Tatjana Kaur – usaldusväärne ja toetav lavastaja abiinspitsient aastast 1971 (Vene teater). 

Administratiiv- ja haldustöötaja kategoorias   

Eda Hinno – teatri igapäevatöös kõrge pingetaluvuse ja kompetentsiga, trupijuhi 40aastase töökogemusega (Vanemuine).     

Anni Jõeaas – lavastusala juhataja, kes mägesid liigutab (Eesti Nuku-ja Noorsooteater).       

Annika Üprus – projektijuht, kes läheneb lahendust nõudvatele küsimustele professionaalse süvenemisoskusega (Kanuti gildi saal).       

Priit Põldroosi auhind 

Antakse teatrimõtte arendamise, pikaaegse teatriuurimusliku või teatripedagoogilise tegevuse eest.   

 Žürii: Lea Tormis (esinaine), Ingo Normet, Peeter  Tammearu, Kalju Orro, Margot Visnap   

 Ene Paaver – teatriraamatute pühendunud ja süvenenud, detailitäpse ja autoritundliku toimetamise eest.     

 Kristel Pappel – pikaajalise pedagoogitöö eest Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning uurimuse eest Tallinnas tegutsenud Saksa teatrist  raamatus „Eesti Draamateatri maja 100”.     

 Pille-Riin Purje – raamatute „Jüri Krjukov” (2004), Reet Neimari alustatud „Jüri Järvet. Narr ja kuningas” (2009) ja „Johannese passioon” (2010) koostamise eest.       

Riina Viiding – pikaaegse, süvenevalt järjekindla, perspektiivitundelise toimimise eest selle nimel, et pidevalt ilmuksid meie teatrimõtet toitvad, arendavad ja jäädvustavad  raamatud.       

Salme Reegi auhind       

Lastelavastuste auhind, mille võib saada kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest nii lavastaja, näitleja, kunstnik kui ka iga teine lavastuse osaline. 

Žürii: Madli Pesti (esinaine), Ilona Martson, Katrin Nielsen, Kirsten Simmo, Jaanus Vaiksoo   

„Mowgli” loominguline meeskond (Mare Tommingas, Tauno Aints, Vladimir Anšon, Margus Vaigur, Ott Evestus, Jenny MacNamara): uue algupärase noortele suunatud tervikteose eest tantsuteatris (Vanemuine).   

„Timbulimbu ja talve” loominguline meeskond (Andres Noormets, Kaspar Jancis, Feliks Kütt): siirast mängurõõmu kiirgava jõululavastuse loomise eest (Endla).   

Rein Aguri „Kirjaklambritest vöö”: üllatav, leidlik ja teatraalne, põlvkondi ühendav lähenemine noorte probleemidele (VAT-teater).     

Harriet Toompere: särava ümberkehastumisega roll lavastuses „Varastatud oranž jalgratas” (Eesti Draamateater).     

Tarmo Männard lavastuses „Ahne hamster ja värvilised jäälilled”: jutustamisteatri järjepideva edasiarendamise eest (Eesti Nuku- ja Noorsooteater).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming