Teatri aastaauhindade laureaadid 2014. aasta loomingu eest

Auhinnad anti üle 27. märtsil teatripäeva peol rahvusooperis Estonia.

Aasta lavastus: Theatrumi  „Joobnud“.  Gabriel  – Tarmo Song, Mathias – Leino Rei.

Aasta lavastus: Theatrumi „Joobnud“. Gabriel – Tarmo Song, Mathias – Leino Rei.

Piia Ruber

AASTA LAVASTUS

Joobnud“ (Theatrum, autor Ivan Võrõpajev, lavastaja Lembit Peterson, kunstnik Lilja Blumenfeld, liikumisjuht Tiina Mölder, helikujundaja Marius Peterson, valguskunstnik Rene Liivamägi, videokunstnik Sander Põldsaar, grimmikunstnik Helga-Aliis Saarlen, produtsent Aive Sarapuu)

SÕNALAVASTUSTE AUHINNAD

Lavastaja auhind

Andres Noormets – lavastused „Deemonid“ (Vanemuine), „Mandel ja merihobu“ (Endla) ning „3 õde“ (Rakvere teater).

Kunstniku auhind

Pille Jänes – kujundus lavastustele „Brand“ (VAT-teater), „Surnud hinged“ (Tallinna Linnateater) ja „Keskmängustrateegia“ (Eesti Draamateater).

Meespeaosa auhind

Pääru Oja – Billy lavastuses „Hõimud“ ja Willem lavastuses „Vennas“ (mõlemad Eesti Draamateater).

Naispeaosa auhind

Anne Reemann – Varvara Pavlovna lavastuses „Igatsus“ (Tallinna Linnateater).

Meeskõrvalosa auhind

Gert Raudsep – osatäitmised lavastustes „Mu naine vihastas“ ja „Tõde, mida ma olen igatsenud“ (mõlemad teater NO99).

Naiskõrvalosa auhind

Katariina Unt – Agnes lavastuses „Brand“ (VAT-teater).

MUUSIKALAVASTUSTE AUHINNAD

Jassi Zahharov – Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemeline vokaalne ja lavaline teostus Eduard Tubina ooperis „Reigi õpetaja“ (Vanemuine).

Arne Mikk – Paul Hindemithi ooperi „Pikk jõulueine“ haarava ansamblitööga lavastus (Estonia).

BALLETILAVASTUSTE AUHIND

Sergei Upkin – Iason lavastuses „Medea“ ja Prints lavastuses „Uinuv kaunitar“ (mõlemad Eesti Rahvusballett).

TANTSULAVASTUSTE AUHIND

Tiina Ollesk ja Rene Nõmmik – „… and Blue“. Läbinisti eestimaine teos, mille kunstiline küpsus on saavutatud tihedas koostöös muusikute, valguskunstniku ning isikupäraste tantsijatega (Fine 5 ja Vaba Lava).

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Labürintteatriühendus G9 – kaasavad ruumirännakud „Heleaines“ ja „Mõtteaines“ (mõlemad Tartu Uus teater).

Sõnalavastuste muusikalise kujunduse auhind

Toomas Lunge – originaalmuusika Emajõe Suveteatri lavastustele „Üle linna Vinski“ ning „Karid ja kõrgused“.

Algupärase dramaturgia auhind

Martin Algus – „Väävelmagnooliad“ (klassikalise draamavormi värskendamine ning peensusteni läbi töötatud dialoogi kaudu ühiskondlikult kõnekate teemade käsitlemine).

Kristallkingakese auhinnad

Vallo Kirs – lavastused „Idioot“, „Vanad ja noored“ ning „Kahe isanda teener“ (kõik Ugala) ning „Hiirtest ja inimestest“ (Tallinna Linnateater).

Olga Zaitseva – Almirena Georg Friedrich Händeli ooperis „Rinaldo“ ja Giannetta Gaetano Donizetti ooperis „Armujook“ (mõlemad Estonia).

Eesti Näitlejate Liidu auhind

Raivo E. Tamm

Aleksander Kurtna nimeline auhind

Sigrid Tooming ja Paul-Eerik Rummo – Henrik Ibseni värssdraama „Brand“ tõlge, mis on Eesti suuremaid klassikalisi kultuuritegusid Dante „Jumaliku komöödia“ tõlkimise järel. Sigrid Toominga proosatõlkele toetudes on Paul-Eerik Rummo leidnud stiilipuhta värsikeele, mis võimaldas Ibseni XIX sajandi riimluule tuua tänapäeva sisuliselt adekvaatsena ja mõjusalt lavaküpsena.

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind

Alvar Loog – järjepidev teatrikriitik, kellel õnnestus tekitada elav ning vastukaja pälvinud arutelu teatri ja performance’i piiride üle.

Salme Reegi nimeline auhind

Leino Rei – tundlik lavastajatöö tajudega mängivas lavastuses „Siil udus“ (Tartu Uus teater).

Ants Lauteri nimeline näitlejaauhind

Sten Karpov – Joonas Tartu ja Nõu­kogude sõdur lavastuses „Kangelane“, Treplev lavastuses „Kajakas“, Hlestakov lavastuses „Revident“, Kasper lavastuses „Ballettmeister“, Dean lavastuses „Mässajad“, Simon ja Omakaitsemees lavastuses „Põletus“, James lavastuses „Imetegija“, Martin lavastuses „Nähtamatu maja“, Mark lavastuses „Boyband“, Korpikangas lavastuses „Vaikus“ (kõik Endla), Kassin lavastuses „Portselansuits“ ja Treat lavastuses „Orvud“ (mõlemad Eesti Draamateater), Johan ja Aaron lavastuses „Fanny ja Alexander“ ning Frank lavastuses „Deemonid“ (kõik Vanemuine), Ekke Moor lavastuses „Ekke Moor“ (Viimsi Suveteater).

Ants Lauteri nimeline lavastajaauhind

Ivar Põllu – dramaturg, lavastaja, teatrijuht, Tartu Uue teatri looja (2008).

Rahel Olbrei nimeline auhind

Ülo Vilimaa – omanäoline tantsija ja isikupärase käekirjaga koreograaf, kes on oma loomingus kandnud eesti balletile aluse pannud Rahel Olbrei ja Ida Urbeli traditsioone.

Otto Hermanni nimeline auhind

Heiti Riismäe – rahvusooperi Estonia fagotirühma kontsertmeister, oma ala professionaal ja eeskujulik kolleeg, kes töötab Estonias 1976. aastast.

TEATRITÖÖTAJA AUHINNAD

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind

Reigo Tammjärv – pealavameistri loominguliselt ja insenertehniliselt keerulisi lahendusi on nõudnud teatri NO99 lavastuste ettevalmistamine ja rahvusvahelised koostööprojektid (teater NO99).

Etendust teenindava töötaja auhind

Kadri Tammiste – etenduse juht, kes hoidnud lavastusi kindlakäeliselt, töökalt, täpselt, nõudlikult, abivalmilt, sõnakalt ja naeratavalt (Eesti Draamateater).

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind

Lea-Liisbet Peterson – professionaalse trupijuhi töö ning inimlik panus kollektiivi hinge ja südametunnistusena: säilitab rahu ka kõige keerulisemates olukordades, ei talu silmakirjalikkust ega ülekohut ning annab vajadusel räbaldunud kunstnikuhingedele psühholoogilist abi (Estonia).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

TeaterMuusikaKino
Keel ja kirjandus
LR
Täheke
Õpetajate leht
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Vikerkaar