Eesti Teatri aastaauhinnad 2005

 

Sõnalavastuse alal Žürii: esinaine Reet Neimar, Mari-Liis Küla, Ene Paaver, Pille-Riin Purje, Liina Jääts, Madis Kolk, Ivar Põllu.

Lavastajaauhind

Hendrik Toompere – “Põrgu wärk” (MTÜ Ühendus R.A.A.A.M. Viinistu kunstimuuseumis).

Kunstnikuauhind

Ene-Liis Semper – “Seitse samuraid”, “Vahel on tunne, et elu saab otsa ja armastust polnudki” (NO99).

Naisnäitleja auhind

Ülle Kaljuste – Angela lavastuses “Minu oivaline lahutus” (Eesti Draamateater).

Meesnäitleja auhind

Rein Oja – Tupolski lavastuses “Padjamees”, Kyuzo lavastuses “Seitse samuraid” (NO99).

Meeskõrvalosa auhind

Rain Simmul – Slopašev lavastuses ““Tõde ja õigus”.Teine osa” (Tallinna Linnateater).

Naiskõrvalosa auhind

Pille Lukin – Mimi lavastuses “Õmblejannad” (Eesti Draamateater).

Eriauhind

“Taarka”: Kauksi Ülle, Vanemuise teater ja Seto kuningriik –  sotsiaalse kõlapinnaga  teatrisündmuse korraldamine.

Kristallkingakese rändauhind noorele teatriinimesele esimese märkimisväärse

lavatöö eest.

Risto Kübar – nimiosa lavastuses  “Adolf Rühka lühikene elu” (Eesti Draamateater, EMTA lavakunstikool).

Taavi Tõnisson – osatäitmised lavastustes “Võluflööt”, “Troll-poiss” jt (Eesti Nukuteater).

Muusikalavastuse alal

Žürii: esinaine Raili Sule, Reet Mikkel, Kristel Pappel, Anneli Remme, Tiina  Mattisen,Vahur Keller, Ester Võsu.

Arvo Volmer – ooperite “Othello” ja “Simson ja Delila” muusikaline juht ja dirigent  (rahvusooper Estonia). 

Marko Matvere – nimiosa muusikalises etenduses “Georg” (Smithbridge Production). 

Muusikalavastuste eriauhind

Zoja Hertz – tulemuslik töö kontsertmeistrina “Georgi” (Smithbridge Production) ja lühiooperite “Telefon” ja “Meedium” (Estonia) ettevalmistamisel.

Balleti- ja tantsulavastuste alal

Žürii: esinaine Tiiu Tölp-Randviir, Kaie Kõrb, Kristiina Garancis, Priit Raud, Oleg Titov, Tiit Tuumalu, Tõnu Lensment.

Marina Tširkova – Rose’i osa balletilavastuses “Shannon Rose” (Estonia).

Oksana Titova ja Taavet Jansen – tantsulavastus “The Last Hairy”.

Kriitikaauhind

Kriitikaauhinna saaja valis Eesti Teatriliidu juhatus. Esiletõstetud artikkel annab lootust uueks sünteesiks, kus lavastus avatakse nüüdisaegse teoreetilise ettevalmistuse toel, ühtlasi tegeldes konkreetse teatrifenomeni seletamisega.

Eero Epner – artikkel “Miks Julia nutab?”, Teater. Muusika. Kino 2005, nr 1.

 

Teatri tehnilise töötaja auhind etenduse ettevalmistaja  kategoorias  

Žürii: Sirli Bergström, Indrek Saar, Tiiu Luht,  Riina Viiding.

Jaan Mikkel – teatrilava rekonstrueerimise edukas  lõpetamine ja  silmapaistev töö 25 aasta jooksul Estonias.

Teatri tehnilise töötaja auhind etenduse teenindaja kategoorias

Illi Allabert – rekvisiitor, 47 aastat, teatrile pühendunud eeskujulikku tööd (Tallinna Linnateater).

Ants Lauteri nimeline noore lavastaja auhind

Žürii: Anu Lamp, Ivika Sillar, Katri Aaslav-Tepandi, Jaak Allik, Mait Malmsten, Indrek Saar.

Tiit Ojasoo – lavastused “Verevennad” ja “Roberto Zucco” (Vanemuine), “Inishmore’i leitnant” ja “Julia” (Eesti Draamateater), “Padjamees” ja “Seitse samuraid” (NO99).   

Ants Lauteri nimeline noore näitleja  auhind

Taavi Eelmaa – osatäitmised  lavastustes: “Woyzeck”, “Inglid Ameerikas”, “Nicholas Nickleby”, “Täna õhta kell kuus viskame Lutsu”, “M. Butterfly” (Eesti Draamateater); “No more tears”, “Lumi”, “Eesti ballaadid”, “Ainult võltsid jäävad ellu”, “Ema”, “Jänese  aasta”  ja Leo Saalepi rollid  filmiprojektis “Tabamata ime” (Von Krahli teater).

Georg Otsa nimeline auhind

 Žürii: esimees Teo Maiste, Anu Kaal, Pille Lill, Mati Palm, Jassi Zahharov, Jüri Kruus, Taisto Noor.

Leonid Savitski – aastatepikkune kõrgvorm, esile tõstetakse osatäitmisi Estonia lavastustes: Wurm (“Luisa Miller”), Daland  (“Lendav Hollandlane”), Gremin (“Jevgeni Onegin”), Felipe ja Suurinkvisiitor (“Don Carlos”),  Zaccaria (“Nabucco”), de Silva (“Ernani”), Boriss, Pimen ja Varlaam (“Boriss Godunov”), Dossifei  (“Hovanštšina”), Mölder (“Näkineid”), Escamillo (“Carmen”), samuti ulatuslikku kõrgetasemelist  romansiloomingu esitamist.

Priit Põldroosi nimeline teatripedagoogi ja teatriloolase auhind

Žürii: esinaine Lea Tormis, Piret Kruuspere, Ingo Normet, Kalju Orro, Peeter Tammearu.

Riina Roose – Roosile Eesti kultuuripõllul. Eesti kultuuriloo missioonitundliku valgustamise eest nii lavakunstikoolis kui ka lavastuses “Teatrilaulud” (Tallinna Linnateater).

Aleksander Kurtna nimeline tõlkija auhind

Žürii: esimees Mati Sirkel, Ülar Ploom, Lilian Tamm-Vellerand, Monika Läänesaar, Urmas Lennuk.

Peeter Volkonski – pikaajaline ja pühendunud tõlketöö, mis sisaldab ka 2005. aastal lavale jõudnud  W. Shakespeare’i näidendite “Othello” ja “Nagu teile meeldib” kaastõlke.

Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind

Žürii: esimees Rait Avestik, Ilona Martson, Anne Türnpu, Rein Oja.

Leino Rei – noorimale teatripublikule mõeldes õiges ning vajalikus suunas tegutsemine Eesti Nukuteatri lavastuse “Karjatüdruk ja korstnapühkija” teksti dramatiseerija, lavastaja ja näitlejana. 

 

Auhinnad rahastas Eesti Kultuurkapitali näite­kunsti sihtkapital.

Žüriiliikmete Reet Neimari ja Madis Kolgi

kommentaare võib lugeda järgmisest Sirbist.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming