Maailm pärast aastat 2008

Jaak Valge

1. Milline näib pärast 2008. aastat olevat globaalse kapitalismi tulevik  ja tervis? 2. Kas on karta, et õhtumaad on sunnitud käegakatsutavas tulevikus oma elustiili ja hoiakuid muutma? 3. Möödunud sajand tähistab formaalselt kolonialismiperioodi lõppu. Kas on loota, et arvukad mittelääne kultuurid liiguvad alanud sajandil väärikama ja tänasest pingevabama iseolemise poole? 4. Kui ohtlik on Venemaa täna Eestile? Kui ohtlik läänele?

Jaak Valge:

1. Globaalse kapitalismi põdur organism vapub palavikus. Kas haigus areneb edasi ning kahjustab elutähtsaid organeid sedavõrd, et seda aplale tarbimisele suunatud isendit pole enam võimalik reanimeerida, või suudab ta end veel seekord päästa, ma ei tea.

2. Ma ei kardaks, vaid pigem loodaks. Võib-olla saame siis ilma suuremate vapustusteta läbi. Senine süsteem on üles ehitatud inimeste madalatele instinktidele ja üha suuremale tarbimisele. Konsumerism on praeguse elumudeli lahutamatu osa, on isegi lojaalsuse märk senisele süsteemile. Sest kui ostame vähem, nagu nüüdse kriisi käigus kipub kohati juhtuma, kahaneb majanduskasv ning ohtu satub demokraatia ja kogu läänemaade sotsiaalpoliitiline süsteem. Kui me aga tarbimist ei vähenda, kukub süsteem kokku mõnevõrra hiljem, taastumatute ressursside ammendumise  ja sodi ülekülluse tõttu. Ükski läänemaine ühiskond pole kunagi vabatahtlikult tarbimist vähendanud. Järelikult on suunamuutus ja õhtumaade ellujäämine võimalik ainult nii suure kriisi mõjul, et see käivitab enese alalhoiuinstinkti ja muudab hoiakuid – või demokraatia kaotuse korral, kui „valgustatud monarh” kehtestab karmid piirangud jõuga. Loodaks ikka esimest varianti.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht