Filmimaailm

Aare Ermel

Greenaway performance Püha söömaaja teemal Peter Greenaway hulljulge plaan korraldada 9. juunil suurejooneline vaatemäng Leonardo da Vinci ühe kuulsama maali „Püha õhtusöömaaeg” ümber võib Milano konservatiivist linnapea vastuseisule vaatamata siiski teoks saada. Milano Santa Maria delle Grazie kiriku söögisaali seinale maalitud teos valmis aastail 1495–1498. Kuna seda on sajandite jooksul mitu korda restaureeritud, on da Vinci originaalist säilinud ainult fresko kompositsioon ning mõned väikesed värvilaigukesed. Greenaway väitel tahab ta oma valguse- ja heli-show pühendada „8000aastasele kunstile ja 112aastasele filmile”. Kusjuures huviliste silme ees lubatakse etendada kogu Jeesuse Kristuse elu lugu, alates tema sünnist ning lõpetades tema ristilöömisega.

 

 

Herzog taasekraniseerib Ferrarat

1967. aastast peale enamasti kõrvalosi kehastanud Harvey Keitel leidis teenitud tunnustuse mitmete sõltumatute kineastide tippteoste peaosatäitjana. Omaette saavutuseks võiks pidada ka meie aja Humphrey Bogartiks kutsutud karmi ilmega karakternäitleja nimiosatäitmist režissöör Abel Ferrara sümbolistlikus kannatusdraamas „Bad Lieutenant” (1992), mida on nimetatud dostojevskilikuks uurimuseks patu, rivaalitsemise ja lunastuse teemal. Harvey Keitel kehastas filmis anonüümseks jäetud korrumpeerunud New Yorgi politseiinspektorit, pidevalt vandesõnu tarvitavat katoliiklasest pereisa, kes sukeldub iga päev suurlinna mülkamiljöösse, kus tema tegevuseks on pesapallikihlvedude sõlmimine, ohjeldamatu alkoholi ja muude meelemürkide kuritarvitamine, röövlite röövimine, hooramine jms. Mitmetähendusliku religioosse sümboolikaga vürtsitatud ekraaniloo režissöör Ferrara on krimifilmi tutvustades öelnud: „Ükski politseinik, kellel tuleb päevast päeva näha vägistamisi, piinamisi ja mõrvu, ei või olla kindel, et tema arusaam patust kardinaalselt ei muutu”. 16 aastat hiljem otsustati, et on kätte jõudnud aeg kaksikelu elav „paha leitnant” taas ekraanile tuua. Uusversiooni lavastajaks on kinnitatud Werner Herzog ja peaosatäitjaks Nicolas Cage.

Paulo Coelho „Alkeemik” suurele ekraanile

Brasiilia menukirjanikule Paolo Coelhole olevat tema enda sõnutsi väga meeltmööda kavatsus ekraniseerida tema bestseller „Alkeemik” (1998), mida on maailmas müüdud üle 30 miljoni eksemplari. Nagu kümnete Hollywoodi kassahittide produtsent Harvey Weinstein äsja Cannes’is huvilisi teavitas, saab plaanitsetava kinofilmi režissööriks Laurence Fishburne, kes on ühtlasi kaasprodutsendiks ja esineb kõrvalosas. See afroameeriklasest karakternäitleja tegi oma esimesed tähelepanu äratanud rollid Francis Ford Coppola suurprojektides „Tänapäeva apokalüpsis” ja „Cotton Club”, kuid noorem kinohuviline teab meest ilmselt paremini „Matrix’i” triloogia Morpheusena. Praegu otsitakse mitmel pool Euroopas, Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas „Alkeemiku” võttepaiku. Käivitunud on konkurss peaosadesse sobivate latiinonäitlejate leidmiseks.

 

Lähiminevikus lahkunuid

Sydney Pollack (1. VII 1934 – 26. V), Ameerika filmilavastaja ja -produtsent, paljude USA ja Euroopa filmiauhindade laureaat, keda on filmimaailmas kutsutud ka lõvitaltsutajaks. Seda eelkõige temperamentsete ekraanitähtedega üsna sujuvalt laabunud koostöö tõttu. Pollack kuulus nn TV-põlvkonda (Robert Altman, Robert Mulligan, John Frankenheimer, Sidney Lumet jt), kes sai oma esimesed filmitöö kogemused näitleja ja/või režissöörina 1950. aastate telelavastustes ja -seriaalides. Kuigi tema loomingu parema osa moodustavad inimese olelusvõitlusest jutustavad linateosed („Äraaetud hobused lastakse ju maha?”, „Jeremiah Johnson”, „Halbade kavatsusteta”), on olnud kommertslikult edukaimad kõrgel professionaalsel tasemel ja suure eelarvega tehtud menufilmid „Tootsie” ja „Minu Aafrika”. Pool sajandit kestnud karjääri jooksul lavastas Pollack 20 täispikka filmi (viimaseks jäi dokumentaalfilm arhitekt Frank Gehryst). Lisaks aitas ta produtseerida veel nelikümmend ekraanilugu ja osales näitlejana rohkem kui veerandsajas kino- ja telefilmis.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht