Kümme aastat Theodor Lutsu filmipäevi Palamusel

Sulev Teinemaa

 

Tarmo Rajaleiu film ?Hämarik ja Koit? on inimlik lugu kahest naisest. 2x kaader filmist

Nädalavahetusel, 13. ja 14. augustil toimusid kümnendat korda Palamusel Theodor Lutsu filmipäevad. Ühtlasi tähistas Kinobuss oma viiendat tegevusaastat; teatavasti lõpeb nende kahenädalane suvine turnee läbi Eesti maakondade alati Palamusel. Sealsed filmipäevad said alguse 1996. aastal,  mil esmakordselt tähistati Palamusel eesti filmi ühe alusepanija Theodor Lutsu (14. VIII 1896 ? 24. IX 1980) sünnipäeva.

Kaheksa aastat tagasi hakati filmipäevade raames korraldama ka lühifilmide konkurssi. Palamuse festival on ülimalt demokraatlik, siia võivad oma filmid ?anrile või liigile vaatamata esitada kõik huvilised, tingimuseks on, et teost ei oleks varem siin näidatud, see oleks valminud viimase viie aasta vältel, ja filmi kestus ei tohi ületada 30 minutit.

Palamuse filmipäevadelt on esile kerkinud mitmeid uusi andeid, nimed nagu Asko Kase ja Kullar Viimne ning Tartu politoloogiatudengite rühmitus Õ-Fraktsioon, kelle täispikk mängufilm ?Malev? esilinastub õige varsti.

Tänavu konkureerisid 41 lühifilmi, esmakordselt ühtlasi välisautorid Sloveeniast ja Kreekast. Parima tõsielufilmi auhinna (endiselt jagatakse Palamuse klaasitöökoja taieseid) võitiski Sloveenia film ?Linnanõunik? ühe Roma-nimelise väikelinna linnapeast ja tema muredest. Parimaks eksperimentaalfilmiks peeti Mustlast pärit Evelyn Mäeoru neljaminutist tööd ?Lendamise lummus? väikesest poisist ja tuulelohest. Parimaks animafilmiks loeti Tartu ülikooli maalieriala lõpetanud Jaan-Jürgen Klausi 15 minutine naivistlik joonisfilm ?Väikese Jantsukese suur koogipäev?. Klaus tegi filmi kolm aastat ja pani selle alla kogu oma raha, kuid on täis soovi alustada kohe-kohe uut filmi. Eriauhind, Kuldse Paunvere 5-rublase pälvis sel aastal tartlaste Anti Alasi, Lauri Lehe, Vahur Leisi, Raivo Kruse ja Jaanus Tootsi koomiks ?Hohollid pole lollid!?, kus kamp punaste pükstega hoholle, muidugi filmitegijad ise, rändab Ukrainast läbi Riia Tartusse. Peaauhind parimale lühimängufilmile läks stuudio Meksvideo all valminud Deniss Borissovi, Zanna Grjaboi, Feliks Manguse ja Sergei Friedmani loole joomahullusest ?Delirium tremence?.

Eesti Kinoliidu eriauhind Vaba Vaimu Priis anti sel aastal rahvuslik-hollivuudlikule show?le ?Metsavennad?, autoriks Mihkel Kangur Tallinnast. Eesti Filmi Sihtasutuse noore filmilooja stipendiumi (10 000 krooni) pälvis tänavu Tallinna ülikooli filmi ja video eriala tudeng Rasmus Merivoo filigraanse teostusega värvirikka ligemale 20minutise mängufilmiga ?Mis värvi on armastus??.

Otsused tegi ?ürii koosseisus re?issöörid Helle Karis ja Enn Säde, produtsent Anu Veermäe ja EFSi dokumentaalfilmide ekspert Kristiina Davidjants.

Filmipäevade parim ekraaniteos oli paljude, sealhulgas siinkirjutaja arvates rahvusvahelise ülikooli Concordia/Audentes lõpetanud Tarmo Rajaleiu bakalaureusetöö ?Hämarik ja Koit?. Ligemale tunnine film jõudis linale konkursivälisena (tegemist on lühifilmide võistlusega), pealegi, nagu väitis Enn Säde, millega tuleb nõustuda, on tegemist professionaalse filmiga, mis võib konkureerida nii mõnelgi tõsisel rahvusvahelisel festivalil, aga mitte amatöörfilmi või tudengitööga. Film räägib kahest naisest. Esimene on üksikema Riina Vändre, edukas rahandusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja, kes vabal ajal aitab kodutuid, juhtides Oleviste koguduses heategevuskampaaniat ?Inimväärsed jõulud kodututele?. Teine tegelane on seitsme lapse ema Galina Jegorova, üks Tallinna 3000 kodutust, kes elab koos elukaaslase ja koeraga pärast Pääsküla prügimäe sulgemist prügila kõrval metsas. 2004. aastal leidis politsei tänavalt 92 kodutu surnukeha, Galina elas prügimäe kõrval ka selle talve üle tänu Riina abile.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht