Kommentaar

Reet Varblane

Manfred Thumberger, kes sõitis Viinist Tallinna, et isiklikult osaleda Klimti faksiimilite ehk siis erilise teostusega digitrükkide ülespanemisel Estonia teatri Sinises saalis, on frima Twin üks omanikke, tegevjuht ning inimene, kes reaalselt need originaalidega äravahetamiseni sarnased koopiad ka teeb. Mis teeb Twini toodangu eriliseks, sest lõuendile trükitud digitaalseid koopiaid saab osta kasvõi mõnest mööblisalongist? Manfred Thumberger: Faksiimile (nagu seda on Tallinnas nimetatud) erineb tavapärasest trükikoopiast juba selle poolest, et see tehakse muuseumis kogude põhjal koostöös museoloogidega, ekspertidega, kes otsustavad, kas trükikoopia on kvaliteetne, kas värvid vastavad originaalile. Ei ole olemas sellist digitaalset trükipressi, mis iseenesest suudaks saavutada autentsed värvid, seetõttu tuleb proovitrükketeha seni teha, kuni muuseumitöötajad, just selle kunstniku või ajastu asjatundjad leiavad, et värvid vastavad originaalile, et koopia ongi originaali üks ühele vaste. Aga küsimus pole ainult värvide õigsuses, püüame säilitada ka originaalile vastavad mõõtmed. Kogu trükkimise protess võtab kaua aega, sest tööd tuleb ka raamist välja võtta. Minu vastutada on ka see, et pildistamise käigus ei satuks maalipinnale liiga palju valgust. Olen kaua töötanud reklaamifotograafina ja seetõttu võttis mul aega, kuni hakkasin nägema maalide koloriidi nüansirikkust.

Twini veebilehel seisab, et faksiimileid ei tehta üksnes näituste tarvis, vaid et neid saab ka osta. Hinnad on küll üsna kõrged, aga originaalidega võrreldes siiski keskmisele austerlasele taskukohased.

Kvaliteedi tõttu on Twini hinnad küllalt kõrged, nii et meilt ostavad lõuendile trükitud digikoopiaid vaid need, kes tõesti on konkreetsest tööst või kunstniku loomingust huvitatud.

Tallinna näitus on koostatud eranditult Gustav Klimti maalidest kunstniku 150. sünniaastapäevaks. Klimt on tänavu Austria kultuuri ametlik esindaja, seetõttu on ka selle näituse organiseerinud saatkond. Pelgalt Leopoldi muuseumi kogude kõrval on meie näitusel ka teiste muuseumide nagu Belvedere või New Yorgi Uue Muuseumi (New Museum) kogust, erakogudest. Näha võib ka kahte tööd, mida enam olemas ei ole. See pole Leopoldi muuseumil ainuke koostööprojekt Twiniga: väga populaarne on väljapanek „Viin XIX sajandi lõpul”, mis hõlmab märksa suurema hulga kunstnike töid. Muuseumi enda näitused koostatakse siiski originaalidest, kuigi ühe väikese erandiga: paberile trükitud vanad gravüürid on valguse suhtes väga tundlikud ning nii eksponeeritakse sageli ka muuseumis kvaliteetseid digitrükke, faksiimileid. Loomulikult otsitakse siis hoolikalt õiget paberit ning tehakse nii palju proovitrükke, kuni autentne tulemus on käes. Graafika puhul oleme saavutanud sellise taseme, et digitrükki on peaaegu võimatu originaalist eristada, seetõttu on graafika puhul digitrükkide arv piiratud.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht