Pealelend – Kristiina Reidolv, Vaba Lava juhatuse liige

TAMBET KAUGEMA

Sirp2016_22_0017__art_r1

Vaba Lava teatrikeskuses korraldatakse 4. juunil seminar „Teatri­eksport – in või out“, kus otsitakse vastust küsimustele, milleks on väikeriigil vaja teatrieksporti ja -importi, mida annab see eesti kultuurile ning millist tüüpi festivale on Eestis vaja? Ühtlasi lõpeb siis Vaba Lava ja Läti Uue Teatri Instituudi välisprojekti „Theatre Expanded“ ehk „Avardunud teater“ raames korraldatud teatriprodutsentide koolitus.

Kes ja millega esinevad seminaril „Teatrieksport – in või out“?

Konteksti Eesti teatri väliskontaktidest ja -mõjudest alates 1990. aastatest loob teatriteaduse õppejõud Madli Pesti. Festivalide-teemalises diskussioonis arutlevad „Baltoscandali“ ja „SAAL biennaali“ kunstiline juht Priit Raud ning „Talveöö unenäo“ produtsent Paul Piik, kellele sekundeerivad väliskülalised Per Ananiassen Norrast ja Sandra Lapkovska Lätist. Teatriekspordi arutelus osalevad lavastusi enim välismaale viivad eesti produtsendid Märt Meos R.A.A.A.Mist ja NO99 tegevjuht Paul Aguraiuja.

Teater on eeskätt siseriiklikuks tarbimiseks mõeldud kunst. Milline on Eestis teatriekspordi praegune seis?

Ma ei taha kuidagi nõustuda väitega, et teater on ennekõike siseriiklikuks tarbimiseks. Arvan, et nii nagu me ei saa elada oma rahvusriigis ilma välismaailmaga suhestumata, ei saa ka teater olla isolatsioonis. Selleks, et olla elujõuline, tuleb osaleda rahvusvahelises vereringes. Pole tarvis peljata, et välissuhted ohustavad meie omapära, omakultuuri.

Eesti teater suhtleb liiga vähe välisteatriga. On vaid vähesed aktivistid, kes seda teevad, kuid tervikpilti vaadates on teatrieksport sporaadiline ja toimib igaühe oskuste kohaselt. Kultuurieksport on valdkond, mida tuleks rohkem riiklikult suunata. Mitte just eriti originaalset kujundit kasutades arvan, et avaliku ja erasektori partneritest tuleks punuda tugev võrk, mis aitaks viia meie loojad kõrgemale ja kaugemale. Islandlased on siin hea näide. Nad on strateegid, kellel on nutikaid plaane kümneteks aastateks: tugiteenused loojatele, kohalike lennufirmade koostöö artistidega, keda sõidutatakse välistuuridele tasuta. Seetõttu on Islandil ette näidata ka oivaline tulemus – väikeriik, mille omakultuur on rahvus­vaheliselt populaarne ja ihaldusväärne.

Koolitusprojekti „Theatre Expanded“ käigus jagati Eestis ja Lätis õpetust noortele teatriprodutsentidele. Mis kasu sellest tõusis?

Nii Eesti kui ka Läti etenduskunstide valdkonnas on produtsentide puudus suur: loojaid on, aga tõsiseltvõetavaid produtsente, kes tegutseksid ka rahvusvahelisel tasandil, saab lugeda ühe käe sõrmedel. Sellel põhjusel kutsusimegi ellu nii­suguse välisprojekti, mis toimus Interregi Kesk-Läänemere 2014–2020 programmi raames. Eestis osales kogu kevade vältel produtsentide koolitusel 16 noort: Viktor Aspel, Mairi Hüüdma, Piret Jaaks, Laura Kvelstein, Ksenia Kuzmina, Roland Laos, Siim Lepik, Liisa Liksor, Irina Lygach, Mirjam Matiisen, Ere Naat, Grete Nellis, Liisa Pool, Kristi Rebane, Laura Lisete Roosaar ja Merete Väin. Nad aitasid välja tuua Vaba Lava kuraatoriprogrammi kolm rahvus­vahelist kaasproduktsioonilavastust ja said osa produtsenditöö loengutest.

Meie rõõmuks on osal eesti noortel plaanis luua oma produktsioonifirma ning mõned toovad juba nüüdsama koolitustsükli lõpul välja oma esimesed lavastused. Tahaks loota, et tulemas on produtsentide uus laine.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht