Argitraagika VII – Aasta on sotsiaalne konstrukt

JÜRI KOLK

Lapsena ootasin aastavahetust. See oli ärev värk. Toit oli hea, lubati kaua üleval vahtida, jagati kingitusi, inimesed olid ootvel ja õhevil. Kui kell kukkus, õnnitleti üksteist, nagu oleks avanenud uks paremasse maailma. Tundsin, et algav aasta võibki olla kuidagi ägedam, ilusam ja parem, et kõik on tõesti uus. Isegi kui ise midagi paremini ei tee, läheb paremini. Peaks minema, see oleks loogiline.

Nii ongi läinud. Peaaegu iga järgmine aasta on mul olnud eelmisest ägedam. Eeldatavasti ei õnnestu seda kurssi hoida. Üsna peagi – loodan, et mitte veel järgmisel aastal – on uus aasta eelmisest kehvem ja selle järel tuleb veel hullem. Noh, mine tea, ehk läheb teisiti, ehk osutun vastu kõiki ootusi positiivseks inimeseks ja leian võimaluse elust, vaatamata kumuleeruvatele jamadele, üha enam vaimustuda. Kui hakkad aru saama asjadest, mis tundusid hämarad, siis polegi ehk nii oluline, et organism kipub tõrkuma? Kui emotsioonid, mis sinust ikka viimase välja pigistasid, on korraga hallatavad, kas see pole rõõmustav? Sellise meelestatusega inimesi leidub, poleks paha nende hulka kuuluda. Saan varsti teada, kuidas sellega on.

Jah, peaaegu iga uus aasta on mulle eelmisest parem olnud, aga see ei vabasta mind kiusatusest öelda midagi, mis on kõigile niigi teada, mis on piinlikult banaalne: aastavahetus on kokkuleppeline punkt, mis ei vääri kuigi palju tähelepanu. Selles pole mitte midagi olemuslikku. On ainult meie kirg tähistada. Isegi uusaastalubadused ei aita kunagi, ei vii soovitud suunas. Juba tühipaljas fakt, et andsite endale lubaduse järgmisel aastal midagi paremini teha, veenab: te ei pea oma lubadust. See järeldus ei ole pelgalt tõenäosuslik, see põhineb vaatlusandmetel, mille kohaselt saab muudatusi teha tasapisi, mitte hoogtöö korras. Otsustavad tahe ja oid, mitte tahtejõud. Samuti – vajadus ennast mingis suunas nügida ei ilmne tõenäoliselt aastavahetusel, see litsub ligi vaikselt. Need, kel on lootust saavutada edu, hakkavad asjaga pihta kohe, ootamata pidulikku kuupäeva.

Nüüd tulevad mürinal kõik need aastakokkuvõtted, preemiad, palgatõusud, patsutused ja ilmajäämised. Tulevad ärevus, ootus, rõõm ja pettumus. Igaüks, kellele tunnustus korda läheb, teab, et edu põhineb suures osas õnnelikul juhusel. Jah, sa oled teinud oma parima, see on tõesti tasemel, aga märkimisväärse tööga on hakkama saanud ka teised, mõnel aastal väga paljud. Kes tõstetakse esile, sõltub žürii koosseisust, koosoleku kellaajast, žürii liikmete tervislikust seisundist ja selle hommiku uudistest. Olen paaril korral osalenud koosolekutel, kus tõesti midagi otsustatakse, ja kinnitan, et pisikese juhuse (ja seda kasutada oskava inimese) osakaal on tohutu.

Mulle tundub, et see tähelepanek väärib siiski ülekordamist, sest ajalukku raiume me ühe töö: selle, mis pälvis kokkuvõtete tegijate sõbraliku tähelepanu. Kui žüriis vahetada üks inimene või anda hinnang viis aastat hiljem, siis võiks aastast 2016 silma paista hoopis teised asjad. Mõne aasta pärast vaatame, kui vaatame, lihtsalt tehtud otsustele ja – kui oleme piisavalt ennast täis ja/või informeeritud – lisame sellele mõttes rahulolematu kommentaari. Tähiseks jääb siiski käigu pealt langetatud otsus.

Saavutused, tiitlid ja preemiad on olulised, ei mingit kahtlust. Pole lihtne välja pakkuda paremat rütmi seda sorti tunnustuse jagamiseks kui aasta kaupa. Samal ajal tahaks, et nii võitjad kui ka kaotajad, rääkimata hindajatest, võtaksid seda tralli rahulikumalt. Muidugi on raske suhtuda kergelt asjadesse, millest sõltub su igapäevane leib. Siiski: iga saavutus ei saagi vääriliselt tunnustatud. Mõnegi töö tähtsust hakatakse mõistma kunagi hiljem või vaadatakse sellest mööda ka tulevikus, kuigi see on mõistmis- ja hindamisväärne. Kogenud hindajatel ongi raske ära tunda uut ja paljulubavat.

Noh, mis siis ikka. Kõige olulisemate asjade eest auhinda ei anta. Kahtlustan, et nende kallal nokitsemisega ei alustatud ega alustata aastanumbri vahetudes.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht