Pealelend

Kriste Sibul

  Jan Wouters,

Belgia kuningliku kultuuripärandi instituudi materjalide ja tehnikate laboratooriumi juhataja, rahvusvahelise muuseumide organisatsiooni konserveerimiskomitee (ICOM-CC) juhatuse esimees

Kuidas hindate tänavust Baltimaade konser­vaatorite VIII konverentsi „Säilitamine ja konserveerimine XXI sajandil. Teadmistest oskusteni”, mida peeti Kumu auditooriumis 7.–9. V.

Baltimaade konservaatorite konverentsi pikaajalist korraldamise traditsiooni võib pidada üheks olulisemaks osaks kultuuri- ja kunstipärandi uurimises ja konserveerimises Balti riikides: see peegeldab nimetatud piirkonna geograafilisi, klimaatilisi, ajaloolisi ja kultuurilisi seoseid. Eesti, Läti ja Leedu ühinemine Euroopa Liiduga 2004. aastal, aga ka tänavune Baltimaade juubeliaasta kinnitab nende riikide tihedaid seoseid.

Konverentsi postrite ja ettekannete autoriteks olid peamiselt Eesti, Läti ja Leedu konserveerimisspetsialistid. Teemade lai spekter andis väga hea ülevaate nii senistest teadmistest kui murest eriala staatuse ja arengusuundade pärast, mis omakorda on seotud kogu maailma kultuuripärandi konserveerimise poliitikaga. Järelikult võib seda konverentsi pidada sellest, mis on loomulik efektiivse ja tõhusa koostöö peaaegu et õpikunäiteks mistõttu on selletaoliste triennaalide jätkuv korraldamine vägagi teretulnud. Teiselt poolt, arvestades asjatundliku meeskonna ilmset pühendumist ja kõrgetasemelist tööd, peaks Baltimaade konservaatoreid julgustama oma teadmisi ja vaateid jagama ka laiemates koostöövõrgustikes kui vaid Baltimaadel; nende riikide valdkonna poliitika kujundajad peaksid olema teadlikud sellest, kui oluline on toetada, ka rahaliselt, nii üksikspetsialiste kui asutusi selles koostöös osalemises.

Oluline osa koostöövõrgustikes on kanda rahvusvahelise muuseumide organisatsiooni konserveerimiskomiteel. ICOM-CC, mis koondab 22 töögruppi konservaatoreid, teadlasi, kuraatoreid ja teisi spetsialiste üle maailma, pakub võimalusi koostööks, kultuuriliselt ja ajalooliselt oluliste teoste uurimise ning konserveerimise edendamiseks. Balti riikide spetsialistidel soovitan tutvuda ICOM-CC võimalustega selle kodulehel www.icom-cc.icom.musem.

Kahtlemata on konserveerimisega seotud inimeste ees tulevikus seisvaid väljakutseid lihtsam vastu võtta, kui nii üksikisikud kui asutused tegutsevad asjakohastes rahvusvahelistes professionaalsetes foorumites. Näiteid võib siinkohal tuua mitmeid. Töö terminoloogiaga, et minimeerida võimalikke eri keeltest tulenevaid arusaamatusi ja kirjeldada selgemini ameti staatust; ICOM-CC on selles vallas olnud väga aktiivne, pakkunud 1984. aastal välja konservaator-restauraatori ameti definitsiooni ja jätkanud esemelise kultuuripärandi konserveerimise terminoloogia arendamist. Esile võib tõsta ka Hollandi kultuuripärandi instituudi (Netherlands Institute for Cultural Heritage) initsiatiivi rõhutada konteksti iga üksiku tegevuse puhul, olgu selle näiteks programm „Objekt kontekstis” („Object in Context”). Üha enam pööratakse tähelepanu ka vaimse kultuuripärandi aspektidele, mille tähtsust rõhutati näiteks 2004. aastal Soulis peetud ICOMi konverentsil ja misjärel loodi rahvusvahelise vaimse pärandi ajakiri International Journal of Intangible Heritage. See on pühendatud maailma vaimse pärandi tutvustamisele ja kommunikatsioonile.

Ma ainuüksi ei looda, vaid see on ka minu sügav veendumus, et ka tulevikus korraldatavatel Baltimaade konservaatorite konverentsidel on oluline osa selle piirkonna spetsialistide lõimumises kultuuripärandi konserveerimise ülemaailmsetesse koostöövõrgustikesse.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht