Teatri aastaauhindade nominendid 2014. aasta loomingu eest

Laureaadid kuulutatakse välja 27. märtsil teatripäeva peol rahvusooperis Estonia.

 Pääru Oja kandideerib meespeaosa auhinnale Willemi rolli eest Eesti Draamateatri lavastuses „Vennas“.

Pääru Oja kandideerib meespeaosa auhinnale Willemi rolli eest Eesti Draamateatri lavastuses „Vennas“.

Teet Malsroos

SÕNALAVASTUSTE ALAL

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje.

Lavastaja auhind

Andres Noormets – lavastused „Deemonid“ (Vanemuine), „Mandel ja merihobu“ (Endla) ja „3 õde“ (Rakvere teater).

Lembit Peterson – lavastus „Joobnud“ (Theatrum).

Raivo Trass – lavastus „Viimase öö õigus“ (Rakvere teater).

Juhan Ulfsak – lavastus „Kadunud sõbra juhtum“ (NO99).

Ingomar Vihmar – lavastus „Zebra“ (Tartu Uus teater).

Kunstniku auhind

Vladimir Anšon, Reet Aus, Gleb Filštinski – kujundus lavastusele „Igatsus“ (Tallinna Linnateater).

Reet Aus, Mikk-Mait Kivi, Oliver Kulpsoo – kujundus lavastusele „Millest me räägime, kui me räägime armastusest ehk Barbarella“ (Von Krahli teater).

Lilja Blumenfeld, Rene Liivamägi, Sander Põldsaar – kujundus lavastusele „Joobnud“ (Theatrum).

Pille Jänes – kujundused lavastustele „Brand“ (VAT-teater), „Surnud hinged“ (Tallinna Linnateater) ja „Keskmängu­strateegia“ (Eesti Draamateater).

Aigars Ozolinš – kujundus lavastusele „Meie aja kangelane“ (Endla).

Meespeaosa auhind

Pääru Oja – Billy lavastuses „Hõimud“ ja Willem lavastuses „Vennas“ (mõlemad Eesti Draamateater).

Indrek Ojari – Lennie lavastuses „Hiirtest ja inimestest“ (Tallinna Linnateater).

Tambet Seling – Adam lavastuses „Eedeni aed“ (Endla).

Ivo Uukkivi – Brand lavastuses „Brand“ (VAT-teater).

Priit Võigemast – Tšitšikov lavastuses „Surnud hinged“ (Tallinna Linnateater) ja osatäitmine lavastuses „Muuseas: ma armastan sind“ (NO99).

Naispeaosa auhind

Marin Mägi-Efert – Olga lavastuses „3 õde“ (Rakvere teater).

Anne Reemann – Varvara Pavlovna lavastuses „Igatsus“ (Tallinna Linnateater).

Külliki Saldre – Francesca Johnson lavastuses „Madisoni maakonna sillad“ (Vanemuine).

Garmen Tabor – osatäitmine lavastuses „Hääled“ (Theatrum).

Karin Tammaru – Saara lavastuses „Mandel ja merihobu“ (Endla).

Meeskõrvalosa auhind

Henrik Kalmet – Tom lavastuses „Imede aasta“ (R.A.A.A.M), Carlos ja Georg lavastuses „Harakale haigus …“ (Tallinna Linnateater) ning Luukas lavastuses „Varesele valu …“ (Eesti Draamateater).

Lauri Lagle – osatäitmine lavastuses „Kadunud sõbra juhtum“ (NO99).

Ain Lutsepp – polkovnik, Alehhin, 1. välgutaja lavastuses „Keskmängustrateegia“ (Eesti Draamateater).

Gert Raudsep – osatäitmised lavastustes „Mu naine vihastas“ ja „Tõde, mida ma olen igatsenud“ (mõlemad NO99).

Tarmo Song – Gabriel lavastuses „Joobnud“ (Theatrum).

Naiskõrvalosa auhind

Ines Aru – Maryjohnny Rafferty lavastuses „Üks pealuu Connemaras“ (Rakvere teater).

Kaie Mihkelson – Mamma lavastuses „Vennas“ (Eesti Draamateater).

Liina Olmaru – Linda lavastuses „Joobnud“ (Theatrum).

Külli Teetamm – Val lavastuses „Armastus ja raha“ (Tallinna Linnateater).

Katariina Unt – Agnes lavastuses „Brand“ (VAT-teater).

Algupärase dramaturgia auhind

Žürii: Heidi Aadma, Riina Oruaas, Reet Weidebaum, Siret Paju, Sven Karja.

Martin Algus – „Väävelmagnooliad“.

Eero Epner – „Esimene lugemine: Ministri viimased päevad“.

Indrek Hargla – „Testamenditäitjad“.

Piret Jaaks – „Näha roosat elevanti“.

Mari-Liis Lill ja Paavo Piik – „Varesele valu …“ ja „Harakale haigus …“.

Andra Teede – „Estoplast“.

Sõnalavastuste muusikalise kujunduse auhind

Žürii: Olav Ehala, Tõnu Kõrvits, Märt-Matis Lill, Ardo Ran Varres.

Hendrik Kaljujärv – muusikaline kujundus NO99 lavastusele „Kadunud sõbra juhtum“.

Ove-Kuth Kadak – muusikaline kujundus Tallinna Linnateatri lavastusele „Armastus ja raha“.

Von Krahli teatri trupp, Jakob Juhkam, Ott Kartau – originaalmuusika lavastusele „Millest me räägime, kui me räägime armastusest ehk Barbarella“.

Toomas Lunge – originaalmuusika lavastustele „Üle linna Vinski“ ja „Karid ja kõrgused“.

MUUSIKALAVASTUSTE AUHIND

Žürii: Alvar Loog, Kristel Pappel,

Auri Jürna, Pille Lill, Madis Kolk.

Jassi Zahharov – Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemeline vokaalne ja lavaline teostus Tubina ooperis

„Reigi õpetaja“ (Vanemuine).

Hanna-Liina Võsa – Christine’i tegelaskuju kõrgetasemeline vokaalne ja lavaline teostus Lloyd Webberi muusikalis „Ooperifantoom“ (Vanemuine).

Arne Mikk – Paul Hindemithi ooperi „Pikk jõulueine“ haarava ansamblitööga lavastus (Estonia).

Veronika Portsmuth, Reeda Kreen – Helena Tulve kammerooperi „It Is Getting So Dark“ tundlik muusika- ja lavatõlgendus (MTÜ Nordart Group Ühing).

Lavastusmeeskond, orkester, trupp – muusikateatri žanripiire laiendav algupärane ühislooming ja veenev lavaline teostus Marianna Liigi ja Sander Möldri ooperis „Korduma kippuvad küsimused“ (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia).

BALLETILAVASTUSTE AUHIND

Žürii: Enn Suve, Irina Härm, Oleg Titov, Jane Raidma, Kristiina Garancis.

Sergei Upkin – osatäitmised Eesti Rahvusballeti lavastustes „Medea“ (Iason) ja „Uinuv kaunitar“ (Prints).

Luana Georg – osatäitmised Eesti Rahvusballeti lavastustes „Medea“ (Medea) ja „Uinuv kaunitar“ (Aurora).

Alena Škatula – osatäitmised Eesti Rahvusballeti lavastustes „Medea“ (Medea) ja „Uinuv kaunitar“ (Aurora).

Jonatan Davidsson – osatäitmised Eesti Rahvusballeti lavastustes „Uinuv kaunitar“ (Prints) ja „Pähklipureja“ (Prints).

TANTSULAVASTUSTE AUHIND

Žürii: Heili Einasto, Kaja Lindal, Anu Ruusmaa, Leenu Nigu.

Ruslan Stepanov, „Klapp“ – isikupärane, mitmekihiline, liikumis- ja kehapõhine koreograafia kolmele omanäolisele tantsijale (Tallinna Tantsuteater).

Mari-Liis Eskusson, „Vägisi“ – huvitav ja jõuline keha liikumiste eksponeerimine debüütlavastuses tantsijate pingestatud dueti kaudu (Sõltumatu Tantsu Ühendus).

Kenneth Flak ja Külli Roosna „Blood Music“ – eksperiment helide ja soolotantsija füüsilise tegevuse omavaheliste seoste uurimiseks eksistentsiaalsete ideede kaudu (Sõltumatu Tantsu Ühendus).

Tiina Ollesk ja Rene Nõmmik „ … and Blue“ – läbinisti eestimaine teos, mille kunstiline küpsus on saavutatud tihedas koostöös muusikute, valguskunstniku ja isikupäraste tantsijatega (Fine 5 ja Vaba Lava).

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Tunnustatakse etenduskunste (sõna-, muusika-, balleti-, multimeediumi- ja tantsuteatrit) põimivaid lavastusi, mis oma otsingulisuses avardavad teatrikunsti

väljendusvahendeid.

Žürii: Ott Karulin, Madli Pesti, Alvar Loog, Auri Jürna, Kaja Lindal, Anu Ruusmaa, Enn Suve.

Hendrik Kaljujärv – kammerlik meeliköitev lavastus „Rising Matter“ (Kanuti gildi saal). Labürintteatriühendus G9 – kaasavad ruumirännakud „Heleaines“ ja „Mõtteaines“ (mõlemad Tartu Uus teater).

Kinoteater – leidlikud katsed ühendada sotsiaalse närviga originaaldramaturgia meelelahutusliku lavalise vormiga.

kadrinoormets – kompromissitud otsingud lavastustes „Siseturism“ (Rakvere teater), „darks in blues“ (Augusti tantsufestival) ja „procedure of beauty“ (Sõltumatu Tantsu Lava).

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind

Nomineerib Eesti Teatriliidu juhatus.

Kadi Herkül – retsensioonid Eesti Rahvusringhäälingu kultuuriportaalis.

Madli Pesti – asendamatu välisteatri vahendaja, kuid avaldanud samuti kriitikaartikleid kodumaisest teatrist, kajastades nii sõna- kui ka tantsuteatrit.

Ott Karulin – Eesti teatri järjepidev ja tundlik kajastamine ning teatrikriitika žanriline mitmekesistamine.

Alvar Loog – järjepidev teatrikriitik, kellel õnnestus tekitada elav ja vastukaja pälvinud arutelu teatri ja performance’i piiridest.

Pille-Riin Purje – 2014. aastal eri meediakanalites ilmunud retsensioonid.

Rahel Olbrei nimeline auhind

Professionaalse balletikunstiga tegelevale lavastajale-koreograafile, repetiitorile ja pedagoogile pikemaajaliste väljapaistvate tulemuste eest balletilaval.

Žürii: Enn Suve, Irina Härm, Oleg Titov, Jane Raidma, Kristiina Garancis.

Ülo Vilimaa – Vanemuise peaballettmeister, balletisolist, koreograaf ja balletijuht.

Rufina Noor – Vanemuise balletisolist, pedagoog ja repetiitor.

Viktor Fedortšenko – Estonia balletisolist, Tallinna Balletikooli pedagoog ja Eesti Rahvusballeti repetiitor.

Salme Reegi nimeline auhind

Kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest.

Žürii: Kirsten Simmo, Eva-Liisa Linder, Silvia Soro, Katri Pekri, Taavi Tõnisson.

Helen Rekkor – terviklik lavastajatöö varjuteatrilavastuses „Üle vee“ (Vaba Lava).

Ajjar Ausma, Helen Reitsnik, Päär Pärenson ja Tiina Mölder – autorsus ja esitus vaatajaid kaasavas tantsulavastuses „Käik“ (Zuga ühen­datud tantsijad ja Sõltumatu Tantsu Lava).

Sandra Lange – fantaasiaküllane lavastaja- ja kunstnikutöö mustkunsti ja visuaalteatri elemente siduvas lavastuses „Võlupood“ (Nukuteater).

Polina Stružkova – lavastajatöö põlvkondadeüleseid väärtusi toetavas atmosfäärilavastuses „Poiss, kes ei kartnud midagi“ (Vene teater).

Leino Rei – tundlik lavastajatöö tajudega mängivas lavastuses „Siil udus“ (Tartu Uus teater).

TEATRITÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root.

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind

Malle Kaalep – värvija detailitäpset professionaalset tööd hindavad kõrgelt nii eesti kui ka välismaa kunstnikud ning sellest on saanud omaette kvaliteedimärk kogu Eesti teatris

(Rahvusooper Estonia).

Reigo Tammjärv – pealavameistri loominguliselt ja insenertehniliselt keerulisi lahendusi on nõudnud teatri NO99 lavastuste ettevalmistamine ja rahvusvahelised koostööprojektid (NO99).

Teet Ehala – lavastusala juhataja, kes silma paistnud teatritundliku meeskonnajuhtimise ja lavakujundustele leidlike lahenduste loomisega (Ugala).

Etendust teenindava töötaja auhind

Kadri Tammiste – etenduse juht, kes hoidnud lavastusi kindlakäeliselt, töökalt, täpselt, nõudlikult, abivalmilt, sõnakalt ja naeratavalt (Eesti Draamateater).

Oliver Kulpsoo – valgustaja-tehnik lavastuste „Life Is Very Hard“, „Solarise needus“ ja „Millest me räägime, kui me räägime armastusest ehk Barbarella“ juures

(Von Krahli teater).

Anu Konze – vanemgrimeerija kunstniku nime väärivad tööd teatris ja filmis ning grimmiosakonna oskuslik juhtimine (Tallinna Linnateater).

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind

Heili Lindepuu – produtsent ja juhataja, kes hoidnud ja arendanud professionaalset eesti nüüdistantsu selle eri vormides ja väljundites, täites näilise kergusega suurt osa teatri

ameteid lavastuse idee sünnist kuni järelaruandluseni (Tallinna Tantsuteater).

Lea-Liisbet Peterson – trupijuhi professionaalne töö ning inimlik panus kollektiivi hinge ja südametunnistusena: säilitab rahu ka kõige keerulisemates olukordades, ei

talu silmakirjalikkust ega ülekohut ning annab vajadusel räbaldunud kunstnikuhingele psühholoogilist abi (Estonia).

Malle Kuningas – maja perenaine, teatrimajas nii olulise sooja õhkkonna hoidja, nii enese kui ka teiste suhtes nõudlik, oskab nõuda ka kolleegidelt korrektsust ja heaperemehelikku käitumist (Endla).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming