Filmimaailm

Aare Ermel

 

Cronenbergi “Vägivalla ajalugu”

Maineka kanadalasest filmilavastaja David Cronenbergi filmilavastustes põimuvad tavatul viisil üksteisega tabud, bioloogiline õudus ja psühhoseksuaalsed teemad. Praegu 62aastast kineasti on põhjusega kutsutud Vereparuniks, kes näib oma loomingus juhinduvat Albert Camus‘ kuulsast lausest: “Vaid üks asi võib olla inimlikest kannatustest traagilisem – õnneliku inimese elu.” Cronenberg on eksperimenteerinud näiteks günekoloogilise horroriga (“Lahutamatud”), seksuaalperverssustega (“M Butterfly”), autoerootikaga (“Kokkupõrge”), virtuaalreaalsusega (“eXistenZ”) ja skisofreeniaga (“Ämblik”). Kõmulavastaja tänavune provokatiivne meistriteos “A History of Violence”, mille keskmes on Indiana “unises” väikelinnas einebaari pidav Tom Stall (Viggo Mortensen) ja tema naine Edie (Maria Bello), on osutunud ülimenukaks. Juba varakult võib ette aimata, et midagi halba on õhus. Tuntud filmiloolase David Thomsoni hinnangul on “Vägivalla ajalugu” ideaalne filmielamus sõduritele, kes on äsja sõjast koju naasnud.

 

Anthony Hopkins Hemingwayna

Tänavu 60aastaseks saav austraallane Roger Donaldson lavastas oma esimesed filmid Uus-Meremaal. Enamasti Hollywoodis tegutsev režissöör viibib praegu taas üle pika aja koduses Wellingtonis, et teha reklaami oma värskeimale seiklusdraamale “The World’s Fastest Indian”. Film jutustab legendaarsest uusmeremaalasest Burt Munrost (Anthony Hopkins), kellel kulus mitu aastat selleks, et ehitada valmis supermootorratas, et ületada sellega 1967. aastal Utah’ omalaadsel asjaarmastajate MM-il mitmeid kiirusrekordeid. Võimsa võrri prototüübiks oli ammuilma rariteediks saanud mudel aastast 1920.

Donaldsoni ja Hopkinsi koostöö jätkub. Käivad ettevalmistused romantikasugemetega draama “Papa” võteteks. See on lugu Korea sõjas noore korrespondendina tegutsenud Denne Bart Petitclercist, kes üritab leida 1959. aastal La Habanast tulutult jälgi oma kadunuks jäänud isast. Küll aga tutvub noor mees sootuks teistsuguse “papaga”, kelleks osutub viina- ja relvalembeline Ernest Hemingway. Kirjaniku rollis esineb Anthony Hopkins.

Benigni tegi mõistuloo Iraagi sõjast

Itaallase Roberto Benigni holokaustiteemaline tragikomöödia “Elu on ilus” võitis arvukalt prestiižikaid auhindu. Tema uusim armastuslugu “Tiiger ja lumi” (“La tigre e la neve”) esilinastub algaval nädalal. Filmi tegevus toimub Iraagi sõja päevil. Võõrsil seikleva itaalia poeedi Attilio de Giovanni rollis on loomulikult Benigni ise ning Vittoriat, kellesse veidrik on armunud, kehastab tema näitlejast elukaaslane Nicoletta Braschi. Kolmandaks osaliseks on prantsuse ekraanikuulsus Jean Reno (Fuad).

 

Lähiminevikus lahkunuid

Tonino Delli Colli (Antonio Delli Colli, 20. XI 1923 – 17. VIII), teeneka itaalia filmioperaatori, karjäär kestis üle poole sajandi. Delli Colli kaameramehe oskusi kasutasid teiste hulgas sellised filmiklassikud nagu Federico Fellini (“Ginger ja Fred”), Pier Paolo Pasolini (“Mamma Roma”, “Matteuse evangeelium”, “Dekameron”), Roberto Rossellini (“Kus on vabadus?”), Sergio Leone (“Ükskord Metsikus Läänes”) ja Louis Malle (“Lacombe Lucien”), aga ka näiteks Roberto Benigni (“Elu on ilus”) ja Jean-Jacques Annaud (“Roosi nimi”).

Robert Wise (10. IX 1914 – 14. IX), ameerika filmilavastaja, kes sai laiemalt tuntuks eeskätt ülimenukate muusikafilmidega “West Side Story” (1961) ja “Helisev muusika” (1965). Orson Wellesi esimeste filmilavastuste “Kodanik Kane” ja “Vägevad Ambersonid” monteerijana alustanud veteranrežissööri loomingu paremikku kuuluvad veel ulmefilm “Kui maailm peatus” (1951), draama surmanuhtlust ootava prostituudi viimastest elutundidest “Ma tahan elada!” (1958) ja paranormaalne müstikafilm “Audrey Rose” (1977).

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht