Kannatuste tarbijad

Aet Annist

Katastroof Haitil, mis siiani seostus külalislahkuse ja lillepärgadega kaunitaridega, on paigutanud selle piirkonna meie silmis uude positsiooni: hävitatud inimelu ja kokkukukkunud riigiga põrgu eesruumi, mis meenutab sotsiaalsete struktuuride haprust siis, kui loodus meie süül või ilma selleta tavalised elutingimused põrmustab.

Kriisid ja katastroofid on kaua olnud turismitööstuse osa. Holokausti, küüditamise,  revolutsioonide ja tapatalgude pikad varjud pannakse väljanäitusele küll ehk ka lootuses, et neil on hoiatav mõju. Auschwitz-Birkenau, Ground Zero, Kambodža Surmaväljad võivad aga sama hästi meelitada kontekstitundlikkuse ja empaatiata tarbijat ka õuduste toa jubeduskõdi ahvatlusega. Turismi, mis pakub surmast, kannatusist või muist õõvastavate nähtuste kogemust lavastatud või tõelisel kujul, on hakatud turismiuuringutes nimetama  süngusturismiks (dark tourism).

Sellise turismi probleemseim variant on aga katastroofiturism või fööniksiturism, mis seotud hiljutiste katastroofide kannul koguneva inimhäda hõngust erutuva seltskonnaga. Turistil, kes tormab kohale tsunami järellainetuses või järeltõugete kaja kõrvus, on küllap käe külge kleepunud kaamera ning hinges uhkus oma julguse üle – märksa ettearvamatumasse sõjapiirkonda ta vaevalt  kipuks. Ei ole võimatu, et teda tervitab ka kohalik turismitööstus ja soosib koguni riik ise, mis sõltub riigi ülesehitamisel kaotsiläinud sissetulekuallikast. Osalt sellepärast see eemaletõukav ongi: raipeõgijate rahakotirauad tõusevad korraga au sisse ja nende vuajeristlik pilk tuleb vaikides välja kannatada.

Eks üldse mõju raha sisenemine emotsioonide, ahastuse ja kurbusega seotud sfääri tülgastavalt. Kapitalisti iidne eneseõigustus  – meie pakume, mida tarbija nõuab – tundub siin kohatu. Morbiidset uudishimu õhutavad suuresti just pakkujad, kes omatahtsi õuduspotentsiaali suurendavad või vähendavad, nagu thriller’ite autorid järgivad rohkem oma fantaasiat kui võimaliku vaataja või lugeja eelistusi. Ühtlasi võib arvata, et meedial on oluline osa süngusturismi populaarsuse kujundamisel. Kahtlemata on süngusturismi variatsioonid  tohutud: piinakambritest, kus vaid kujutluses eksisteerivaid kannatusi montypythonliku rõõmsameelsusega kujutatakse, on väga pikk maa turismifirmadeni, mis korraldavad reise hiljutistesse katastroofipiirkondadesse. Ja tegelikult võib lisada veel ühe seda sorti turismiga seotud, ent olemuselt märksa helgema kannatuste kogemise vormi: vabatahtliku turismi (voluntourism), mis viib rändaja enamasti igapäevasematesse abi vajavatesse  kantidesse, mida iseloomustab peale hädaolukorra ka mingi eksootiline väärtus, aga ka hiljuti kataklüsmi läbi teinud paikadesse.

Kindlasti on vabatahtlike turismi käivitavaks jõuks vähemalt mõnel juhul samuti iha kogeda midagi tavapärasest erinevat, mingeid kannatusi, mis ei ole aga seotud niivõrd füüsiliste vaevadega nagu mägironimise puhul, vaid pigem võimalusega kogeda intensiivselt elu võimalikkust suhtelises heaolus  elava inimese jaoks uskumatuna tunduvais tingimusis. Kesk hävingut paistab kevadine kiir kõige helgemalt, tahe teha head tõstab pead … Heroism kuulub hetkisse, mil inimese lootus on laiaks litsutud. Loovus lööb õide ja hingeheadus tõuseb varemete vahelt. See, kes teadlikult ja läbimõeldult headusele panustab, võtab vastutuse. Ta ei ole sotsiaalsetest ja kultuurilistest kohustustest  vaba, nagu tavaturist*. Ta teeb informeeritud ja moraalse valiku, hädapiirkonda läinud inimese eesmärk peaks vähemalt ideaalis olema vastandmärgiline õuduste tuba otsima tõtanu omale. Ja siiski võib ka seesugune heasoovija osutada tõelises katastroofis lihtsalt koormaks, mitte toeks.

Konteksti tundmata ei pruugi ka abiprogrammides kaasalööja tegelikult abivajajaile head teha. Kannatanute abistamine  võiks jääda professionaalide osaks, nende teha, kes on oma elu sellele pühendanud. Kui soovite oma panust anda, pühenduge niisamuti – teised leidku lähemalt tuttavamaid abistamisvõimalusi. 

*D. Nash, Tourism as an Anthropological Subject. Current Anthropology 1981, nr 22(5), lk 461–481

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht