Pealelend: Tiit Mesila, festivali direktor

TRISTAN PRIIMÄGI

17.–21. septembrini on Matsalus  XII loodusfilmide festival.

Dokumentalistika suvekoolis Esnas mainiti, et loodusfilmid on väga formaaditruud ja äärmiselt reeglites kinni. Kas Matsalu festival pakub midagi enamat? Millised on üldse programmi koostamisel teie olulised parameetrid?
Teljel  autor – festival on filmifestival muidugi see traditsioonilisem ja hoidlikum ots, meie oma sealhulgas. Tuletan meelde, et Matsalu loodusfilmide festival loodi 2003. aastal Matsalu rahvuspargi, Lihula valla ja Eestimaa Looduse Fondi kokkuleppel ja peatselt kinnitati ka festivali reglement. Filmieksperimentide toetamist ja propageerimist pole seal tõesti märgitud.
Iga-aastase festivali üks väärtusi peakski meie meelest olema püsivus ja stabiilsus, et nii publik kui filmitegijad teaksid, millega on tegemist. Arvan, et seda „oma nägu“ oleme suutnud ka hoida, sellest rääkigu kasvõi aasta-aastalt kasvav meile saadetud filmide arv. 
Festivali 12aastase eluea jooksul on Euroopas filmifestivalide hulk mitmekordistunud (ehkki, kes neid küll kokku lugenud on, aga vaadake või Reelporti ja FilmFreeway internetikeskkondade  festivalinimistuid), kõik nad otsivad oma nägu. Nende seas on küll mägede, küll jõgede, küll seiklusfilmide festivale, on ka lühi- ja eksperimentaalfilmide festivale.
Meie arvame, et  meil pole väga põhjust oma väljakujunenud nägu muuta. Meil võistlevad filmid niigi kahes kategoorias: „Loodus” ning „Inimene ja loodus”. Viimane lubab festivalile esitada ka dokumentaalfilme, kus loodusobjektide ja inimese suhe võib mõnikord äärmuseni dramaatiline olla. Meie ainsa kahekordse võitja (2011. ja 2013. aastal) Oliver Goetzli sõnul on maailmas vaid mõned üksikud nii-öelda puhtad loodusfilmide festivalid, millest ühe paremana nimetab ta Matsalu oma. 
Ma ei tea, kas dokikoolis oldi näinud meie 2006. aasta võidufilmi „Puude kuninganna“ („The Queen of Trees”, Marc Deeble ja Victoria Stone, 2005), kus terve film oli üles võetud ühe puu peal, sees ja ümber – vägagi kammitsetud formaat. Ometi on see film  kogu maailma eluringi metafoor – võitis meil ja paljudel festivalidel. Idee ja meisterlikkus on need kaks elementi, mis teevad teosest kunstiteose. Meisterlikkus logiseva ideega – mitte kuidagi. Sellest põhimõttest  (hea  idee ja teostus) püüame lähtuda ka oma festivali võistlusprogrammi valides.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht