„Klaver’08”

Lauri Väinmaa

24. – 28. oktoobrini Noored eesti pianistid Estonia dirigendi Raimund Kulliga 1920. aastatel: (vasakult) Irmgard Jürvetson, Helmi Mohrfeldt (Mäevälja-Viitol), Raimund Kull, Vanda Saarmann, seisavad Vladimir Padva ja Erika Franz. Pildid festivali näituselt „Klaveriõhtu kui žanr”. ETMM

Kui esimene festival 1998. aasta oktoobrikuus suure pauguga käima läks, ei ulatunud mõtted veel kümne aasta taha. Olime rõõmsad, et ootused osutusid tõeks: täissaalid tõendasid festivali vajalikkust. Festival kasvas ja tõi Tallinna maailma klaverikunsti koorekihi. Meenutagem: Mihhail Pletnjov, Marc-André Hamelin, Angela Hewitt, Piotr Anderszewski, Alexandre Tharaud, Louis Lortie… Nad jätsid meisse osakese oma imelisest maailmast.

Täna algav VI rahvusvaheline pianistide festival „Klaver’08” festival kaardub meie ees kui värviline vikerkaar: külalisteks Steven Hough, Paul Lewis, Pascal Rogé, Nikolai Tokarev, Sergio Tiempo, Arkadi Volodos. Erinevad maad, kultuurid, kunstilised eesmärgid. Seitsmes värv spektris on eriline – legendaarne helilooja ja pianist Frederic Rzewski ise oma loomingut esitamas! Heitkem siis lähem pilk sellele vikerkaarele.

Suur loomeisiksus võib ideesid väljendada mitmel viisil. Inglise tipp-pianist Steven Hough on ka helilooja, kirjanik ja luuletaja. Ka Houghi mäng on ainulaadne sulam romantismiaja inspireeritusest ja pianistlikust hiilgusest ning kaasaegsest mõtteselgusest ja -täpsusest. Kust muidu tuleks üle 40 salvestatud CD, millest seitse on pälvinud ajakirja Gramophone aasta parima plaadi auhinna?

Ka Frederic Rzewski otsib, leiab ja väljendab end mitmel viisil. Miks ei või pianist laulda, rääkida, koputada, vilistada, improviseerida, kui sõnum sellega võimendub? Seda õpivad heliloojalt ka meie noored pianistid, kes samuti tema loomingut esitavad. Eesti pianism on esindatud hästi: tunnustatud Ralf Taal ja perspektiivne Sten Lassmann esinevad oma kontsertidega, lisandub uljas salk noori õppureid romantilist muusikat mängides. Põnevust hoiavad Taali ja Lassmanni kontsertidel kõlavad René Eespere ja Mihkel Keremi teoste esiettekanded.

Ometi on muusikat, mida tahaks kuulata ikka ja jälle. Mozart, Schubert … Noore inglise pianisti Paul Lewise sõrmede all kõlab see muusika alati uuena ja värskena. Oskus minna sügavuti, leida muusika inimlikkus ja soojus – see tuleb tavaliselt aastatega. Ometi ülistavad kriitikud iga Lewise uut Beethoveni sonaatidega CDd.

Pascal Rogé on prantsuse muusika suursaadikuks maailmas. Aastakümnete jooksul kogu maailma kuulsaimates saalides ja juhtivate orkestrite ees esinenud Rogé on plaadistanud kogu prantsuse muusika paremiku. Rõõm on seda kuulda ka Tallinnas, kus ta pakub kauni buketi oma maa muusikast, milles kalliskividena säravad Debussy ja Raveli teosed.

Festival algab pidulikult täna Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdiga, kus solistina näitab oma pulbitsevat temperamenti ja hiilgavat pianismi Venezuela/Argentina pianist Sergio Tiempo ning lõpeb ühe meie aja pianismi suurkuju, supervirtuoos Arkadi Volodosi sooloõhtuga – tema viib meid Schuberti ja Schumanni romantilisse võlu- ning Liszti pulbitsevasse, äärmusteni viidud helimaailma.

Suurt rõõmu on pakkunud festivale saatvad näitused, mille eest tahan tänada entusiastlikult nende projektide eest hea seisnud Urve Lippust, Alo Põldmäed ja paljusid teisi. Ka seekord on leitud uus aspekt: klaveriõhtu kui žanr läbi aegade! Selle žanri jäävust, kestmist, õitsemist ja arengut ning kõigest sellest tulenevaid muusikaelamusi soovib festivali korraldajate nimel …

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht