Noorteprogramm ?Angelika! Angelika!?

Helemall Piirfeldt, Kadrioru kunstimuuseumi muuseumipedagoog

Minevik tuleb tõlkida tänapäevasesse keelde.

riideesemed värskendati moeetenduseks tekstiilimaali või trükkimise abil. Lea Tui

 

Angelika Kauffmann oli võrratu kunstnik, kelle kunsti mõju on tuntav ka pärast tema surma. XIX sajandi algul valitses angelicamadness: tema siredad kaunitarid ja androgüünsed noormehed ehtisid daamide lehvikuid, neid trükiti portselanile ja trükimustriks siidkangale, tema graafikat, tema maalide põhjal valminud akvarelle ja tarbekunsti leidub kõigis tollastes kunstikogudes. Kuid kuidas tuua kahe sajandi tagune lemmik tänapäeva maailma noorteni? Kuidas panna elama valgustusaja graatsiliselt habras naiseideaal XXI sajandi eneseteadlike bad girl?ide valgusel?

Maikuus viidi Kadrioru kunstimuuseumis läbi noorteprogramm ?Angelika! Angelika!?, mille eesmärk oli tutvustada tänastele noortele Angelika Kauffmanni erakordsust kunstnikuna, tema loomingut ja selle mõjuvälja. Noorteprogrammi juhendasid moekunstnik Sirje Märjamaa, muuseumipedagoog Helemall Piirfeldt, moeetenduse lavastas Tiina Makarov ning konsultant oli Linnateatri grimmikunstnik Anu Konze. Noortele moehuvilistele tehti ekskursioon Angelika Kauffmanni näitusel, tutvustati lähemalt kunstniku isikut ja loomingut. Seejärel arutleti tekstiliste ja pildiliste sõnumite üle eri aegadel ning mõeldi, milline võiks olla nende noorte oma sõnum.

Rõivad, mis valmisid Kadrioru lossi töötoas, kandsid suuresti ka ümbertöötamise, recycling?u ideed. Nii nagu ühe maalikunstniku töid jumaldatakse ühel ajastul, unustatakse need sootuks teisel, nii muutuvad ka rõivamoed ja eelistused. Rõivad, mis eile veel olid tolmunult kapinurgas, on täna taas moest lugu pidavate inimeste huviorbiidis. Nii oli moekunstipäevadel osalenud noortel ülesanne tuua kaasa mõni värskendamist vajav riideese ja püüda anda sellele uus elu, lisades tekstiilimaali või trükkimise abil esemele tema kandja arvates aktuaalne sõnum.

Moekunstipäevade krooniks kujunes 28. mail ?Suure maalilaupäeva? moe-show, kus näitasid oma töid peamiselt autorid ise. Ka soengud ja meik olid noorte enda tehtud. Juhatusi ja õpetusi selles vallas oli eelnevalt jaganud Anu Konze. Omaette sündmus oli moe-show ühtseks tervikuks sidumine ja liikumise seadmine, sest see toimus alles paar tundi enne etendust. Professionaalse töö tegi tüdrukutega ära lavastaja Tiina Makarov. Etendusel oli kohal hulgaliselt fotograafe ja publikut, mis andis osalejatele tõelise moe-show kogemuse.

Kui rääkida noortele nende jaoks abstraktses minevikus elanud ja tegutsenud kunstnikust, tuleb käsitlus ?tõlkida? arusaadavasse keelde. Seoste leidmine tänapäevaga ei osutunud Kauffmanni puhul kuigi raskeks: naise koht ja positsioon ühiskonnas on ju aktuaalsed teemad praegugi, sotsiaalsed ja kultuurilised soolised ootused tihtilugu avaliku arutluse all.

XVIII sajandi naine oli oma abikaasa omand. Ehkki valgustusfilosoofia ei rõhutanud soolisi erinevusi, vaid väliskeskkonna ja hariduse rolli, oli siiski üsna harv juhus, kui naissoost isik suutis üle olla oma sooga seonduvatest eelarvamustest ja pühenduda oma kutsumuse teenimisele.

Angelika Kauffmannil, tänu oma perekonna toetusele, julgust ja sihikindlust jagus. Temast sai hinnatud seltskonnadaam ja edukas kunstnik. Õiges seltskonnas liikumine ja teadlik imid?ikujundus sillutasid teed tema edule.

Jõuamegi jälle välja tänapäeva noortele tuttava teemani: naine ja karjäär. Kuidas kommenteerivad seda programmis osalenud tüdrukud? Helene Urva: ?Ehk tuleks tüdrukutel kõrva taha panna, et karjääriredeli tallamiseks pole vaja ilmtingimata mehistuda. Kauffmann lõi ju läbi just naiseliku naisena.? Iga inimene tahab milleski edukas olla. Tänastele noortele on edukuse teema vägagi südamelähedane. Rahategemisele rihitud turumajandus jätab tänapäeva koolilõpetajad tihti nõutult mõtisklema, kas oleks õige teha seda, mis südamelähedane, või seda, mis tagab kindla sissetuleku.

Programmis osalenud noored tunnustasid Kauffmanni sihiteadlikku valikut. Olles võrdselt andekas nii muusikas kui maalikunstis, valis ta kindlamat kuulsust tõotava maalikunstniku karjääri.

Arutlusel, kas tänapäeval on lihtsam kuulsaks saada kui XVIII sajandil ja mida üldse tähendab kuulsus, toodi välja meedia osa kerge kuulsuse saavutamisel: ?Loomulikult pole keeruline haiglase tõsieluseriaali kangelasena laineid lüüa, aga sellised tähed kustuvad koletu kiirusega. Kas meie järglased paarisaja aasta pärast mäletavad farmi-Gaabrieli?? Niisiis, on mitmesugust kuulsust.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht