pealelend: Priit Raud

Marie Pullerits

21. – 31. augustini korraldab Kanuti gildi saal XIV Augusti tantsufestivali, kus lisaks Eesti tantsu- ja etenduskunstnikele näeb esinejaid Belgiast, USAst, Saksamaalt, Bulgaariast, Sloveeniast, Horvaatiast jm.

PRIIT RAUD, Augusti tantsufestivali kunstiline juht

Eelmisel aastal tõusis festivaliprogrammis enam esile tantsukunst selle tavapärasemas tähenduses, tänavu aga domineerivad performance’i- ja etenduskunst laiemas mõttes. Kas selline valik oli programmi koostades teadlik?

Sellel aastal võib tõesti öelda, et tantsuetenduse leidmine kavast on võimalik, aga mitte kerge ülesanne. Arvan, et see tuleneb ikkagi sellest, et seekordsel festivalil käsitletavate teemadega tantsumaailmas väga tihti ei tegeleta. Sotsiaalsem, meid ümbritsev maailm läheb üldjuhul tantsurahvast mööda. Ma ei oska öelda, kas see on halb või hea. Aga sellest tulenevalt on tantsuetendusi seekord programmis tõesti tunduvalt vähem.

Miks mitte nimetadagi tantsufestival ümber Augusti etenduskunstide festivaliks?

See ei ole kerge küsimus! Oleme mõelnud nimetuse muutuse peale ise ka, siiani on aga kõik argumendid viinud tõdemuseni, et seda pole vaja. Inglise keeles on meie ettevõtmine performing arts festival, aga päris tõsises mõttes teatrietendusi või otsest tegevuskunsti festivaliprogrammis ei ole. Tegemist on siiski etenduskunstide mitmete vormidega. Nimevahetus on ju mõeldav, kuid milleks? Festivali praegune nimetus on hea, see on olnud kasutusel juba 1996. aastast. Teiseks, naljaga pooleks, meil on mõnikord programmis ikkagi ka tantsu.

Kuigi laiema teemaringi väljajoonistumine võib jääda publikule mõtlemisaineks, siis millele tasub tänavuses festivaliprogrammis tähelepanu pöörata?

Kuna me ise tahame tuua seekord fookusesse valloonid, võiks publik mõelda korraks nende poliitilisele situatsioonile. Praegu on Lääne-Euroopas flaamide ja valloonide konflikt täiesti reaalne. Lisaks tasub mõelda, kuidas see on niimoodi kujunenud, et Belgia kunstnikest kõneldes räägime üldjuhul flaamidest. Kuulsad etenduskunstnikud on tavaliselt flaamid, kuigi nende kõrval on tegutsenud kogu aeg ka valloonid. Olen mitmele oma välismaa kolleegile näidanud meie festivalikava ja nad vaatavad mulle suurte silmadega otsa, sest nad pole enda kõrval töötavatest vallooni kunstnikest kunagi isegi mitte kuulnud.

Üks selge teema, mille oleme veel välja toonud, on üksikinimese otsuste maailm: miks ja kuidas need otsused sünnivad ning miks need üksi langetatakse? Festival algab lavastusega ühe inimese otsusest eelmise aasta märtsikuus kümme minutit pärast laeva väljumist Helsingist jääkülma merre hüpata (rühmituse 10×10 meetrit lavastus „Man overboard” – „Mees üle parda”). See oli ühe inimese otsus, mis muutis midagi avaramalt. Kuidas need üksikinimese otsused või otsustamata jätmised meid muudavad või mõjutavad? Kas inimene peab otsust langetades kuulama ka teisi? Meil tulevad ju peagi kohalikud valimised – kas ühest valitavast inimesest otseselt sõltub midagi ja kuidas?

Festival lõpeb samamoodi etendusega, kus räägitakse üksikinimese, kuraatori otsustest. Millest need sõltuvad ja kuhu need otsused viivad? See puudutab nii kunstisfääri, kultuuri kui ka ühiskonda.

Kas võib öelda, et kunsti enesekohased küsimused oma ülesannete ja rolli kohta on aina aktuaalsem teema?

Aktiivseid kunstnikke huvitab see praegu kindlasti rohkem kui kümme aastat tagasi. Ühiskondlike teemadega tegelevad kunstnikud tõstatavad küsimusi, mida teised veel ei julge või ei taha esitada. Arvame, et nad suudavad ka midagi ette ennustada. Me kõik teame, et kultuurisfääri raha märkimisväärselt juurde ei tule, ja seda mitte ainult Eestis. See aga tähendab, et kunstniku roll, tegutsemisvõimalused ning tema toetamine teisenevad. Kunstnikud peavad oma tegevuse ümber mõtestama – milleks ja kuidas nad kunsti loovad? Sellega annavad nad ka teistele märku, et on aeg ümber mõtestada kogu tegevusväli. Ühiskond peaks neile järele minema ja ka oma toimimist taas avama, rääkima natuke ka olemuslikest küsimustest.

Küsinud Marie Pullerits


Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht