Pealelend

Margot Visnap

Tõnu Lensment, kultuuriministeeriumi teatrinõunik Eelmisel nädalal vahetus SA Vene Teatri nõukogu esimees, Ants Leemetsa asemel asus nõukogu juhtima Aivar Mäe. Ministeeriumi pressiteates öeldakse, et nõukogu tegeleb aktiivselt teatris tekkinud ebakindla olukorra lahendamisega. Milles see ebakindel olukord väljendub – on’s tegu majanduslike raskuste või juhtimisprobleemidega?

Ütleme nii, et ühest tuleneb teine. Hetkel ei võta ma aga endale julgust öelda, et kumb just kummast. See oleks liialt hinnanguline. Individuaalsed hinnangud on aga need, mis tihtilugu ilma faktilise toetuspinnata, kollektiive oma ühise eesmärgi nimel liikudes kiiva kisuvad. Seda sama on vahest ka Vene teatris olulisel määral juhtunud.

Ants Leemets viitas ajakirjanduses ametist lahkunud direktori Marek Demjanovi tegevusele/tegematajätmistele – justkui oleks eelmine direktor sihtasutuse nõukogu ees teatri majanduslikke raskusi varjanud. Mis tegelikult juhtus, millest teatri kahjud tekkisid ja mis summadest käib jutt?

Päris kindlasti ei ole sobilik arvustada eelkäijaid. Tulevikku vaatavalt ei parandaks see ka mingilgi määral olemasolevat olukorda.

Samas ei saa ma täiel määral nõustuda Leemetsa väitega, et ta direktor Demjanov meie eest teatri majandusliku olukorra osas midagi varjas. Pigem ütleks, et ei osanud näidata.

Mis tegelikult juhtus? – sellele küsimusele vastamiseks peaks fantastika valda liikuma. Nimelt just selle pärast, et kas juhtus? Pigem saaks pika loetelu tuua tegudest, mis tegemata jäid. Aga ka see oleks puhas fantaasia. Sest ei ole mina ega ka kogu nõukogu pädev ütlema, mida konkreetselt tegema oleks pidanud. Nõukogu peab juhtima juhatuse tähelepanu probleemidele ja nõudma nende lahendamist. Mil moel konkreetselt neid lahendusi läbi viia, on juba juhatuse pädevus. Seega valikute paljusus on olemas. Sestap jätan ka siinkohal ühese vastuse andmata. Võin vaid öelda, et neid lahendusi ei tulnud just kuigi lopsakalt ja eri variantides.

Raha osas jään ka vastuse võlgu – teatri majandusaasta pole veel lõppenud, sestap pole ka vähimatki alust rääkida mingitest konkreetsest kadudest, kahjudest jne. Võiks vaid fantaseerida, et milliseks kujuneb konkreetne raha puudjääk aasta lõpuks juhul, kui jätkub teatri tegevus nii nagu aasta esimesel poolel. Kuid taas, sellel poleks mõtet – strateegiat on muudetud.

 

Ministeerium kutsus sihtasutuse nõukogu juhtima Aivar Mäe. Enamasti on teatrite sihtasutuse nõukogu esimehel kontrolliv-järelvaatav-kinnitav funktsioon. Kas Aivar Mäe hakkab nüüd kõrvuti direktor Irina Ossinovskajaga teatrit juhtima? Ehk siis: mis on tema ülesanded, tema roll praeguses olukorras?

Võin vaid kinnitada, et Aivar Mäe on saadetud sihtasutusse kontrollima-järelevaatama-kinnitama. Võimalik aga, et ta teeb seda natukene lähemalt ja natukene suurema detailsusastmega, nii et see võib tunduda ka otseselt juhatuse töösse sekkumisena, kuid sel juhul ikkagi vaid tundub see nii olevat. Aivar Mäel ei ole mingisuguseid suuremaid volitusi kui vaid need, mis ühe sihtasutuse nõukogu liikmel olla võivad.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht