Pealelend: Nils Hint

Reet Varblane

Olite sel suvel Luzerni kunstikeskuses Art St. Urban ligi kaks kuud residentuuris. Mida see teile andis? Kes ja kuidas saavad sinna kandideerida?

Residentuur Šveitsis Art St. Urbani kunstikeskuses oli küllaltki privi­­le­geeritud kogemus. Juba kümme aastat valivad, programmi algatanud kunstnikud Heinz ja Gertrud Aeschlimann välja kaks noort kunstnikku, kellel avaneb võimalus töötada kuus nädalat Heinz Aeschlimanni stuudios, mis asub Zürichi ja Luzerni lähistel väikeses külas nimega St. Urban. Sinna on nad rajanud kunstikeskuse koos võimsa skulptuuripargiga.
Residentuuri pole võimalik otseselt kandideerida. Üks osalev kunstnik valitakse välja Ameerikas baseeruva rahvusvahelise skulptuurikeskuse esile tõstetud noorte loojate seast ning teise valimine sõltub aktuaalsetest välissuhetest. Seekord langes valik Eestile, just meie kunstiakadeemiale. Kindlasti tuleb siin ära märkida sellesse panustanud firma Daetwyler Eesti, kes osaliselt ettevõtmist rahastas. Residentuuri kogumaksumuse 27 000 Šveitsi franki kattis kutsuja. Eestist kandideeris stipendiumile kuus sepakunstnikku.
Residentuur on omataoliste seas küllaltki isemoodi. Kogu Šveitsis veedetud aeg on planeeritud intensiivseks töötamiseks mitmete materjalidega, alates metallidest ja plastikutest ning lõpetades asfaldiga. Keevitusmeetodid, plasmalõikur –
kõik oli käepärast. Tööprotsessi juhtis ülinõudlik Heinz Aeschlimann, kelle vastuolulises isiksuses kohtuvad sõjaväelane, kunstnik ja ärimees.
Temaga koos töötamine oli üsnagi äärmuslik kogemus, mis rabas mind oma organiseerituse ja fokuseeritusega. Tema ootamatult ratsionaalne lähenemine kunstile avaldas mu töödele ka teatavat vabastavat mõju. Tööprotsess oli üles ehitatud materjalidega mängimisele: kõrvalistele kontseptsioonidele ega tagamõtetele kohta polnud, oluline oli luua esteetilisi teoseid. Kõik valminud tööd jäid Art St. Urbani kunstikogusse.
Arvestades tänase kunsti hägustunud piire, oli vahelduseks – pärast pingsaid magistriõpinguid – värskendav viibida inimeste hulgas, kes teavad, mis täpselt kunst on ja kuidas seda teha tuleb.
Olen tänulik kunstiakadeemiale, et mulle selline võimalus avanes.
R. V.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht