Pealelend: Triin Ojari

Reet Varblane

Viimasel EKÜ üldkogul kinnitati ühehäälselt kunstiteadlaste ühingu nimemuutus ehk nüüdsest on see Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing ehk lühendatult EKKÜ. Mis selline samm oli vajalik?

Triin Ojari, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esimees: Tegu oli eelkõige praktilistel põhjustel tehtud liigutusega: nime muutmise nõue tuli vastusena Eesti Kunstiteadlaste Ühingu kultuuriministeeriumile tehtud taotlusele registreerida meid loomeliiduna. Ministeerium on nimelt selgelt seisukohal, et mõiste „loovisik” ei hõlma teadusliku või akadeemilise tegevusega hõivatud inimesi ega ka kunstikriitkuid või -toimetajaid. Küll on loometegevusena klassifitseeritav näituste koostamine ehk kuraatoritöö, nime muutus täpsustaski selle rolli olulisust ühingu liikmeskonna hulgas. Tegelikult kajastab see ka üldisemalt kunstiväljal ammu toimunud nihet kuraatoritöö tähtsuse kasvu suunas. Ühigusse kuulub 127 liiget ning neist üle kolmveerandi on ühel või teisel eluperioodil kureerinud näitusi: seda nii muuseuminäituste formaadis kui uuemal ajal aina enam ka sõltumatute kuraatoritena. Nii et näitus kui kunstiteadlase uurimuslik või kontseptuaalne töö on nüüd ametlikult loominguliseks aktiks kuulutatud.

Millised õigused ja kohustused kaasnevad EKKÜ iseseisva loomeliiduna tunnistamisega? Mis suhtesse jääb EKKÜ Eesti Kunstnike Liiduga?

EKKÜ sai tänavu 20-aastaseks ja seni on meie tegevuse ajendiks olnud moraalne kohustus kunstiteadlaste ridu kuidagiviisi koondada, aruteluplatvormi luua, korraldada erialaseid konverentse, väljasõite jne. Loomeliidu staatusega kaasnevad seadusest tulenevad kohustused: loomingulise registri pidamine aktiivsete liikmete tegevuse kohta, samuti asjakorralduslike süsteemide sisse viimine, nagu arvestuse pidamine riigi eraldatatava loometoetuse kasutamise kohta, selle raha jagamise korra kehtestamine, aruandlus jne. Sest loomulikult on õigus saada loometoetust ühingu jaoks väga oluline motivatsioon, kunagi kunstnike liidult tulnud väike rahastus on ammu olematuks kuivanud. Ühing jääb endiselt Eesti Kunstnike Liidu alaliiduks, umbes kuuskümmend meie liiget on ühtlasi ka EKLi liikmed, seadus ei keela kuulumist mitmesse loomeliitu. Tõsi, paljud nooremad enam EKL-i ei kuulu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht