Nähtav nähtamatu: meeste aluspükste ajalugu Soomes

Kai Stahl

 

“Suomen trikoo” tehase soome meeste aluspesu reklaamplakat. 1970ndad. Repro

 

Näitus “Tabu – meeste aluspesu kultuur” (“Nimettömät – kalsarikulttuuria!”) Helsingi Tennispalatsis on avatud 12. II.

 

Avalikkuse ette on hakatud viimastel aastakümnetel tooma mitte ainult marginaalsusi, vaid ka tabusid. Seda trendi järgib ka Helsingi linna kunstimuuseumi Tennispalatsi näitus.  Väljapaneku koostamist nõustas filosoof ja politoloogia doktor Petri Sipilä.

Faktidel põhinev intiimne teema on saanud kunstilise ja teadusliku mõttearenduse nii esemete, maalide, fotode kui ka installatsioonide ja performance’i vahendusel. Nõnda on siis meeste aluspükste tähendust ja ajalugu käsitletud mitmest vaatevinklist. Esteetika, argipäev, tabud ja mehe identiteet kõige selle taustal on esitatud omaette valdkondadena. Tabuteema on toodud esile endastmõistetavana mõnusalt karismaatilisel moel. Näitusest õhkub nii asjalikkust kui ka humoorikust.

Teaduslik-tehniline käsitlus hõlmab aluspükste mudelite, materjalide ja kandjate ajalugu. Näituse vanim eksponaat on Rootsi kuninga Karl XI pulmarüü juurde kuulunud taftist valged aluspüksid 1680. aastast. Omaette vitriinkappides on väljas XIX sajandi kaltsoonide mudelid. Aluspükse hakati tööstluslikult tootma sama sajandi esimesel poolel ja nendest kujunes just tollal iga mehe tarbeese.  

Meeste aluspükste kujunduses on primaarseks peetud ratsionaalsust ja tagasihoidlikkust, millega on rõhutatud kandja mehelikkust. Sellega kerkib teravalt esile ka sooline vastandlikkus, kuna naiste alusrõivaste puhul on erootilisus ja ilu  olnud alati esmatähtsad. Kuid nii meeste kui ka naiste alusrõivad on ikka sõltunud moesuundadest.

XIX sajandil ei seostatud meest ja mehelikkust kaunite rõivastega, peidetud edevus hakkas meeste aluspesu maailmas pead tõstma alles 1960ndatel. Uute materjalide kasutuselevõtmine ei lubanud ka selles valdkonnas igavat ja näotut disaini.  Moodi tulid üha erilisemad mustrid ja värvitoonid, kuni jõuti tänapäeva mudelite rikkuseni. Kogu see kirev kavalkaad ja iseäranis selle reklaam on näitusel tabavalt eksponeeritud.  Välja on pandud nii stringe, boksereid, keskearõõmusid kui ka suhteliselt tavalisi laevukeste, mutrikeste, koomiksite ja lillekestega aluspükse. Pole ka meid, lõunanaabreid unustatud: “Suomen trikoo” tehas on kavandanud aastakümned tagasi bokserid, millel lendlevad suitsupääsukesed.

Isand Mood tõi varjatud rõivaeseme ja ühtlasi tabuteema avalikkuse ette juba kolm, isegi neli aastakümmet tagasi. Sellele vaatamata oli ka selliseid meeste aluspesu mudeleid, mida siiani varjati hoolikalt, paljastati ainult vähestele väljavalitutele. Helsingi linna kunstimuuseumi näitusel on aga väljas ka meeste kõige saladuslikum maailm: striptiisipüksid kogu selle rõivamudeli mitmekülgsuses, mis ühtlasi osutab siiani muutumatuks peetud traditsiooniliste soorollide hägususele.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht